Author Topic: Звучници на Bold Audio  (Read 15905 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #30 on 14.10.2012, Sunday, 22:26:10 »
Ке прашаш батка на Царина!  8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #31 on 15.10.2012, Monday, 16:53:21 (Edited 15.10.2012, Monday, 17:12:00) »
Ти бе Маки да не си адвокат на фирмата? ;D Во нивно или твое име прашуваш??? И споменуваш 200-300 драјвери? Па види по која цена се драјвериве кај нив,а Еминенс немале појма. Кој нема појма тука? Па види кој обрт го прави Еминенс, а кој некоја од двеве *надпросечни* фирми.Не е Еминенс луд ,ако  оди добро,да отпушти 600 работници во фабриките на американскиот континент! Распрашај се колку чини да наполниш еден контејнер роба и да пратиш за Канада,па ке зборуваме.

Не сум адвокат на фирмата Bold Audio и за прв пат дознав за нив на форумов,али ти одма се постави како џелат на таа фирма и на Marjan Milosevic - те на црно работел,те немале погон у Македонија,те неможеле да извезуваат у Канада..Сигурен си у тоа?? Ево јас не сум сигурен,али кој ти дава за право да ги оцрнуваш,без докази??

Сигурен сум дека 200-300 драјвери се доволни за специјална нарачка од секој произвоџач.Еден драјвер нека е од 200 до 400 евра,према тоа за специјална нарачка треба од 40 до 120 иљади евра.Е сеа што,немогуче е тоа??  ???   ???  За тебе и за мене сигурно,али не за некој друг!

Не сум рекол дека Еминенс немале појма,провери ги претходните мои постови.
Али затоа ти кажа дека BMS и 18Sound биле втора и трета класа фирми! Која смешка! :D   :D   :D   :D  Па и ти самиот признаваш дека нема нивни драјвер испод 200 евра!Што ти кажува тоа у однос на нивниот квалитет,кога се знае дека Еминенс драјверите се 50-100 долари?Провери кои фирми користат Еминенс драјвери,па спореди ги со фирмите кои користат BMS и 18Sound драјвери,па све ќе ти стане јасно.
Што везе има обртот?Тоа не е мерило за квалитетот на фирмата,ево Форд има многу повеќе обрт од Ферари.Па што?!  :D   :D   :D   :D Према твојата логика испаѓа дека Форд е поквалитетна фирма од Ферари..  :D   :D   :D   :D

Еден контејнер за Канада кошта многу,свеедно каков квалитет на драјвери ќе ставиш у кутиите,кутиите зафаќаат исти волумен и исто се тешки па до Канада контејнерот ќе кошта исто,према тоа више се исплати да го напуниш контејнерот со квалитетни и скупи кутии со драјвери од првокласни фирми (BMS, 18Sound), а не со ефтини кутии со драјвери од просечни фирми (Биема, Еминенс, МекФарлоу).Ако некој рачунот за исплатливост за извоз го правел за ефтини и просечни кутии со драјвери МекФарлоу или Биема, не е чудно што тој некој си останал на ниво на сервисче/продавниче у некој мал град у Македонија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #32 on 15.10.2012, Monday, 17:31:46 »
Камо среќа се да е така Маки! Нека биде се така како што викаш! ;D Постоеле од 2011 г.,инвестирале ( по слободна проценка)  од 100 - 200.000 ЕУ! Извезуваат,работат,а се е завиено во магла... Од кого се кријат- од мене!?? Или од тебе?? Ако беше таква успешна приказна и зделка и Премиерот ке отидеше и ке го отвореше погонот.Но,.... и пак- но,....изгледа ти немаш појма од економија,а некој друг мисли дека во МК сите се зелени и жолти.Друго,да си ти толку успешен ке знаевме за тебе одамна,а за мојот сервис и фирма -подобро да не се чепкаш,затоа што влегуваш во други води во кои сигурно не знаеш да пливаш!Затоа,гледај си го чергичето под газот. Камо среќа да има уште барем пет фирми како мојава во Македонија.Барем уште 50 луге ќе си живеат добро.Далеку е батка Канада,а и некои други сваќања и правила играат таму.Затоа чекам да видам ( и чујам!)  ,ако има што да се види и чуе.А,ти Маки освен да се наддаваш и навредуваш не знаеш ли нешто друго?Или на Форумов си тотално исфрустриран,па освен некои твои * мудрости* не знаеш ништо попаметно да направиш.Направи некој твој проект па дај да разговараме за него! Иначе,кај нас ги викаат  таквите луге,кои само *делат* мудрости - дрвени адвокати.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #33 on 15.10.2012, Monday, 18:23:24 »
Камо среќа се да е така Маки! Нека биде се така како што викаш! ;D Постоеле од 2011 г.,инвестирале ( по слободна проценка)  од 100 - 200.000 ЕУ! Извезуваат,работат,а се е завиено во магла... Од кого се кријат- од мене!?? Или од тебе??

