Author Topic: Предлог за графичка карта  (Read 3914 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #30 on 18.04.2013, Thursday, 00:36:57 »
Значи уште не сум одлучил добро но како што гледам ке е 9800ката што ја објавив јас кажете да ли е добра или не е и дали можам да ги играм сите игри со неа ???

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #31 on 18.04.2013, Thursday, 00:53:36 (Edited 18.04.2013, Thursday, 01:06:19) »
Значи уште не сум одлучил добро но како што гледам ке е 9800ката што ја објавив јас кажете да ли е добра или не е и дали можам да ги играм сите игри со неа ???

Едит: Упс, погрешно сум ја прочитал долната споредба од првиот линк.

Code: [Select]
http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GT-610-vs-GeForce-9800-GT
Code: [Select]
http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GT-610-vs-GeForce-9800-GT-details
Така да, единствена објективна предност на GT610 во однос на 9800GT е енергетската ефикасност, што е очекувано за послаба графичка и понов производствен процес.

9800GT според мене е победник, доколку не ти значи поновиот DX и OpenGL левел на GT610. :)
И, да не заборавам, земи го напојувањето што го пиша, затоа што ти е потребно за 9800GT. :)


Поздрав и со среќа. :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #32 on 18.04.2013, Thursday, 01:11:57 (Edited 18.04.2013, Thursday, 02:02:16) »
Не му ја мисли толку, туку парите во џеб и зимај ја 610-ката .

Наведи што конфигурација имаш, матична, напојување...

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #33 on 18.04.2013, Thursday, 01:27:56 (Edited 18.04.2013, Thursday, 02:17:18) »
Јас зборам еве за оваа графичка и дали се играат сите игри со неа ???

Code: [Select]
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=16306
матична: MSI MS7267
процесор: Интел 3.20GHz
рам: 4GB
напојување кулер мастер елите повер: 400W

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #34 on 18.04.2013, Thursday, 01:43:26 (Edited 18.04.2013, Thursday, 02:07:21) »
Абе ти се зае*аваш со нас, во еден пост пишуваш дека не ти е за игри, а во друг дали се играт сите игри со неа :-\ :D.

Не ли гледаш дека 9800GT ја нема на лагер :).

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #35 on 18.04.2013, Thursday, 01:43:59 (Edited 18.04.2013, Thursday, 02:08:46) »
Јас зборам еве за оваа графичка и дали се играат сите игри со неа ???

Code: [Select]
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=16306

Можеш сите игри што ги имаат како минимална побарувачка најмногу до DX10. За појак DX, не знам дали ќе работат. :)
А инаку, без разлика што 610 има поголем DX, ако имаш игра што бара DX11, тешко дека ќе извадиш многу фрејмови од неа. :)

Поздрав

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #36 on 18.04.2013, Thursday, 01:52:52 »
Кажав дека не играм многу игри зашто на стариот компијутер имав 1,5Гигабајти рам АМД процесор 3200+
графицка нивидиа незнам кој модел само знам дека е 256мегабајти  ;D ;D :)
 

А за 9800ката ке прашам во сетек но сигурно имаат останато уште некои во главниот магацин :) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #37 on 18.04.2013, Thursday, 02:10:06 (Edited 18.04.2013, Thursday, 02:29:17) »
Јас зборам еве за оваа графичка и дали се играат сите игри со неа ???

Па нели не играш многу игри ::)?

Кажав дека не играм многу игри зашто на стариот компијутер имав 1,5Гигабајти рам АМД процесор 3200+
графицка нивидиа незнам кој модел само знам дека е 256мегабајти  ;D ;D :)

90% од игрите на минимум перформанси ќе ги пушти и на оваа конфигурација. Не ми е јасно зошто не си ги играл ако си можел да ги играш. И јас играм нови игри на минимум перформанси со GeForce 7200GS (32-bit bus width :o, што според сите стандарди уште во времето кога ја купив беше за никаде, сега е ептен за никаде, 256MB DDR2 RAM), па ништо не ми фали ;D.

Можеш сите игри што ги имаат како минимална побарувачка најмногу до DX10. За појак DX, не знам дали ќе работат. :)

Навистина не ми е јасна оваа опсесија со Frames Per Second. И онака човечкото око не може да направи разлика ако бројот на фрејмови е над 50-тина, навистина не гледам поента да мора да има 100 FPS или не знам колку ::). Па и да сецка малку, големо чудо... исвинете вака, ама младиве за некои работи се аздисани, ние се радувавме ако не сецка многу (да не биде slide show), вие барате ем ич да не сецка, ем се да пушта, ем да биде евтино ::). Такво нешто никаде нема. Па и да не се пушта играта на DirectX 10... сега барем има хакови за вакви работи online, луѓето изнаоѓаат 1000 различни начини да пуштаат нов софтвер на стар хардвер, а баш за игри има најмногу вакви хакови (не можете да најдете wrapper за 16 битни апликации да може да се пуштаат на x64 оперативни системи, но затоа може да најдете емулатори дури и за 8 битни игри ::)).



