Author Topic: Ми треба ваша помош за изработка на детектор за метал  (Read 2009 times)

Offline XaKK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
Ми треба ваша помош за изработка на детектор за метал
« Opened on 17.12.2012, Monday, 16:49:37 (Edited 18.12.2012, Tuesday, 00:51:27) »
Здраво јас сум Васе нов член сум на форумот ми  треба вашата помош.Не знаев каде да ја поставам темава, ако сум греска поправетеме. Сакам да направам Детектор, најдов шема со едно интегрално коло, интегралното коло е CS209A не знам од каде  да  го најдам, ве замолувам некој ако  има или пак знае каде се продава да ми предложи однапред ви благодарам поздрав

Trolko

  • Guest
Одг: Ми треба ваша помош
« Reply #1 on 17.12.2012, Monday, 18:50:14 »
Здраво јас сум Васе нов член сум на форумот ми  треба вашата помош.Не знаев каде да ја поставам темава, ако сум греска поправетеме. Сакам да направам Детектор, најдов шема со едно интегрално коло, интегралното коло е CS209A не знам од каде  да  го најдам, ве замолувам некој ако  има или пак знае каде се продава да ми предложи однапред ви благодарам поздрав

Здраво Васе,

Каков детектор (на што) сакаш да изработиш ?

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Ми треба ваша помош
« Reply #2 on 17.12.2012, Monday, 19:07:40 »
Па интегралното коло е за детектор за метал/детектор за близина, така да веројатно му е за метал, ама ај постирај ја и шемата да видиме што е тоа.

Можеш да прашаш овде дали го имаат интегралецот
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/pages/contact/contact.php

Offline XaKK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
Одг: Ми треба ваша помош
« Reply #3 on 17.12.2012, Monday, 23:04:25 »
Да детекторо ми е за метал шемата ја ми е од еден пријател ке ја нацртам и ке ја ставам на сајтот.Проверих во алфаелектроник ама  го нема тоа интегрално коло. А имате ли веи некоја  шема за детектор за метал да ми предложите :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба ваша помош
« Reply #4 on 18.12.2012, Tuesday, 00:00:41 (Edited 18.12.2012, Tuesday, 15:31:13) »
Бидејки  двајцава очигледно сте почетници еве една шема која ја изработија осмоодделенци.Деловите не се ктитични,се наоѓаат лесно и не се претерано скапи.Принципот е на избивање-два осцилатора се местат на * зеро* и секоја измена ( нарушување на осцилациите од страна на метален предмет на страна на лоп-антената) дава звук на звучникот.Сондата е на пластичен или дрвен држач од 80 см должина.Сите податоци се на шемата,а е изработена е  директно на перфорирана плочка,па немам нејзин изглед.