Јас не знам дали тоа е баш така за Bold Audio како што се претставуваат,али ти ги закла и пред да ги видиш.Иначе,нема криење - Marjan Milosevic ги повика сите што ги интересира да му се јават на фејсбук и да го посетат неговиот производен погон.Па кој сака,бујрум.Јас немам фејсбук (нити сакам,нити ми треба),па ќе чекам информации од некој од членовите на форумот што ќе го посетат да кажат што виделе и што чуле таму.

Друго,да си ти толку успешен ке знаевме за тебе одамна..

Скоро никој не ме знае пошто немам фирма (нити ми треба),аудиото ми е само хоби,према тоа не осеќам потреба да бидам „успешен“.  8)

Направи некој твој проект па дај да разговараме за него!

Направив неколку пара звучници,еден пар објавив на форумов,али за тој проект ти и ZEC ELEKTRONICS напишавте .. тоа што го напишавте (и останавте живи).  :D   :D
Повели да продужиме да разговараме за тој проект и за тоа што ти си напишал за тој мој проект (и за тоа дека JBL лажат и сушат и појма немаат,и свашта друго..).  8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #34 on 15.10.2012, Monday, 20:07:52 »
Абе Маки од тој твој проект видовме само едно сликиче -и ништо повеке.А тоа што си пресметувал и мерел,па параметри,па барем димензии да нацрташе,како за проектче...ама,ништо не видовме.За Фејзбук  не чекај и бабите веке имаат по два три.А за озбилна фирма ,па да контактира само преку Фејзбук,малку многу е чудно.А за тоа сме те правеле со ЗЕЦ *попара*,тоа не го сметај за навреда ,и без тоа  Форумот си е Форум .Е,сега за посетата на членовите на форумот ,почекај,ако некој стаса до таму ке прикажува сигурно! Јас ке се погрижам за црвена машна ,ако има потреба.

Trolko

  • Guest
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #35 on 16.10.2012, Tuesday, 01:17:45 »
Ке прашаш батка на Царина!  8)

Се извинувам batka, веќе некое време сум член на форумот и мислењето што ми се створи за тебе, читајќи по темите се дека уживаш да се правиш *сезнајко* и никогаш не се откажуваш од твоето мислење. Дури и кога си грешка. Поради тие причини искрено несакам воопшто да се придружам на дискусиите на форумот затоа што знам дека има голема можност некое мое мислење да не се согласува со некои твои убедувања и ќе дојдеме до некоја банална расправија.

Замисли се за ова малку :)

Поздрав и секое добро !

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #36 on 16.10.2012, Tuesday, 16:19:41 (Edited 16.10.2012, Tuesday, 16:26:58) »
Тролко,никој не те тера да се расправаш со мене! ;D Впрочем дискусија и дијалог во демократијата е тоа - имаш свое мислење и си го браниш! Јас не можам да те натерам да го прифатиш моето мислење.далеку од тоа.Имај си ти твое мислење и брани си го! Впрочем не морам на сите да им одговарам на Форумов.Да,сезнајко сум кога го бранам моето мислење.Дали сум во право или не,тоа зависи од кој агол гледаш.Е,тоа е батка демократија,ако не си знаел!  Прашаше ли на Царина? 8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #37 on 16.10.2012, Tuesday, 17:45:28 (Edited 16.10.2012, Tuesday, 18:15:25) »
Абе Маки од тој твој проект видовме само едно сликиче -и ништо повеке.А тоа што си пресметувал и мерел,па параметри,па барем димензии да нацрташе,како за проектче...ама,ништо не видовме.

