Author Topic: DVB-T и кај нас  (Read 1744 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
DVB-T и кај нас
« Opened on 08.02.2013, Friday, 22:43:00 »
Од неодамна започна емитување на DVB-T сигнал од страна на МРД. Па

Moментално се пренесуваат следниве канали:
- МРТ 1
- МРТ 2
- МРТ Собраниски Канал
- МРТ 1 HD
- Канал 5
- Телма

Ова се локациите на предавателите и каналите


Пишете како се фаќа DVB-T сигналот на МРД во вашиот град и кои телевизии се пренесуваат. ОНЕ сеуште немаат пуштено сигнал, изгледа чекаат да дојде 5 до 12  >:(

Искрено не ми е баш јасно како со само 8 локации ке ја покријат цела држава
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: DVB-T и кај нас
« Reply #1 on 09.02.2013, Saturday, 08:18:08 (Edited 09.02.2013, Saturday, 08:21:52) »
Искрено не ми е баш јасно како со само 8 локации ке ја покријат цела држава

Дигитален сигнал е, многу е поиздржлив на шум и пречки отколку анаголниот ;). Освен тоа, има одличен Error Correction ;).

Инаку, имам дома DVB приемник Kaon HCF-H200SCO, го имам земено од еден пријател (на времето, кога бил на Telekabel, го купил, сега е на T-Home и не му требал, па ми го даде). Може со овој приемник да фаќа Terrestrial DVB или само кабелски DVB сигнал?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: DVB-T и кај нас
« Reply #2 on 09.02.2013, Saturday, 13:20:22 »
само кабелски
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.