Author Topic: РА звучни системи  (Read 4375 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
РА звучни системи
« Opened on 14.10.2012, Sunday, 15:12:23 (Edited 14.10.2012, Sunday, 22:08:45) »
Бидејки имаме една новост на Форумов,интересно е да направиме споредба за кои пари би направиле РА звучни кутии во домашни услови.Пред една недела мојот пријател Крсто имаше посетители од Кавадарци кои дословно дошле со нацрти да им изработи пар кутии со 18 инчни звучници.Проблемот беше ,откога се направија кутиите ( дрвенаријата) како ке се понашаат(звучат) кутииве во * живо*.Дечките немаа купено драјвери(басови),па Крсто ме замоли за проба да му однесам пар 18-ки и една излезна РА Биема машина 2 х 400W. За конструкцијата,квалитетот на изведбата  на кутиите нема да кажам ништо,освен што ми беше прифатена идеата она вертикална плоча за појачување,позади звучникот да се појача со уште една,во сендвич, со што се подобри вкупната стабилност и одзив на кутијата.Ги имате на слика звучниците,димензиите- само за цената- материјалот за двете кутии чинел ( само иверка 2 см со сечење и работна рака за склопување на кутиите)- вкупно 220 ЕУ,со тоа што финишот ке си го сределе нарачателите ( ке биде добро да добијам фотографија и од *финалето*!).Значи, ако земеме дека еден Биема драјвер е 14.500 денари и свртницата уште 30 ЕУ по кутија ја добиваме цената од - 29.000 + 220ЕУ + 60ЕУ- или вкупно 46.220 денари.На ова цена би додал уште 50-тина евра за финиш - боење или лепење синтелон,ќошиња,рачки,мрежи,тркалца...Околу 50.000 денари! Е,прашањето е дали е цената реална,превисока,добра..!????Коментари??Не знам точно каде ке бидат монтирани кутиите ( некој нов клуб во Кавадарци,ама не знам друго ништо),ама со ова 2х400W излезно и добар миксер и друга додатна опрема,овој систем ке ви го тресе градниот кош на 5 метри од него со само 1/2 од својата јачина.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: РА звучни системи
« Reply #1 on 19.10.2012, Friday, 02:27:05 »
220 евра за две кутии од иверица???? Незнам кој е столаров ама ги одрал луѓето на живо.
Разгласна кутија не се прави од иверица. Точка на муабетов. Медијапан е најнискиот квалитет на дрво погоден за разгласни кутии и тоа под услов да не се користат надвор или на било кое друго место каде има опасност од влага. Стандардот налага шперплоца од бреза од 18мм и 13 слоја за бас кутии.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #2 on 19.10.2012, Friday, 14:08:11 »
Мислам добро е што Marjan Milosevic се врати на форумов,верувам има вредни работи да каже.

За шперплочата ептен се слагам,само тоа е правиот материјал за професионални кутии,особито ако секој ден се носат ваму-таму кутиите.
Али кај нас се штеди на све,па често се прават кутии од иверица.Тоа можда има оправдање само ако кутијата е за инсталација негде,као у овој случај,у клуб - ја донесеш еднаш,ја монтираш и више не ја мрдаш.Така да,у овој случај,можда не е толку страшна грешка.
За цената на овие кутии од иверица не знам тачно дали е ептен превисока,али и мене ми се чини дека би очекувал цена нешто пониска од 220 евра.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: РА звучни системи
« Reply #3 on 19.10.2012, Friday, 14:18:16 »
дефинитивно треба цената да биде пониска, сепак две табли иверица се 1600 денари, така да за работната рака се наплаќа 200 евра?Прескапо.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: РА звучни системи
« Reply #4 on 19.10.2012, Friday, 15:29:38 »
Цената за кутиите е прескапа (освем ако не ги правел Бујото  ;D).
А за толку пари фрлени на драјвери свртница , боја...... за да се направи моќна кутија без многу вибрации ова непоплеменетата иверица е никаков материјал (затоа престанав да ја користам уште пред повеќе од деценија ).  за некоја иљадарка повеќе вреди да се земат медијапан или  шпер плоча.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #5 on 19.10.2012, Friday, 15:54:57 (Edited 19.10.2012, Friday, 15:59:18) »
Да,се слагам,ако урачунаш колку коштале драјверите (некако се „солени“),па боја и друго,онда не вреди да се штеди на материјалот за кутиите.
На крај,сума сумарум,за само малце повише пари за шперплоча (или помалце,ако се најде мајстор кој не дере кожа) се добива права професионална кутија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: РА звучни системи
« Reply #6 on 19.10.2012, Friday, 16:26:25 »
Е,добро - за квалитетот,изгледот и цената јас реков дека нема да коментирам,а за инфо во Ск им побарале 300 ЕУ равно! Во ред е и да се употребат и други материјали( зошто не и мермер!),ама цената ке расте.За цената на 18 инчните Биема драјвери мислам дека е најефтина во МК.Тоа се проверува и ова е цена директно од представништвото на Биема. Очекувам наскоро фотографии на готово изработениот ентериер и многу ме интересира како ке ги уклопат во амбиентот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: РА звучни системи
« Reply #7 on 19.10.2012, Friday, 21:14:17 »
подобро да ставел некоја “босанка“ од оние табли за шаловање  ;D ;D ;D
и тие се во сендвич техника како шперот, и од внатре со писа да ги залије, ќе  бидат КОСКА  ;)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #8 on 19.10.2012, Friday, 22:52:35 »
За цената на 18 инчните Биема драјвери мислам дека е најефтина во МК.

Па не е баш најефтина, поефтини се 18Sound 18LW800 (цена: 210 евра) и P.Audio E-18ELF (цена: 168 евра).Овие цени се од сајтовите на домашните Алфа Аудио и Аудио Експерт.
Да се рабереме - тој 18 инчен бас Биема е добар и цената не е прескупа, али за тие пари има и друг избор од други фирми.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: РА звучни системи
« Reply #9 on 19.10.2012, Friday, 23:12:45 »
Батка, приказната со столарите е секогаш таква. Пред некои 6-7 години еден мој роднина столар по професија ми побара 2200 евра за да ми направи две кутии. Комплицирани да, ама 2200евра? Со мој материјал? Тоа е. За друг пат еве ако ние имаме време да се бавтаме со пар кутии нека прашаат лудјето за тие пари ќе им ги направиме од брезов шпер. Такви голи без фарба само склопени.

За Биема немам коментар. Кинески драјвер од ниска класа. За тие пари подобро половен ама бренд драјвер.

Некој тука спомна 18Соунд 18LW800. Имам 10 или 12 комада што векје 2-3 години фаќаат прашина. Би ги продал за 150 евра комад.
Али не беше тоа темата.

Ме интересира и мене како овие кутии ќе звучат. Батка постави една тема за варијации во Т/С параметрите кај реномираните произведувачи. и муабетот му држи вода донекаде. Е сега ако овие реномираниве имаат толеранции, колкави се толеранциите на Кинезиве?

Евреите имаат една изрека “Не сум доволно богат за да купувам ефтино“, кај нас преведена во “Сиромавиот секогас плаќа двапати“. За тоа стрпете се соберете пари па купете и правете квалитет.

Ова кутијава од иверица за година дена има цела да се растресе. Среќа па драјверот не е многу јак, само 400 вати.

Бас кутија се прави како ова на сликава.


Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #10 on 20.10.2012, Saturday, 23:33:18 »
Батка постави една тема за варијации во Т/С параметрите кај реномираните произведувачи. и муабетот му држи вода донекаде. Е сега ако овие реномираниве имаат толеранции, колкави се толеранциите на Кинезиве?

Немам измерено нешто многу басови,али ТС параметрите што ги измерив на еден Еминенс беа малтене скроз исти со оние од нивниот сајт,а на една Биема Qts параметарот беше дупло повисок у однос на она што кажува Биема.
Друга ствар се варијации на параметрите од примерок до примерок за исти модел звучник,тоа може стварно да биде проблем, али оној пример што го даде batka немаше баш некои големи варијации, односот fs/Qts беше мање-више исти.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: РА звучни системи
« Reply #11 on 21.10.2012, Sunday, 21:07:35 »
Маки, односот fs/qts го дава BL факторот, и тоја како таков може нема да се смени доколку односот на овие два параметри остане ист. Но во комбинација со другите параметри сепак ќе даде различен резултат. Некои од параметрите кои се комбинираат за добивање на резултати при симулации се fs/qms/vas. Ако тука фс варира резултатор е одма друг.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #12 on 22.10.2012, Monday, 01:25:51 (Edited 22.10.2012, Monday, 01:32:06) »
Marjan,зависи што подразбираш под „различни резултати“.Најосновните формули за прорачун на звучни кутии ги користат параметрите fs, Qts и Vas за да се најдат f3 и Vb.Кој сака да прорачуна кутија,најбитно е да ги најде f3 и Vb.
f3 директно зависи од односот fs/Qts, према тоа f3 нема да се промени ако односот fs/Qts остане исти,а тоа баш беше така у примерот од batka.
Промена на Qms директно го мења Qts,према тоа опет се сведува на односот fs/Qts.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: РА звучни системи
« Reply #13 on 22.10.2012, Monday, 02:14:06 »
Мене не ми беше тоа муабетот туку дека има варијации во параметрите.
Еве ти конкретен пример. Во процесот на осмислување на еден потенцијален произвот во игра беше 12 инчен драјвер на P-Audio SN12MBII. Нарачавме два комада за тестирање и нормално прво ги мерам параметрите. Едниот fs 82 другиот 102. И нормално ги баталивме.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: РА звучни системи
« Reply #14 on 22.10.2012, Monday, 04:43:36 »
Да,нормално дека има варијации на параметрите,али кај квалитетните фирми тие треба да се мали.
Варијација на резонантна фрекфенција од 82 до 102Hz стварно е премногу.
Чисто за моја занимација,колку беа Qts и Vas на тие два баса (за секој посебно)?