Author Topic: Антена и засилувач за факање сигнал од кабловскиот оператор ?  (Read 3078 times)

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Антена и засилувач за факање сигнал од кабловскиот оператор ?
« Opened on 05.09.2012, Wednesday, 15:01:16 (Edited 05.09.2012, Wednesday, 15:09:45) »
Живеам во зграда привремено во мојот стан нема приклучок за кабелска и ми бараат висока сума за приклучок, е сега јас пробав со една антена за надворешна употреба и ги факам сите канали од кабловската но проблемот е што кај некој сликата не многу лоша и бара многу местенје-подесуванје пример 3 4 канали е добри во одредена положба а за другите мора да се менува положбатаа, е сега прашањето дали со појачувач ке добријам подобри резучати и каква антена треба да користам за да немора да се врши толку подесување ? И да напоменам дека во близина на зградата има многу кабли од кабловската што значи тие го зрачат сигналот што јас го факам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чекај малку друже, не ми е јасно ;D. Како фаќаш сигнал од кабловски оператор со антена за ТВ ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не би требало, ама се фаќа, иако е сликата на некои канали со пречки, како што пишаа претходно ;) :), може и да замоташ жица наместо антена околу кабелот за кабловска и пак ќе фатиш некои канали, е сега нешто ќе е со снег, нешто ќе е добро.
Околу засилувачот - мислам дека со него дефинитивно ќе добиеш подобар сигнал, пробај со некој фабрички антенски или побарај шема на интернет, ама сепак не очекувај некои спектакуларни резултати.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Живеам во зграда привремено во мојот стан нема приклучок за кабелска и ми бараат висока сума за приклучок...

А зошто едноставно не ставиш сателитска антена? Не е прескапо, а доживотно ти е бесплатно ;). Ќе имаш многу повеќе канали, плус, ќе ги имаш оние кои ќе си ги меморираш, а не оние кои ти ги праќа кабелската ;). Receiver заедно со Dish не е повеќе од 3000 или 4000 денари, ако можеш и сам да ја монтираш, уште подобро, нема да плаќаш за монтажата која би била околу 1500 денари ;). Најпросто, го насочуваш Dish-от на некој дел од небото и гледаш дали и каков е сигналот од Receiver-от ;) (дали има пречки, дали не, ако има, менуваш позиција, ова она, итн). За 100 евра имаш Receiver со Dish кој има мотори и контролата на моторите од Dish-от е преку Receiver-от, така да, антената сама си се позиционира на местото на кое фаќа некој сиателит (од менито во Receiver-от го бираш сателитот ;)). Веќе не се толку скапи како порано ;). Освен тоа, многу од Receiver-ите сега веќе имаат и RF излез, така да, можеш да си испрограмираш некои канали да ги праќа и како обичен RF сигнал и да се фати сигналот на обичен антенски влез од телевизор, што значи дека може да врзеш повеќе телевизори, не само еден ;).

Чисто како предлог, не значи дека не сакам да ти помогнам со проблемот... но некако ми изгледа како пара фрлена за џабе (зборувам за засилувачот за антена), а решението е краткотрајно (по некое време, ќе стават приклучок за кабловска и во твојата зграда, и пак ќе мораш да плаќаш за канали кои со сателитска антена ќе ти бидат бесплатни ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Живеам во зграда привремено во мојот стан нема приклучок за кабелска и ми бараат висока сума за приклучок...

А зошто едноставно не ставиш сателитска антена? Не е прескапо, а доживотно ти е бесплатно ;). Ќе имаш многу повеќе канали, плус, ќе ги имаш оние кои ќе си ги меморираш, а не оние кои ти ги праќа кабелската ;). Receiver заедно со Dish не е повеќе од 3000 или 4000 денари, ако можеш и сам да ја монтираш, уште подобро, нема да плаќаш за монтажата која би била околу 1500 денари ;). Најпросто, го насочуваш Dish-от на некој дел од небото и гледаш дали и каков е сигналот од Receiver-от ;) (дали има пречки, дали не, ако има, менуваш позиција, ова она, итн). За 100 евра имаш Receiver со Dish кој има мотори и контролата на моторите од Dish-от е преку Receiver-от, така да, антената сама си се позиционира на местото на кое фаќа некој сиателит (од менито во Receiver-от го бираш сателитот ;)). Веќе не се толку скапи како порано ;). Освен тоа, многу од Receiver-ите сега веќе имаат и RF излез, така да, можеш да си испрограмираш некои канали да ги праќа и како обичен RF сигнал и да се фати сигналот на обичен антенски влез од телевизор, што значи дека може да врзеш повеќе телевизори, не само еден ;).

