Author Topic: Драјвер за бомбина од автомобил  (Read 1022 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Драјвер за бомбина од автомобил
« Opened on 26.07.2013, Friday, 22:27:17 (Edited 26.07.2013, Friday, 22:32:54) »
Здраво на сите знам дека упаѓам на форумов па имам едно прашање до вас.Дали како драјвер за автомобилска бомбина може да се искористи димлер и во серија со него да се врзе кондензатор.Тоест бомбината да се приклучи на градската мрежа.И дали е опасно бомбината да се поврзе на 220в бидејки знам дека таа работи на 12в.Знам дека на форумов а и на интернет има шеми за драјвери за бомбина но тие се со реле и кондензатор.Со интегралното коло 555 има драјвери и со доста други транзистори кои се од помоќни.Но сепак моето прашање е дали некој поврзал бомбина на ваков начин како на линков и дали е изводливо.Благодарам
Code: [Select]
http://wiki.4hv.org/index.php/Ignition_coil
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Што сакаш да направиш не ми е јасно уред за испитување бомбини  директно на 220в.кое не би ти препорачал или експеримент.ако е уред тогш оди преку трафо со драјвер.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Драјвер за бомбина од автомобил
« Reply #2 on 26.07.2013, Friday, 23:16:18 (Edited 27.07.2013, Saturday, 05:43:34) »
Што сакаш да направиш не ми е јасно уред за испитување бомбини  директно на 220в.кое не би ти препорачал или експеримент.ако е уред тогш оди преку трафо со драјвер.
Па вака видете го овој линк дали може и како се поврзува димлерот.Тоест треба ли обичен димлер за регулација на светлина.Сакам да пробам да врзам 2 бомбини антипаралелно како на линков

High Voltage Sparks from IGNITION COIL

а вториот линк ми е за поврзување на 2 бомбини анти паралелно

Anti-parallel ignition coils
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш