Author Topic: Инвертер Шема :)  (Read 6377 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Инвертер Шема :)
« Opened on 16.03.2013, Saturday, 00:57:32 (Edited 17.03.2013, Sunday, 02:17:21) »
Здраво другари, сакам да ве прашам нов сум со електроникава, немам правено многу сложени плочки, дали некој може да ми помогне да ми даде некоја поедноставна шема за Инвертер некаде околу 100-300W Кој би можел да го користам за инвертирање на напон од 12волти еднонасочен во 220наизменичен?
Ми треба хитно, не ми се даваат 1500денари за упс па да го разглобувам. :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #1 on 16.03.2013, Saturday, 01:33:10 »
Тоа се вика конвертор, AC/DC лесна работа додека DC/AC има доста посложена електроника, осцилатори....шема немам, нешто слично имаше борчебт побарај - DC/DC конвертор беше, но осцилаторот можеш да го искористиш. Побарај на интернет или некој од поискусните членови можеби ќе се јави со конкретна шема :))

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #2 on 16.03.2013, Saturday, 10:51:38 »
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=417.0 Вториот пост мојш да го изработиш, ќе стајш само трафо соодветно... и со 2н3055 работи проверено

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #3 on 16.03.2013, Saturday, 14:34:41 (Edited 16.03.2013, Saturday, 14:37:15) »
Jovicar....Коо тер’ш шема з’ Инвертер 12DC-12AC тугај требе д’ напиш’ш за коо струја и за коо снага.
Оваа одозгогора не важи а кој разбрал разбрал а кој не разбрал нека праша  ;D ;D ;D

Измена
Измената е направено затоа што немам опција за бришење на постот кој порано како опција ја имаше а сега ја нема !!!  ;D
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #4 on 16.03.2013, Saturday, 16:38:54 (Edited 16.03.2013, Saturday, 17:24:15) »
побарај на интернет одбери некоја што те “фаќа“ око   :D за правење па ако шкрипи јавувај се
еве ти некои адреси:
Code: [Select]
http://cxem.net/pitanie/5.php
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/100-watt-inverter-circuit
Code: [Select]
http://electronics.stackexchange.com/questions/34596/design-tips-on-making-a-battery-powered-inverter-with-5a-output

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #5 on 16.03.2013, Saturday, 17:02:17 »
Млад колега,кога нешто побаруваш или бараш помош  давај повеке и попрецизни податоци - на пример - за која намена,која јачина ,на што би го приклучил и што би поврзал како потрошувач.Овака ,ке имаш одговори,ама можеби не за она кое ти го бараш.Прочитај си ги правилата на Форумов.

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #6 on 17.03.2013, Sunday, 01:49:57 (Edited 17.03.2013, Sunday, 15:44:33) »
Епа вака:) Мене ми е потребно во моево село имаме една црквичка многу е далеку од селото и се наоќа во планина. Покрај неа има голема река па би сакал да направам со динамо од кола све со турбини тие работи да произведува струја. сеа ми е проблем ако користам динамо тоа дава 12DC па ми треба инвертер. Доколку е алтелнатор тој има реглер кој омда ја исправува струјата но не е проблем може да се извади и ке дава наизменична но ако дава наизменична неможе директно да се стави на трансформатор зошто фрекфенцијата  ќе се мења нонстоп, доколку намали водата или зголеми. А доколку направам еден исправувач до 100w 5 сијалици од 20w би гореле таму навечер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #7 on 17.03.2013, Sunday, 02:08:10 (Edited 17.03.2013, Sunday, 02:15:04) »
Последна опомена- поправи го постот или се брише!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #8 on 17.03.2013, Sunday, 11:56:42 »
Epa vaka :) Mene mi e potrebno vo moevo selo imame edna crkvicka mnogu e daleku od seloto, se naoga vo planina. Pokraj nea ima golema reka pa bi sakal da napravam so dinamo od kola sve so turbini tie  raboti da proizveduva struja. sea mi e problem ako koristam dinamo toa dava DC 12v pa mi treba inverter.
5 sialicki od po 20w bi gorele tamu navecer.