Чисто како предлог, не значи дека не сакам да ти помогнам со проблемот... но некако ми изгледа како пара фрлена за џабе (зборувам за засилувачот за антена), а решението е краткотрајно (по некое време, ќе стават приклучок за кабловска и во твојата зграда, и пак ќе мораш да плаќаш за канали кои со сателитска антена ќе ти бидат бесплатни ;)).

Ама кои канали ќе може да ги гледа со сателитската?? има ли бесплатни??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама кои канали ќе може да ги гледа со сателитската?? има ли бесплатни??

Ехеееееееееееее ;D. Па повеќето се бесплатни ;D. Овие за вести (CNN, BBC), сигурно се, Euro Sport, и таа исто би требало да е. Има сигурно многу ;).

Еве листи на бесплатни телевизиски сателитски канали ;). Голем дел од нив се и HD ;D. Ако Receiver-от ти прима HD сигнали, ќе ги гледаш и во HD верзија ;). Меислам дека од првиот линк листите се од Eutelsat и Astra, ама не ме земајте за збор ;).

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_free-to-air_channels_at_28%C2%B0E
Еве листа и на Македонски бесплатни канали ;). Повеќе од доволно се ;).

Code: [Select]
http://www.lyngsat.com/freetv/Macedonia.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Вака сега добра е идејата за сателитска антена но не сакам да купувам и инсталирам антена на место во кое привремено живеам, а у мегувреме успеав мојот кабел да го допрам до кабелот  од кабловската на врвот е разголен и е нправен слично како дипол антена и ги факам сите канали од кабловската со солиден квалитет, е сега прашањето ми е дали еветуално би можел да имам проблеми со законот ако ме забележат ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако те приметат од кабелската ќе ти го скинат кабелот, до сега не сум чул некој диво приклучен да завршил на суд поради тоа, обично само ги исклучуваат.
А ако сакаш да бидеш чист пред законот и пак да имаш нешто што ќе го носиш со тебе и во друг стан, земи си boom tv ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Ке ги разгледам можностите и за боом тв инаку мојот кабел само е доближен до кабелот од кабловската 
не е директно поврзан фактички немам направено приклчок на диво.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака сега добра е идејата за сателитска антена но не сакам да купувам и инсталирам антена на место во кое привремено живеам...

Да да, во тој случај идејата со сателитската антена отпаѓа ;).

... инаку мојот кабел само е доближен до кабелот од кабловската 
не е директно поврзан фактички немам направено приклчок на диво.

Да, ама пак може да те исклучат. Конкретно тоа, не е нелегално (барем јас колку што знам), ама па и они „не пијат нафта“ ;). А да се докажуваш на суд, нема поента. Можеби и ќе победиш на спорот, ама па што ако победиш ;). Пак нема да имаш кабловска ;). Пари и време фрлени за џабе...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
а у мегувреме успеав мојот кабел да го допрам до кабелот  од кабловската на врвот е разголен и е нправен слично како дипол антена и ги факам сите канали од кабловската со солиден квалитет, е сега прашањето ми е дали еветуално би можел да имам проблеми со законот ако ме забележат ?


Ај ако сакаш и не ти е тешко стави слика од тоа како ти е изведено да видиме или објасни подобро па може и некој друг ќе искористи нешто гага  :D.

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Сликата е направена на брзина и од малку лош агол значи никаква филозофија мојот кабел кој е оголен на врвот околу 10cm e допрен до црниот кабел од кабловската и резултатот е одличен, ако дојдам до некоја собна антена со појачувач ке пробам и со неа па ке пишам резултати ;)



[датотека избришана од администраторот]