Author Topic: Ми треба совет за звучници за во кола  (Read 818 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба совет за звучници за во кола
« Opened on 10.04.2013, Wednesday, 23:43:05 (Edited 11.04.2013, Thursday, 02:22:34) »
В кола имам појачалце кое пишува дека е 1600вати макимална снага, но по мое вади 120вати по канал на два оми сосе изобличување. Значи 60-тина вати по звучник, ако се користат два 4-омски звучници паралелно врзани. Е сега проблемот е што звучниците во авото-продавниците со 50-60ватна снага се со превисока цена, а на колата има фабрички отвори наменети за 6,5' инчни звучници. Најверојатно по продавниците би нашол 6.5' звучници, кои ќе ваѓаат од некои 200-300хз до 3-5кхз, односно среднотонци, со соодветна снага. Бидејчи не често сум купувал голи звучници, би ве замолил за совет што да земам(која марка) и каде да побарам(во која продавница) Цената што сум подвотвен да ја платам би била околу 1000 денари по пар, а за сметка на тоа не очекувам "да паѓам во несвест" од звукот, односно квалитетот на звукот не е ми е пресуден, сепак станува збор за звучници за во автомобил. Ви благодарам.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Секој 6,5 инча звучник вади 100Hz басови без проблеми,не е тоа среднотонец,земи си коаксијални со твитерче у средина,ќе свират тие и високи и ниски.
За 1000 денари пар нема да најдеш квалитетни,боље сега купи само еден пар поквалитетни,има и за 1500 денари пар, не е битно што фирма се,сите се слични (само немој кинески од пазар), па после кога ќе си при пари докупи уште еден пар.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Високотонците се здрави и има скретница активна + пасивна, активната се штелова од 100-250хз, а пасивната беше нешто над 3кхз, така да нема потреба од твитер, мисла и поефтино ќе ме фати. Знаеш кај има продавница за звучки низ ск? Секако, со нормални цени... нека е и 1500, тие што ги гледав беа 5-6к...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба совет за звучници за во кола
« Reply #3 on 11.04.2013, Thursday, 16:16:03 (Edited 11.04.2013, Thursday, 16:23:40) »
Ако одиш во Скопје скокни докај Зец-Електроник во ТЦ Капиштец ( на спрат),кажи му се дека си од Форумов,дури и попуст ке ти даде.Кај него има секакви звучници и по квалитет и цена,па види и одбери си.Плус човекот се разбира и ке ти помогне во изборот.Се вика Александар.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ќе поминам, фала батка!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Високотонците се здрави и има скретница активна + пасивна, активната се штелова од 100-250хз, а пасивната беше нешто над 3кхз, така да нема потреба од твитер, мисла и поефтино ќе ме фати. Знаеш кај има продавница за звучки низ ск? Секако, со нормални цени... нека е и 1500, тие што ги гледав беа 5-6к...

Па што не кажа дека имаш башка твитери со скретница,како мислиш некој да ти даде совет ако не кажеш што имаш?? Дали имаш субвуфер у колата?
Комплети со midbass плус посебен високотонец и скретница се рачунаат за поквалитетни и уобичаено коштаат многу,али ти ипак можеш да искористиш обичен бас од 1500 денари,може и со твитер,не смета,скретницата ќе го исече тоа твитерче и ќе свири твитерот што го имаш одпорано,ваљда е од поквалитетните.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
зедов некој симпсоници плави, 1100 денари еден. Иначе се бас-среднотонци, али некако неосетливи се... едноставно не пеат... в багашник има Alpine type R 12'' со јбл појачало 700 вати рмс. Напред зедов кенвуд 2700 пар, со твитер со све, многу подобри се од овие симпсоников. Е сега не ми се свиѓаатг ни тие ни тие што се пластични, али кенвудов сепак се добри, 60 вати се синус и немаат мака за сега, а симпсоников се 150 макс, 50 синус, и тие не маат гајле...