Што комплицираш?  ???
Ако е само за 5 сијалици онда не ти треба DC/AC конвертор на 230V, стави 5 сијалици за кола од 12 V директно на динамото.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #9 on 17.03.2013, Sunday, 15:39:00 »
Quote
Dokolku e Altelnator toj ima regler koj odma ja ispravuva strujata no ne e problem moze da se izvadi i ke dava naizmenicna
Оваа не точно...алтернаторот и така е трифазен генератор за изменичен напон кој во својот корпус има вградено и исправувач а регулаторот (реглер) работи на исправен напон и го регулира напонот преку роторот ....
Quote
Ако е само за 5 сијалици онда не ти треба DC/AC конвертор на 230V, стави 5 сијалици за кола од 12 V директно на динамото.
Quote
dokolku namali voda ke se namali frekf(v)encijata ili pak dokolku naide mnogu voda ke se zgolemi, toa mi e problemot.
А со тоа би варирал и напонот при што е можно прегорување на сијалици(а)те...

Значи треба решение за регулација на број на вртежи на “генераторот“ во зависност од количината на водата што го задвижува... или регулатор на напон во зависност од “фреквенцијата“.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #10 on 17.03.2013, Sunday, 15:46:23 (Edited 17.03.2013, Sunday, 15:51:27) »
Што мислите за оваа шема што ми ја испрати другарот погоре
Code: [Select]
http://electronics.stackexchange.com/questions/34596/design-tips-on-making-a-battery-powered-inverter-with-5a-output и колку чини еден трансформатор со 0 како се викаат со центар  :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #11 on 17.03.2013, Sunday, 16:15:09 »
алтернаторот и така е трифазен генератор за изменичен напон кој во својот корпус има вградено и исправувач а регулаторот (реглер) работи на исправен напон и го регулира напонот преку роторот ....
Quote
Ако е само за 5 сијалици онда не ти треба DC/AC конвертор на 230V, стави 5 сијалици за кола од 12 V директно на динамото.
Quote
dokolku namali voda ke se namali frekf(v)encijata ili pak dokolku naide mnogu voda ke se zgolemi, toa mi e problemot.
А со тоа би варирал и напонот при што е можно прегорување на сијалици(а)те...

Значи треба решение за регулација на број на вртежи на “генераторот“ во зависност од количината на водата што го задвижува... или регулатор на напон во зависност од “фреквенцијата“.

Уместо „динамо“ мислев на „алтернатор“,нема потреба од некакви допунски регулатори, алтернаторот си има реглер и го држи напонот да не претера,нема да прегорат сијалиците.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #12 on 17.03.2013, Sunday, 16:22:04 »
чим ти е само за сијалички неколку, зашто да се мачиш со AC-DC претворувачи и такви работи кога можеш да земеш сијалички што работат на 12VDC и со нив да си тераш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #13 on 17.03.2013, Sunday, 16:31:31 (Edited 17.03.2013, Sunday, 16:33:33) »
Quote
Уместо „динамо“ мислев на „алтернатор“, нема потреба од некакви допунски регулатори
Има потреба ! од причина што при поголем проток на вода ќе се зголеми бројот на вртежи на алтернаторот а со тоа и напонот, и притоа кога напонот ќе достигне до 14.2  ке го исклучи напојувањето на сијалиците, а со тоа настанува “мрак“ !
Значи при таква ситуација ќе му биде потребен и акумулатор !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Инвертер Шема :)
« Reply #14 on 17.03.2013, Sunday, 16:57:06 (Edited 17.03.2013, Sunday, 16:59:41) »
Нема потреба од акумулатор,протокот на вода на река не се мења така често,ќе се наштима добра брзина на ротација на тој проток,нешто испод максимален напон за да не реагира реглерот и нема да има проблеми,осим можда напролет и наесен кога треба поново да се штима а реглерот сам ќе даде знак кога треба наново да се штима брзината - ќе сецка светлото.  :)