Author Topic: Графичка карта  (Read 1478 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Графичка карта
« Opened on 20.04.2013, Saturday, 14:01:24 (Edited 20.04.2013, Saturday, 15:41:57) »
Значи така еден другар ме замли да прашам која од овие графички е најдобра во се ???
ASUS GTX260
XFX GeForce GTX280 1GB
point of view nVIDIA GTX 550 Ti 1GB

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Графичка карта
« Reply #1 on 20.04.2013, Saturday, 15:43:07 »
Многу е описен насловов ::).

2. Теми (topic-и) и коментирање (post-ови)

2.1 Задолжително е користењето на сите Македонски букви при пишувањето на коментарите (post-овите) и насловите на темите (topic-ите), како на пример: ж, ч, ш, ќ, ѓ.

Пример за лош коментар/наслов:

Ми треба схема за 4творостепен засилувач.

Пример за добар коментар/наслов:

Ми треба шема за четворостепен засилувач.

2.2. Насловите на темите треба да се читко и разбирливо напишани, со цел на останатите членови од форумот ведаш да им стане јасно зошто е отворена темата (дали станува збор за дискусија, нудење или барање на некаков тип на информација, шема или производ/артикл).

2.3. Темите треба да се отвораат на соодветните места. На пример, доколку сакате да post-ирате шема од некој аудио засилувач, темата ја отворате во секцијата „Аналогна електроника --> Аудио техника --> Засилувачи“. Слични правила важат и за останатите секции.

2.4. Насловите на темите треба детално да ја опишуваат содржината на темата/post-от.

Пример за лош наслов:

Предавател

Пример за добар наслов:

FM UKB предавател со моќност од 50mW

Доколку е прекршено правилото за правилно пишување на наслов на тема, администрацијата на форумот има право да ја избрише темата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Графичка карта
« Reply #2 on 20.04.2013, Saturday, 21:39:36 »
Извинете за насловот, може ли сега да ми кажете која е најдобра од тие графички  во се  ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Графичка карта
« Reply #3 on 20.04.2013, Saturday, 21:50:18 »
Дали ти си ја избриша самиот предходната тема за графичката? Си купи графичка и темата си ја избриша!?  Ако е така ,опомена дека само Адмиинистрацијата може да брише цела тема,а не авторот.Ти може само да ја заклучиш со образложение зошто си ја заклучил!  И не ми е јасно зошто бараш помош кога се имаш и веројатно си проверил на .нет  и на крај веројатно пак ке работиш по  свое.Уште не ми е јасно зошто си купил графичка половна кога имаш за тие пари со 2 години гаранција? Но,тоа си е твоја работа , а ако има некој кој сака да се допишува нека ти помогне.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Графичка карта
« Reply #4 on 20.04.2013, Saturday, 22:30:51 »
Зошто тааа графичка роднините ми ја донеа бес пари а тие ја платиле 2450 денари  ;D ;D А за темата јас под зборот да ја заклучиш темата  разбрав да се избрише темата :-X :-X
помеѓу GTX280 и GTX550 Ti има разлика само CUDA Cores и во производителот додека за друѓите работи во се е појака GTX550Ti  значи GTX550 Ti има 192 CUDA Cores и е произведена од Point of view ,а GTX280  има 240 CUDA Cores и е произведена од XFX сега која е подобра од овие две по ваше мислење ве молам одговорете ми :-[ :-[

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Графичка карта
« Reply #5 on 20.04.2013, Saturday, 22:48:04 »
Прво - една јавна опомена за тебе и следниот пат Админите малку повеке ке се занимаваат со тебе.Што се однесува до мене ,не знам што не ви е јасно и што се занимавате со глупости и барате мислење  за небитни работи.Тоа што го бараш е слично на она * кое е поквалитетно -црвеното или белото југо 45?*.И уште една замерка- престани да ни постираш лажни работи- прво рече дека немаш пари,па бараше мнение ,па купи(така напиша!) половна графичка,па сега роднини ти ја донесоа од Пакистан(или Бангладеш да не речеш покасно) или веке не знам од каде!??... Извини,ама на Форумов така не играме!!Ако играме ,играме ферски со однапред познати работи.Овака,извини,ама не си интересен.И да знаеш дека ТИ бараш помош,па затоа внимавај што пишуваш.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Графичка карта
« Reply #6 on 20.04.2013, Saturday, 23:03:36 »
Извинете многу за се, но ќе молам некој да ми каже која е подобра од тие две графички зошто другарот утре по ручек си оди сака да чуе мислење од вас ви се молам многу :-[ :-[ ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Графичка карта
« Reply #7 on 20.04.2013, Saturday, 23:19:08 »
Помеѓу 550 и 280 е разлика во класа и генерација.Она со CUDA Cores  и слични замарања се само нечии недоречености.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Графичка карта
« Reply #8 on 20.04.2013, Saturday, 23:24:33 »
Мене ми беше битно кој е подобар производител Point of view или XFX  ??? ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Графичка карта
« Reply #9 on 20.04.2013, Saturday, 23:28:23 »
Останувам без текст.Ама мислам дека вториов има помалку вработени и земаат поголема плата.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Графичка карта
« Reply #10 on 20.04.2013, Saturday, 23:34:45 »
Не те разбрав мислиш дека ХФХ се подобри или ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Графичка карта
« Reply #11 on 20.04.2013, Saturday, 23:47:24 »
Ке пребарувам цела ноќ и ке се запознаам со сите состојби во двете компании.Ке ја анализирам финансиската состојба и ке ги хакирам трите најголеми банки  на Кајманските острови да видам кој направил поголем профит во изминатиот квартал,кој отпуштил повеке вработени и колку е просек на вратени (сервисирани или неисправни ) графички карти во секоја компанија.Ако дознаам ке пишам и кој на каква машина направил тестовите,со какви референци ги прави,дали лаже или точно кажува.После тоаке кажам која компанија ( што има тоа врска во целава ова работа????) е подобра.

Offline Mariposa

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Графичка карта
« Reply #12 on 21.04.2013, Sunday, 07:14:21 »
Извинете многу за се, но ќе молам некој да ми каже која е подобра од тие две графички зошто другарот утре по ручек си оди сака да чуе мислење од вас ви се молам многу :-[ :-[ ???

Брат, а да му кажеш на другар ти пред да си оди (по ручек) да си купи една вазна за цвеќе и завршена работа! ::)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Графичка карта
« Reply #13 on 21.04.2013, Sunday, 13:40:33 »
Горан, саркастични одговори добиваш а ти размисли зошто.