Author Topic: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти  (Read 2316 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Сега пробав и со друго напојување, не сака воопшто да се пушти... ::)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тој northbridge е со интегрирана графичка. Нјаверојтано во BIOS-от нема да се избере да работи onboard AGP, бидејќи конекторите не се поставени на плочата, но сепак има integrated graphics. Можно е од прегревање да се одлемиле BGA контактите (иако симптомиве не асоцираат баш на тој проблем). Загрева northbridge-от кога ќе се пушти компјутерот? Претходно, пред да се зезне, си го допрел ладилното тело на northbridge-от да видиш колкава температура има? Да не загревал многу?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти
« Reply #17 on 10.02.2013, Sunday, 19:35:11 (Edited 12.04.2013, Friday, 15:40:31) »
Имаш ли ставено додатен конектор ( на сликата со жолт круг е означен!)? Досега кажуваше дека има слика од биос,а сега велиш не пали.Дали се пали матичната само со РАМ и графичката.Ако има интегрирана ,префрли на неа мониторот и види дали ке тргне.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш ли ставено додатен конектор ( на сликата со жолт круг е означен!)?

И јас тоа прашав. Колку што разбрав, немало таков конектор на напојувањето. Некои плочи палат и без тој конектор, ама така може да тера само колку за тест, во принцип, не се препорачува така да работи матичната плоча.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сега видов нема интегрирана графика.Позајми некоја друга графичка,а и РАМ една плочка барем од друга машина!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти
« Reply #20 on 10.02.2013, Sunday, 20:07:36 (Edited 10.02.2013, Sunday, 21:43:19) »
Сега видов нема интегрирана графика.Позајми некоја друга графичка,а и РАМ една плочка барем од друга машина!

Има, користи Intel 945 Express Chipset кој има интегрирана графичка, но колку што гледам од сликата, конекторите не се поставени на плочата, така да, изгледа опцијата Integrated Graphics е изгасена под BIOS и воопшто не може да се избере. Ако се постави конектор и се стави BIOS од некоја плоча на Abit со ист northbridge и southbridge (најверојатно моделот само ќе се разликува во последните ознаки или ќе има додатни ознаки), би требало да работи и IGD ;). Имам правено еднаш ваква преправка ;).



Но, да се навратам на темата. Можно е northbridge-от да прегревал и да се одлемиле дел од BGA контактите. Ова најчесто се случува поради прегревање на northbridge-овите поради интегрираната графика во самиот northbridge, без разлика дали е активен IGD или не, скоро секогаш овие northbridge-ови повеќе загреваат од оние кои немаат IGD. Овој проблем обично се манифестира како „шарени коцкици“ по некое време работа на компјутерот, при што се кочи целата машина и мора да се ресетира. Но, овие „шарени коцкици“ се јавуваат само ако мониторот е врзан за IGD а не за некоја друга графичка. Бидејќи, во конкретниов случај, не можеме да врземе монитор за IGD, не може да знаеме дали се јавува тој проблем или не. Затоа и имам сомнеж дека тоа е проблемот. Некако, се ме води во таа насока, пред се начинот на кој прогредирал проблемот (прво не бипкал, потоа BSOD, па сега не ни пали... типично за лоши BGA контакти). Ова не личи на проблем со RAM, CPU, HDD или некоја трета компонента.

Проблемот сигурно не е софтверски бидејќи плочата прво не beep-кала, потоа јавувала BSOD при работа, сега не ни пали. Така да, проблемот сигурно не е софтверски.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штом нема фабрички изведена графика,можеби треба да се направати други  преправки - да се флешува БИОС ,да се променат драјвери итн.Тоа е поголема работа отколку да најде половна или да си купи нова.Но,прво да видиме докрај да се провери дали е навистина изгорена или се работи за нешто друго.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти
« Reply #22 on 10.02.2013, Sunday, 21:41:43 (Edited 10.02.2013, Sunday, 22:43:55) »
Штом нема фабрички изведена графика,можеби треба да се направати други  преправки - да се флешува БИОС ,да се променат драјвери итн.

И тоа го пишав.

Ако се постави конектор и се стави BIOS од некоја плоча на Abit со ист northbridge и southbridge (најверојатно моделот само ќе се разликува во последните ознаки или ќе има додатни ознаки), би требало да работи и IGD ;). Имам правено еднаш ваква преправка ;).

