Author Topic: РА звучни системи  (Read 4377 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: РА звучни системи
« Reply #30 on 24.10.2012, Wednesday, 11:18:42 »
За фабрики кои проектираат звучници ТС параметрите секако се од  голема важност ( се обидуваат да направат општо прифатлива звучна кутија за одредена таргет група ,Конзумер , ПА кутии , Хи Фи кутии) . Но при проектирање на звучна кутија по дома (во аматерски  услови) нити се може нити се треба  целосно да се земат во предвид .
Ова е само мое лично мислење .
може слободно некој да има и поинакво .
Но поентата е што доколку се работи за драјвер од некоја реномирана фирма јас лично си го барам звукот кој мене ми одговара . Со доволно познавања од теоријата и пректично искуство можно е да се проектира звучна кутија и од уво која на слушен тест сигурно нема да заостанува зад фабричките (зборувам за кутии  за домашна употреба ) .Овде условно зборувам за извежбано Уво кое доволно се испраксирало и е со вроден осет .
Пример се тон мајсторите професионалци кои  најчесто можат да разликуваат дупки и брда  во  фреквентната крива на звучникот  и тоа само врз база на слушен тест.
Во крајна линија кога ќе се појде од фактот дека звучните кутии се предвидени најчесто  за слушање музика и релаксирање , забава ТС параметрите не се пресудни и ни .
Оние времиња кога кутијата служеше за слушање музика (а не како парче совршено технолошко чудо во акустиката по дома) се умрени , и се се сведува на маркетинг продажба , а за да се продава нешто треба да има параметри показатели за квалитет во секоја работа .
Како сакате правете но јас лично во проектирањето на кутиите не гледам слепо во ТС параметрите нити му значат .

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: РА звучни системи
« Reply #31 on 24.10.2012, Wednesday, 11:48:18 »
Искрено немам некое познавање од оваа тема но многу научив од batka и Maki.Иако се препукувате мислам дека и двајцата сте со одлично познавање.Ако не се прeпукувавте можеби немаше толку да се *отворите* и да кажете што знаевте...Малку ја да напишам што мислам за темата,околу параметрите и тоа што го работи BoldAudio.Кога купуваш звучници го купуваш тоа што му се допага на твоето уво,јас не ги гледам параметрите а верувам и 99% од купувачите не ни знаат што е тоа.Но зборуваме за домашна употреба тоа што вие двајцата го работите,со исклучок на некоја дискотека,барем за тоа имате пишувано.Тие што купуваат за да озвучат дискотека незнаат и што е музика апа камоли да го интереситаат некакви си параметри.Овде станува збор за друго,сериско производство кое го купуваат професионалци кој работат со тоа и мислам дека овде мерењата се многу битни.Верувам дека човекот на дошол од Канада и отворил фабрика без да има некое познавање од ова и како што гледам од сликите не станува збор за мала инвестиција(за наши услови).Да правиш кутија за некој и да правиш серија е многу различно.Мислам дека без анализа на пазарот оваа фабрика не е отворена,мислам на маркетинг анализа на тоа што му фали на пазарот.Тоа што дури и претерано се амбициозни е друга работа но не и лоша.Сепак имам пофалби за нив и нивната работа само така нека продолжат...................
Мислам дека нема да ме сванете погрешно и ке продолжите да пишувате но не барајте и најмала искра за да се препукувате.
Поздрав
Дарко

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: РА звучни системи
« Reply #32 on 24.10.2012, Wednesday, 13:47:38 »
Батка, пред 50 години точно дека немало компјутери, софтвери и незнам што не, а сепак се правеле звучници.

Епа сега земи спореди како звучеле тие пред 50 години и како звучат сега.

Господата Теле и Смал ги посветија своите животи на регулирање на цела таа работа.

А ти и понатаму клепај си кутии од око.

Затоа ти си на тоа ниво и таму и ќе си останеш.

Немам ја против да си ги застапуваш своите ставови. Секој има право на тоа. Имам проблем со тоа што ги убедуваш другите дека се правилни.

Некој можеби и кје  те свати сериозно.

Незнам што да кажам. Твојот опис како правиш кутии не е аматерски туку дилетантски.

