Author Topic: Избор на проект по Практична настава  (Read 5395 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Колку што јас разбрав ова може да се подесува наколку волти сакам ? на пример иде од 0-30 си го местам на 12 и работам што ми треба ?
Ако е тоа да се фаќам за работа

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да, така е.
Жан

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #17 on 03.10.2012, Wednesday, 23:18:31 (Edited 03.10.2012, Wednesday, 23:50:18) »
Епа тогаш ќе ја испринтам шемава, и во вторник ќе и ја однесам на професорката по пракса. Најверојатно ќе чекам некој ден додека ја прегледа и каже дали е ок.
друго
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Digital-MiNi-4-5-30V-LED-Auto-Car-Truck-Voltmeter-Gauge-Voltage-Volt-Panel-Meter-/320989101877?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4abc70ff35и
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Blue-LED-Digital-Ammeter-AMP-Mini-Current-Panel-Meter-DC-0-9-99A-Ampere-Meter-/280929961599?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4168bb067fДа ги порачам или може да се најде во Македонија по иста цена ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама тој првиот (волтметарот) мери од 4.5V па нагоре, не мери под 4.5V, а некогаш ќе ти треба и напон помал од 4.5V, па нема да имаш евиденција колкав е напонот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Направи си вакво, многу е едноставно со еден пик ќе имаш и ампер и волт метар во една плочка. Башка и со дигитален дисплеи е ;)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #20 on 04.10.2012, Thursday, 14:26:02 (Edited 04.10.2012, Thursday, 14:32:11) »
Објасни како да го направам... Т.Е. ако имаш шема дај ми ја зошто пред да направам се комплет мора да однесам во школо на преглед зошто немало да ми се важи ако го направам без дозвола...
А за ова што мислите ? има уште 3 саати да го земам или ?

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Compact-DC0-100V-Digital-Blue-LED-Panel-Voltage-Meter-Voltmeter-Low-Consumption-/180983663965?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a23778d5d

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на надавање е тоа нема за таа цена да се продаде, за некоја повисока можеби...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Добро сум запознаен со ebay. Има 4-5 такви на понуда... и лесно би го земал на наддавање ако може да ми користи.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Шемата ја има на форумов, таа од Гоце, ако си кај Маре кажи и на неа ме знае мене, јас го имам исто праено тој стабилизатор и бев на натпревар со него.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако си кај Маре кажи и на неа ме знае мене
Овие работи лично по пораки а не на форум
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

paselfc

  • Guest
Interesni ponudi imate za maturata :)

Jas za matura polagav Popravka na TV,toa bese 2001 :)

Jas bi ti preporacal neshto od prvite 5 da si napravis

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
paselfc, прочитај ги правилата, задолжително е пишување на кирилица...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

paselfc

  • Guest
1.2. Правилото 1.1 се исклучува, но само доколку членот е странски државјанин ]од некоја од соседните држави (пред се се мисли на бившите Југословенски републики) и не е во можност да користи кирилична поддршка

Barem prvo edno Dobredojde da mi napisevte,vie odma se bunite za jazikot.
Eve vaka sega :

Jas inaku ziveam i rabotam(elektronik serviser)vo Swedska,povejke godini,i na rabota od kade shto pisuvam najcesto,imame pravila za toa koj jazik mozime da go upotrebuvame na kompjuterite(Makedonskiot-kirilica sigurno ne spajga vo toa,posto kompjuterot ne e licno moj,se rabotat proekti i slicno.

ALi dokolku navistina bi vi smetalo moeto pisuvanje na latinica,i ne sakate
da dobivate nekoi novi iskustva,informacii i slicno na forumov,togash slobodno moze da me banirate,ili vo kraen slucaj da se odregistriram

Pozdrav

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Барем прво ти да се претставеше во темата за претставувања, или пак во првото твое милсење штом ги знаеш правилава, да наведеше за што се работи, ако ти сметаат нашиве правила на форум слободно можеш да не не посетуваш, ние не банираме за тоа, има други работи за кој што се банира
а ако сакаш да го посетуваш и натаму форумот,
Добредојде имај пријатен престој, можеш да користиш латиница, но требаше прво да напоменеш за да не иде до ова што дојде
Поздрав
доста е офф топик

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Избор на проект по Практична настава
« Reply #29 on 11.10.2012, Thursday, 10:52:24 (Edited 06.11.2012, Tuesday, 18:56:14) »
Мал апдејт...
Правев муабет со SaleSK и ми рече дека многу работи од листата веќе ги има... и може да ми помогне. Така да ќе се видам со него деновиве и конечно ќе одлучам што ќе правам.

Друго ново е што успеав професорката да ја наговорам печатењето на плочката да го правам дома...
Само лемењето да биде во школо.
Што значи може готова плочка, да ја одлемам дома па во школо пак да ја залемам... :D
(леле кој преварант сум)

И кажете ми каде има кутии да се купат. Бидејки уредот треба да го сместам во кутија... Кажете каде има и која цена се од прилика. Димензии сеуште незнам но да имам во план дали се скапи или евтини.