Author Topic: Ми треба помош за шемава од полнач за акумулатор  (Read 755 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ми треба помош за шемава од полнач за акумулатор
« Opened on 18.06.2013, Tuesday, 18:27:00 (Edited 18.06.2013, Tuesday, 22:17:33) »
Дечки имам еден проблем. Станува збор за уредов на сликава кој се користи за полнење акумулатори и при тоа има ограничување на струјата на 1А има само исклучување кога е полн и заштита од обратно врзување. Меѓутоа кој и да го изработил ги има избришано ознаките од деловите па ми треба помош дали има шанси да ја најдеме шемата. Благодарам






Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
На плочката нема многу делови, може да нацрташ шема. Кај интегрлното коло запиши ги само броевите, па ќе пробаме да ја најдеме ознаката.  Транзисторот во TO3 куќиште не е критичен, треба само да провериш дали е pnp или npn.
Жан

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
нема никаква ознака ни на интегралецот се е истругано  :-\

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Гледам дека нема никаква ознака, но има пин број 1, пин број 2, пин број 3 итн.  :)
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Според ова што го гледам ИК е мА723 dil 16 ,транзисторот е PNP .Најдобро е да ја шемираш/нацрташ/ рачно шемата .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
И мене ми гледа на 723 од око вака...види со даташитот спореди гнд + едно друго дали одговара

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види дали на пиновите 4 и 5 има ист напон ако има треба да е ЛМ723...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)