Аматер е некој кој си кажува дека е аматер, а ти се бавиш со тоа професионално. барем така тврдиш.

Има тука млади деца кои сакаат да научат како се работи. А твојот начин дефинитивно не е вистинскиот. Не ги наведувај на погрешен пат те молам.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #33 on 24.10.2012, Wednesday, 14:59:08 (Edited 24.10.2012, Wednesday, 15:07:03) »
.Значи,и пред интернетот,параметрите и сите компјутерски програми,постоеја звучници.И се правеле кутии ,системи. Бас рефлексот е стар 50 години.Мерел некој тогаш параметри или имало други правила?

batka, не си ги прочитал ни тие бајатите книги што ги имаш, у нив фино лепо пишуе N. Thiele ги објаснил параметрите како да се прорачуна бас рефлекс кутијата у далечната 1961 година - пред тачно 51 година! Немало тогаш компјутери, али зато ручно се рачунале кутиите спрема ТС параметрите!

Кога ке наидам на некој интересен бас звучник прво го поставувам во кутија со определена литража,обратно свртен  и му пуштам преку тон генератор фреквенции почнувајки од нула ,па натаму.Имам добар микрофон и со мерење добивам определени показатели и по неколку мерења ,без да ги видам параметрите на звучникот знам каков е ,за каде е ,вреди,не вреди.

 :D   :D  batka, вака ни пред 50 години не се правело, уште тогаш веќе било застарено..  :D   :D

Се тежнее кон рамна фреквентна карактеристика - тоа е премногу сувопарна и лажна констатација.Таквите кутии звучат неубедливо и премногу *суво*.

batka, у грешка си, али за да не ја шириме работава овде,ќе отворам нова тема за ова.

И друго нешто - испитувани се случајно одбрани слушатели  и од 100 испитаници што некогаш го чуле звучникот од ХСР-от ( оној со 12 ка од 140-ката),повеке од 75% го сметаат за најдобар звучник на сите времиња (податок од РС).Ги знае некој од вас ТС параметрите на овој звучник?

Е да бе,баш најде релевантни испитаници - старци од времето на комунизмот кои не чуле ништо боље од ХСР пошто друго немало, ќе ја прогласуваат за најбоља кутија свих времена. Ако ги прашаш истите 100 луѓе, гарантирам 99 од нив ќе кажат Цеца е најбољи женски вокал у свет.  :D  :D   :D   :D
И не треба корисникот да ги знае ТС параметрите на ХСР-от него неговиот конструктор, а тој сигурно ги знаел. Иначе јас можам да погодам приближно иако не сум ги мерел, али затоа сум ги слушал - басот има низок Qts параметар пошто има квалитет и одсечност али нема дубоки басови. Иначе ХСР-от е далеку од добар звучник, средните прегласно му маваат.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: РА звучни системи
« Reply #34 on 24.10.2012, Wednesday, 16:17:27 (Edited 24.10.2012, Wednesday, 16:49:13) »
ХСР?????

Хахаха, ваков виц одамна не сум слушнал.

А параметрите си ги знаеле инженерите у ЕИ НиШ.

Батка , нивото на кое работиш ми стана јасно уште кога ги спомна МекФарлоу во другата тема.
Со нив и со Конрад се бавтав кога имав 15 години. Значи пред скоро 30 години.
Нивните производи еште тогаш беа жестоко ср*ње. А денес се потполно исти како и пред 30 години. Не мрднале напред ни еден милиметар.
Да ми ги спомнеше на пример Динаудио кои се користеа екстремно многу како компоненти за самоградба во времето на ХСР-ите, ќе беше друга приказната.

Не се бламирај понатаму те молам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РА звучни системи
« Reply #35 on 25.10.2012, Thursday, 01:25:42 »
Батка сум поминал секакви чуда во животот во животот и имам поголемо искуство (а постар сум од тебе) за некои работи.Ти прави си кутиички за Канада и немој да мислиш дека се знаеш.Имаш уште многу да научиш.Ете си најде соодветен соговорник во Маки ,па допишувајте се.Со мене пошто ништо не знам,не мораш да комуницираш.Тоа си е твоја работа.