Author Topic: Совет за изградба на тросистемски (двосистемски) звучни кутии  (Read 2424 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Совет за изградба на тросистемски (дво&#
« Reply #15 on 10.08.2012, Friday, 11:30:03 (Edited 10.08.2012, Friday, 12:49:05) »
Батка имаш цени од драјвериве кои ги наведе погоре и ти ли ги нудиш за продажба или некоја продавница ?

Погледај на линкот што го поставив и таму има и телефони за контакт.Иначе фирмата е во Скопје.
Во ред е Гига 18-ката ,ама не знам дали Даниел сака 18-ка бидејки не верувам да сака да инвестира толку во звучници ;D
Тој не одговори и дали појачувачот е правен од него(едно време правеше и прашуваше за нешто такво!) или е фабрички.Во основа многу ретко во самоградба се постигнуваат максимални вредности во аматерски услови и без соодветни мерења.

За 18-ката треба 225 литарска кутија ( зошто не и 250 литарска) со тоа да страниците треба да бидат 2-2,5 см иверка и додатни вкрутувања.Кутијата би имала солидни димензии ,ке крене и цена ,па нека си размисли Даниел.За 18 ката гарантирам дека во затворен простор со тие 400W и 96 дб потисок е способна да озвучи секаков објект до 500 квадрати со пристоен звук.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во ред е Гига 18-ката ,ама не знам дали Даниел сака 18-ка бидејки не верувам да сака да инвестира толку во звучници ;D

Па, барем според мене, ако веќе почнува да гради ваквов систем, најмногу пари треба да вложи во звучниците ;).

Тој не одговори и дали појачувачот е правен од него(едно време правеше и прашуваше за нешто такво!) или е фабрички.Во основа многу ретко во самоградба се постигнуваат максимални вредности во аматерски услови и без соодветни мерења.

Добро, да, но јас коментирав за „идеалниот“ случај, односно, коментирав под услов засилувачот да може да испорача моќност од 400W RMS.

За 18-ката треба 225 литарска кутија ( зошто не и 250 литарска) со тоа да страниците треба да бидат 2-2,5 см иверка и додатни вкрутувања.Кутијата би имала солидни димензии ,ке крене и цена ,па нека си размисли Даниел.За 18 ката гарантирам дека во затворен простор со тие 400W и 96 дб потисок е способна да озвучи секаков објект до 500 квадрати со пристоен звук.

Тоа ми беше и мене поентата ;). Осетливоста на тој модел е прилично солидна, иако има импеданса од 8 ohm-и, така да, поентата ми беше, ако веќе решил да гради нешто вакво, нека го прави како што треба ;). Да, тоа значи и повеќе пари, ама па да не излезе на крајот народната „сиромавиот дупло плаќа“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Quote
моментално најдобро однос цена/квалитет во МК ми се чини

Во секој случај драјверите изгледаат одлично , уште и ако се со пристапна цена како што велиш супер ќе биде.

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
незнам дали си купил ....но оди на следнава страница


Code: [Select]
http://www.oberton.com

релативно се евтини.....а за квалитет нејќам муабет да правам



поздрав

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Совет за изградба на тросистемски (дво&#
« Reply #19 on 10.10.2012, Wednesday, 13:16:41 (Edited 10.10.2012, Wednesday, 13:22:15) »
Батка , им пишав и-мејл на тие од страната но не ми вратија ништо.. еве помина 1 месец  :(
Се знаеш ли со нив ?? Кај имаат претставништво или продавница да ги најдам ?? Или број да ми дадеш од нив .. Поздрав :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Застапници за Обертон беа БТ електроника мислам( Трте).. е,сега  дали,како ,каде работат,распарашај се во Скопје.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Совет за изградба на тросистемски (дво&#
« Reply #21 on 11.10.2012, Thursday, 08:34:43 (Edited 11.10.2012, Thursday, 08:36:14) »
Не за овие од Зец батка .. Мислев на твојата страна што ми го даде линкот во првата страна од постовиве :)

Code: [Select]
www.avc-sm.com.mk За овие .. Им пишав ама како да е мртва страната .. Ни враќаат ни ништо .. Дај види ако имаш број или било каков контакт да стапам со нив да прашам за пари за драјверите за звук :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имаш во КОНТАКТ некои телефони, проба да вртиш на нив...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Chrome-от не ги отвараше страните целосно :D Еве сега преку опера пробав и отвори .. Фала ЛордЗи ке пробам да ги добијам луѓето :)