Но,прво да видиме докрај да се провери дали е навистина изгорена или се работи за нешто друго.

Најверојатно не е изгорена. Како што пишав, јас се обложувам на BGA контактите на northbridge-от ;). Но, без адекватен алат, тоа не се поправа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Затоа викам,или половна или некоја друга матична ,мислам имаше Асрок 945 за некои 2200-2500 денари.Иначе за инфо на сите,скоро целиот хардвер и мониторите за РС се поскапени!! ::)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Ако зборате за тој ладњакот синиот на матична тој редовно си беше загреан...
А батка за 8 пински конектор нема, туку има 4, во форма на квадрат (2х2). 2 жолти жици, 2 црни и одеа на долните 4 пинови. Да напоменам дека компјутерот на старт имаше проблем со стартот, сака пали сака вади некој ерор, па сега до краен случај воопшто да не сака да запали.
Од кога не сакаше да запали, јас го извадив процесоро, на него пастата беше ПРЕСУВА, исто ко да нема...А самио да се рестартира до сега се нема случено, или пак некој сличен дефект од прегревање.
Мислам дека нема да биди лошо да го извам и синиот ладњак да видам како е со паста тој...
Сепак фала многу за помошта  :-[
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види да не не си го вратил убаво ладилникот и процесорот,да не си му свиткал ножичка на процесорот  или да си го ставил наопаку ( ми се донесени  сите тие работи на сервис!) 8) Ако е така со напојувањето значи не е истата плоча со она на сликата.Смени ли ново напојување( не ваденио од друг РС!)? Чипсетот можеш и со дувалка на топол воздух да го поминеш.да видиш дали промени ке има.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако зборате за тој ладњакот синиот на матична тој редовно си беше загреан...

Колку загреан? Да не можеш да го држиш со прст?

Нормално е ако малку грее, не многу, повеќе од 40 или 50 степени, не треба да дига.

Мислам дека нема да биди лошо да го извам и синиот ладњак да видам како е со паста тој...

Џабе ти е сега менување на паста. Пробај, ама не верувам дека ќе профункционира, освен ако не го помрднеш некако, па да фатат зезнатите BGA контакти. Ќе треба да се помине со SMD лемна станица (поевтино решение) или целосно да се прелемат контактите (поскапо решение).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Батка се вратив во нормала како шо си беше. А за процесоро воопшто не ги гибнав пинојте оти залемени се тие, ова самото си излегва како низ прозорец :))
Гига да ти кажам право развиваше некоја јака температура, точно незнам во степени да ти кажам, ама приближно до то да неможиш со прст да гибниш. Не до толку, ама сепак загреваше.
Јас дувалка немам, ама на сколија има, кај Галовски проф. нема да ми прај проблем, ако се реши со то проблемот. Само ќе треба некоја слика да ми кажите кој контакти се тие БГА...
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти
« Reply #28 on 11.02.2013, Monday, 01:16:36 (Edited 11.02.2013, Monday, 04:10:35) »
Чипсетот е под тој плав ладилник.Исчисти го од термалната паста и загреј го добро со фен-от,Неговите контакти се во вид на топчиња и од температура се разлемуваат.Ако со фенот не се успее,мора да се направи reballing  на чипсетот.Тоа е сложена операција и ти не можеш сам да ја изведеш.Види овде на линков,ама ако и после прегревањето не успееш слободно фрли ја плочата,бидејки операцијата е скапа ( не под 1500-2000 денари),а можеш преку огласи да најдеш поевтино плоча.И друга работа-нема гаранција по reballing-от оти дефектот нема да се повтори.

www.youtube.com/watch?v=lmczDaGO-uc

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти
« Reply #29 on 11.02.2013, Monday, 04:16:54 (Edited 11.02.2013, Monday, 15:46:22) »
BGA е акроним за Ball Grid Array, а тоа се всушност лемните точки со кои се врзува northbridge-от за плочата. На клипчето од batka се гледа како се прави reballing, ама тоа е скапа процедура и алатот за неа е скап. Ако не успее со згревање на northbridge-от со SMD лемна станица, барај си нова плоча :S.

И, НЕ ЗАБОРАВАЈ, ако случајно успееш да ја оправиш плочата, задолжително монтирај мало кулерче од 4 или 5cm на northbridge-от. Ако го направиш ова, шансите се големи проблемот да не се јави повторно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."