Author Topic: Како се поврзува поликристална фото ќелија  (Read 1535 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Како се поврзува поликристална фото ќелија
« Opened on 08.04.2013, Monday, 21:43:39 (Edited 12.04.2013, Friday, 16:16:23) »
Дали некој знае како треба да се поврзи поликристлна фото келија со некој електронски предмет. Ја купив од Алфа  но не знам да ја поврзам со нешто ве молам помогнете!


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Како се поврзува..
« Reply #1 on 08.04.2013, Monday, 21:55:54 (Edited 08.04.2013, Monday, 21:58:11) »
Тие двете линии на средината, тоа се напонските водови. Само што треба да пазиш да не ги оштетиш плочките при лемењето. Најдобро е лемењето да се прави со flux pen, како на сликите подолу. Ако немаш flux pen, подобро не пробувај, може да ги пукнеш плочите (механички не се многу јаки).

EDIT: Не го корегирај post-от, ти го менувам по втор пат! Вакви слики не треба да се upload-ираат на форумот, затоа е ставена на image host. Нареден пат пази и прочитај ги правилата. Не ја вади сликата од attachment, тоа ние ќе си средиме. Остави го post-от како што ти го имам искорегирано.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Како се поврзува..
« Reply #2 on 08.04.2013, Monday, 21:57:00 (Edited 08.04.2013, Monday, 22:02:40) »
Тие двете линии на средината, тоа се напонските водови. Само што треба да пазиш да не ги оштетиш плочките при лемењето. Најдобро е лемењето да се прави со flux pen, како на сликите подолу. Ако немаш flux pen, подобро не пробувај, може да ги пукнеш плочите (механички не се многу јаки).

ова од кај да го купам ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не прави quote на цели слики! Само на текстот направи му quote, избриши го кодот за сликите.

ова од кај да го купам ?

Кај нас (во Македонија), не знам, јас имам нарачано од ebay.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кевин,повторно почнуваш со работи кои не ги разбираш.Мислам дека имаш премалку теоретско и практично знаење за овакви работи.Започни со поедноставни,би рекол почетнички проекти ,бидејки ако продолжиш вака ке * изгореш*,како се вели популарно,односно ке се откажеш прерано од елекрониката.Сум имал случаи како тебе во пракса.Затоа започни постепено и не троши пари на работи кои поради неразбирањето или ке ги уништиш или потоа ке ги фрлиш.Пример-со ова една келија не правиш ништо,таа има само 0,7V,па треба да врзуваш сериски и паралелно повеке келии за да добиеш употреблив напон и струја.Најдобронамерно!