Без навреда, ама темава некако ептен се расплини за една обична графичка карта ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #38 on 18.04.2013, Thursday, 11:02:28 (Edited 18.04.2013, Thursday, 16:41:00) »
Значи прашувам дали 9800ката е добра според мене е добра и парите и се добри има
1024GB,DDR3,core clock 600MHz,RAMDAC 400MHz,memory clock 1800MHz,256-Bit   и така натаму
значи кажете за оваа графичка  дали вреди  ???
Кажете и да се затвори темата   :( :(


П.С Цената е многу добра за 9800ГТ 2300денари ;) ;) :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #39 on 18.04.2013, Thursday, 12:01:20 »
Премногу ја искомплициравте работава, како да купуваш графичка картица еднаш-засекогаш. Земи било која, користи ја година или две години, па ќе има други понови и подобри модели, па ќе купиш друга, подобра.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #40 on 18.04.2013, Thursday, 15:12:09 »
За игри ти е најбитно колку ALU-а (Arithmetic Logic Unit) има графичката (nVidia ги викат CUDA Cores, но, во принцип, тоа се). Провери колку имаат оние графички меѓу кои се мислиш и земи ја онаа со најмногу ALU-а. Верувај, ни clock-от ни RAM-от не ти се толку важни за игри. Зошто? Секогаш може да clock-аш со додатно ладење (барем за тоа има сега софтвер), ама не можеш да додадеш ALU-a. А за RAM-от... и онака ретко се наоѓаат графички со помалку од 1GB RAM сега, а тоа е доволно за поголемиот број на игри. А и RAM-от можеш да го clock-аш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #41 on 18.04.2013, Thursday, 17:50:29 (Edited 18.04.2013, Thursday, 17:55:07) »
Навистина не ми е јасна оваа опсесија со Frames Per Second. И онака човечкото око не може да направи разлика ако бројот на фрејмови е над 50-тина, навистина не гледам поента да мора да има 100 FPS или не знам колку ::). Па и да сецка малку, големо чудо... исвинете вака, ама младиве за некои работи се аздисани, ние се радувавме ако не сецка многу (да не биде slide show), вие барате ем ич да не сецка, ем се да пушта, ем да биде евтино ::). Такво нешто никаде нема. Па и да не се пушта играта на DirectX 10... сега барем има хакови за вакви работи online, луѓето изнаоѓаат 1000 различни начини да пуштаат нов софтвер на стар хардвер, а баш за игри има најмногу вакви хакови (не можете да најдете wrapper за 16 битни апликации да може да се пуштаат на x64 оперативни системи, но затоа може да најдете емулатори дури и за 8 битни игри ::)).

Не можеш така да ги релативизираш работите. Тоа е како да кажеш, абе луѓево се аздисани, купуваат хонди, фолксваген, кога едно сочувано југо ќе им заврши работа. :D
Енивеј, идејата позади ФПС не е така едноставна само околу тоа дали разликата во бројки ќе биде видлива со голо око. Во друга тема би се произјаснил зошто е тоа така, но да не ја ширам овде дискусијата. :) Идеално е да не паѓа под 60FPS, што е стандард рифреш рејт за мониторите.

Е сега, дека ќе има разлика меѓу едната и другата графичка во игри, апсолутно сум сигурен, и затоа велам дека во сите игри каде што 9800 може да ги вози, што значи имаат DX ниво од најмногу 10, ќе ја прегази 610. Во друг случај, игри што бараат DX 11, 610 ќе може да ги пушти, но реално нема да извади некој перформанси од нив или елементарно ниво на игривост. (освен на 800x600 со тотална нула од ефекти :D :D)
Имајќи предвид дека DX11 игрите се многу ретки, а и дека останатата конфигурација исто така не е многу јака да ги вози, заклучувам дека 9800 според мене е подобра. :)


Без навреда, ама темава некако ептен се расплини за една обична графичка карта ::).

Се слагам. Иако и јас учествував во темава и можеби звучев грубо (еве се извинувам ако е тоа така, не сум таква душа ве убедувам! :D), само сакав да дадам најдобар придонес во темата и да го споделам моето знаење од овој свет со што би се развила поквалитетна дискусија. :)

Поздрав, и оди земи си веќе една графичка. :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #42 on 18.04.2013, Thursday, 18:52:12 (Edited 18.04.2013, Thursday, 19:03:56) »
Батки,не се замарајте  со темава, не барајте премногу за 2500 ден.Да ве потсетам дека има графички и за 25,000 денари,па затоа не правете фама за обична графичка за која не е вредно толку да се пишува (и нема баш што да се напише!!).Нека си купи човекот што сака и  точка.Правилото е - колку пари - толку музика!! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предлог за графичка карта
« Reply #43 on 18.04.2013, Thursday, 19:22:01 »
Не можеш така да ги релативизираш работите. Тоа е како да кажеш, абе луѓево се аздисани, купуваат хонди, фолксваген, кога едно сочувано југо ќе им заврши работа. :D

Добро, да, некои едноставно сакаат да имаат Honda или BMW. Јасно ми е ;).

Во принцип, практичен човек сум. Не ми е многу гајле како изгледа, додека ми врши работа, го користам. Кога ќе престане да си ја врши работата, да, купувам ново.

Поентата ми беше дека не може да биде ем ефтино, ем да не сецка, ем се да пушта. Тоа никаде го нема. А искрен да бидам, тоа и не зависи само од графичката. А очигледно е дека членот тоа го бара. За 2000 денари, нема тоа да го најде. Ако сакаш да биде top notch графичката, фрли 20.000 денари и мука нема да имаш ;D. Како што пиша batka, колку пари, толку музика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Значи така ја најдов 9800GTX+AMP Edition на ZOTAC и ја земав  ;D ;D :)
Code: [Select]
http://www.dvhardware.net/article28432.html

P.S  Половна но со се кутија и нема никакви промени по неа користена е 1 месец има гаранција мислам остана само напојување дали можам дедека да купам напојување да спојам две во паралела од 350Вати  реал повер ???