Author Topic: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8  (Read 6954 times)

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Opened on 12.12.2012, Wednesday, 20:50:07 (Edited 16.06.2018, Saturday, 17:58:47) »
Мојот последен проект,дигитална дувалка со микроконтролер ATmega8.


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #1 on 12.12.2012, Wednesday, 20:55:28 (Edited 13.12.2012, Thursday, 02:01:51) »
внимавај со сликиве малку, види колкава големина е !
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #2 on 12.12.2012, Wednesday, 21:49:11 (Edited 13.12.2012, Thursday, 02:03:45) »
Мојот последен проект,дигитална дувалка со микроконтролер Атмега8.

Стави некоја шемичка да погледнеме од чудото.Инаку добро изработено,да ти служи долго..............
Дарко

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #3 on 12.12.2012, Wednesday, 23:17:31 (Edited 13.12.2012, Thursday, 02:02:14) »
Еве зиповано шема и хекс код за атмега8.
Повеќе детали на рускиот форум радиокот
Code: [Select]
http://radiokot.ru/forum/viewtopic.php?f=25&t=8505&sid=941ccf703bff2576b989c1502b90eb73Темата има одприлика 280 страници доста информации има.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #4 on 13.12.2012, Thursday, 00:31:21 (Edited 13.12.2012, Thursday, 02:02:25) »
Од каде ја зема рачката, колку пари е?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #5 on 13.12.2012, Thursday, 01:19:08 (Edited 13.12.2012, Thursday, 02:02:40) »
...и каква пумпа користиш и од кај ја најде :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
...и каква пумпа користиш и од кај ја најде :)

И мене ова ме интересира ;D. Ај, за рачка, се наоѓа... ама пумпа ;D? Имав идеја да искористам пумпа од аквариум за вакво нешто, ама не знаев дали издувот (моќноста на пумпата) ќе биде адекватна за ваков тип на лемна станица :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #7 on 13.12.2012, Thursday, 02:10:04 (Edited 02.08.2013, Friday, 22:36:33) »
во таа рачка има вентилатор,  не треба пумпа за неа.
како на линкот
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/ATTEN-Rework-Station-HOT-AIR-GUN-HANDLE-for-AT858D-AT8586-AT858A-110V-700W-/160878785857?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25751f7541
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм... што знам, не ми изгледа тоа баш како многу практична и добра идеја :S. Вентилатори фаќаат прашина... ќе треба да се чисти од време на време.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Руското е многу за читање,ако можеш објасни како ти си го направил и како работи.До некаде се слагам со Гига за вентилаторот во фенот па затоа пиши го твоето мислење.........
Дарко

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
od mob:duvalkata raboti perfektno,ima nekolku prednosti,memorija za temp,samozaspivanje posle 60min,sensor za fenot dali e na stanicata i uste nekolku funkcii.fenot mi e kupen od kina 30€,sema i kod aploadirav pogore a za pcb ke treba da si pobarate na forumot ili sami da si napravite.i da ne zaboravam vakva digitalna duvalka kosta 5000-7000den da ja kupis.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитално контролирана дувалка (SMD Rework Station) со ATmega8
« Reply #11 on 13.12.2012, Thursday, 11:43:28 (Edited 13.12.2012, Thursday, 11:49:30) »
od mob:duvalkata raboti perfektno,ima nekolku prednosti,memorija za temp,samozaspivanje posle 60min,sensor za fenot dali e na stanicata i uste nekolku funkcii.fenot mi e kupen od kina 30€,sema i kod aploadirav pogore a za pcb ke treba da si pobarate na forumot ili sami da si napravite.i da ne zaboravam vakva digitalna duvalka kosta 5000-7000den da ja kupis.

Има и за 4000 (барем така разбрав). Не се контролирани со помош на микроконтролер, но барем имаат пумпа а, не фен :S. Што знам, барем јас го сметам тоа за голема предност.

Еднаш ми требаше ваква SMD лемна станица за работа на терен. Конкретно, работевме со еден вид на „дебели термо-црева“, па со нешто моравме да ги загреваме. SMD Rework Station беше одлично решение за тоа ;). Како и да е, теренот на кој работевме беше градилиште... еден куп прашина. Не знам како ќе се снајде оваа дувалка со вентилаторче таму. Ај, можеби еден ден или два ако работиш, нема да има проблем, ама што правиме ако треба да работиш подолг период, на пример, еден месец или два, три месеци. Ќе се фати прашина во неа, ова она. Онаа која ја имам, што има пумпа, немаше проблем, ден денес ми работи без никаков проблем ;).

Не ме сваќајте погрешно, но на крајот пак ми изгледа како подобро решние да купам, бидејќи и онака деловите тука некаде ќе му дојдат (рачка, плочка, делови, микроконтролерот... пак на крајот ќе треба да се потрошат околу 3000 денари, а за 4000 или 5000 имате готови купечки... некако многу труд за малку ќар, барем мене така ми изгледа :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Абе гигават,за на градилиште си барал фен(rework station) се знае дека фенот од ваков калибар е за електроника,а за тие термо црева се употребува индустриски фен.
Како и да е,сатисфакција е кога ке го направиш сам чудото а не да го купиш.
поззз

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одлично  сработено, само ме интересира со каков програматор ја прог. атмегата ?

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Чипот е програмиран со USB AVR Programmer (купечки).