 ???   ???   ???   ???
batka, претеруеш!
Осим сликичето постирав све што треба,секој да може да го клонира истиот проект ако сака.Ево што сум напишал:

Басчињата се 10cm Simsonik SW410 ,твитерчињата прво беа Simsonik DT 5310 A али ептен крчеа од изобличење па ставив Biеma BMH-1301.Волумен на кутија унутра е 7 литри,бас рефлекс цефка фи=45мм пластична за канализација со дужина 11cm.Скретницата ја правев со електрични мерења на импеданцата и на басот и на твитерот у околина на резната фрекфенција 5500Hz,за басот филтер 12dB на октава: калем 0,56mH и кондензатор 4,7 микрофаради,за високотонецот филтер 12dB на октава: кондензатор 2,2 микрофаради сериски со отпорник 3,9 Ома и после калем 0,18mH, твитерот у фаза со басот.

И што ти фали уште? Димензии на кутијата?  ???   ???  Па фино лепо напишав: кутијата има волумен 7 литри!
Не знаеш да прорачунаш димензии на кутија за да има 7 литри?  :D   :D  ОК,ево само за тебе и за сите оние што досега не научиле множење:
170x155x265mm (димензии унутра у кутијата) =7 литри
или може и ова:
180x145x268mm
или секоја комбинација на три бројки што помножени даваат 7 литри (само да се пази да има доволно место за монтажа на драјверите и цефката).
Јасно ли е сега?  :D   :D

Ги напишав сите вредности на скретницата,исто и димензиите на бас рефлекс цефката.Што ти треба уште??  ???   ???

Ги бараш ТС параметри на басчето Simsonik SW410 што сум ги измерил?  ???   ???  Па ти си тој што цело време викаш не чинеле ТС параметрите.. Стварно не те разбирам..
Ево што ТС параметри сум измерил: fs=78Hz  Qts=0,9  Vas=4 литри.
Параметарот Qts е превисок за бас рефлекс кутија,али намерно така направив,за да извади што више басови.Иначе многу подобри звук ќе се добие со ТЛ кутија,али ќе нема толку басови.

.А за тоа сме те правеле со ЗЕЦ *попара*,

 :D   :D   :D   :D
Само покажавте пред сите што све не знаете,што све погрешно правите и у какви све заблуди веруете.

Ги молам администраторите да ја отклучат темата за мојот проект за звучник, за да продужиме таму на оваа тема.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #38 on 16.10.2012, Tuesday, 18:03:14 »
Ги молам администраторите да ја отклучат темата за мојот проект за звучник, за да продужиме таму на оваа тема.

Темата е отклучена, продолжете си таму муабет. Оставете ја оваа тема на раат.

НО, НЕ ЈА УНИШТУВАЈТЕ ТЕМАТА, ОВА ВАЖИ ЗА СИТЕ!!! Ако имате нешто конструктивно да додадете, додадете, ако не, не пишувајте!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #39 on 16.10.2012, Tuesday, 18:25:17 »
Дали некој се договорил со Marjan Milosevic  да го посети неговиот погон,дали некој бил таму?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #40 on 16.10.2012, Tuesday, 21:00:21 »
Дали некој се договорил со Marjan Milosevic  да го посети неговиот погон,дали некој бил таму?

Јас прашав во темава, но не ми одговори. Инаку, и јас сакам да одам да го видам погонот и звучниците. Всушност, јас прашав за слушање (сакав и да ги чујам, не само да ги видам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #41 on 16.10.2012, Tuesday, 21:48:22 »
И јас би сакал исто.Ако организирате такво нешто радо би присуствувал.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #42 on 16.10.2012, Tuesday, 22:11:11 (Edited 16.10.2012, Tuesday, 23:07:48) »
Marjan Milosevic остави контакт на фејсбук,нека му се јави некој,јас немам фејсбук.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #43 on 17.10.2012, Wednesday, 04:15:46 »
Marjan Milosevic остави контакт на фејсбук,нека му се јави некој,јас немам фејсбук.

Им пишав порака на FB профилот, им пишав и mail (има contact info на официјалниот сајт), ќе видиме дали ќе одговорат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Звучници на Bold Audio
« Reply #44 on 19.10.2012, Friday, 00:28:01 »
Batka, стварно мислиш дека се криеме? Овој дечково што збори овде не мисли така. Или сакаш и со него да полемизираш можеби дека Македонија не е добра дестинација за инвестирање?