Author Topic: Интегрално коло TL070 или CA3130EZ  (Read 1012 times)

Offline aleksandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Интегрално коло TL070 или CA3130EZ
« Opened on 06.07.2013, Saturday, 22:45:16 »
Дали некој случајно има за продавање некое од овие интегрални кола, или можеби знае каде можам да купам? Од Логинг по имејл ми одговорија дека ги немаат.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Замени со TL071,го има сигурно.Овој СА хххх тешко да го најдеш кај нас.

Offline aleksandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Работата е во тоа што ми треба 070, поради надворешната компензација којашто е важна за една гитарска педала што сакам да направам, додека кај 071 таа е вградена и е фиксна.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,тоа е друга работа,ама најблизок роднина ке му биде  LM 741 ,За таа намена ке биде добар! ;D

Offline aleksandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Според тоа што го читам на интернет, 741 не врши работа. Оригиналниот интегралец патем е LM308N, сакам да направам клон на ProCo Rat дисторзија. Мене лично ми се допаѓаат TL O7* интегралните кола, бидејќи се со фет транзистори внатре, со низок шум се и добро звучат, го знам тоа бидејќи имам направено засилувач со TL072 а пробував и со други интегралци како 4558.  Чудно ми е што нема TL070, бидејќи ако не се лажам, тие се понови од 741.

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Провери во АлфаЕлектроник Битола за CA3130EZ  можно е да го имат.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ај стави шема да видиме зошто не може??

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас имам LM308N ако ти треба, исто така и LM307, LM301 итн., ти пратив ПП.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline aleksandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Одг: Интегрално коло TL070 или CA3130EZ
« Reply #8 on 07.07.2013, Sunday, 17:26:40 (Edited 07.07.2013, Sunday, 17:27:19) »
Se izvinuvam za latinicata, pisuvam od telefon. Na ovoj link

Code: [Select]
http://www.electrosmash.com/proco-rat
ima i sema i analiza na efektot. Toa sto ja pravi ovaa pedala speciicna e niskiot slew rate (ne znam kako se vika toa na makedonski. ) Procitav na edno mesto deka kreatorot na pedalata prvicno napravil greska so R4 taka sto stavil 47oma mislejki deka stava  470 oma i pedalata go dobila specificniot zvuk bidejki toj otpor bil nesoodveten za dozvoleniot slew rate na lm.308. E sega, jas bi sakal da upotrebam nesto so pomalku sum, kakO TL integralnite kola. Problemot e vo toa sto tie se pobrzi od LM 308.

So TL 070 toa bi mozelo da se resi so nadvoresniot kondenzator za kompenzacija, no toa integralno kolo tesko se naodja. Teoretski kazano, ako upotrebam T071, i ja namalam vrednosta na R4, ili stavam kratkospojnik na toa mesto, dali bi go dobil istiot efekt?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Нема да го добиеш истот ефект,купи си LM308N од LordZi, со ниеден друг интегралец нема да го добиеш истиот звук.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали ти си  слушнал како звучи склопот ? Земи малку експериментирај,менувај вредности и ИК и направи си го спрема твојот вкус.Можеби и ти ке згрешиш некој отпорник,па ке испадне добро. ;D

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/CA3130EZ-CA3130E-CA3130-IC-OPERATING-AMPLIFIER-/250862913930?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6898498a