Author Topic: Дали има некој програматор за BGA64 ?  (Read 684 times)

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Здраво на сите,

Се работи за BGA64 флеш меморија ми треба програматор за истиот.

Дали може да се најде воопшто во земјава ?

јас најдов на интернет Xeltek ама около 1500 евра е...


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е на Samsung некоја меморија со BGA контакти. Самото прелемување на овие чипови е проблем, а изработката на програматор (барем кај нас), уште поголем бидејќи немаме socket-и за овие чипови кај нас, што значи дека ќе мораш да го лемиш за да го програмираш, а за тоа ќе ти треба (барем) SMD лемна станица. Не знам колку си опремен, ако имаш, да пробаме да најдеме некоја шема, ако немаш, воопшто не се ни труди :S. За софтвер, можеби и ќе се наде нешто, ама хардверската изработка на контактите за BGA чипот... тоа е веќе проблем :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Не е проблем за лемењето, имам опрема и темплејт за бга топчиња, проблемот е само програматорот и адаптерот за бга64.

Адаптерот е некаде около 100 евра :(


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Адаптерот е некаде около 100 евра :(

Епа тоа викам, socket-от т.е. адаптерот е најголемиот проблем :S. Ај, за лемење, за на плочка, откако ќе се испрограмира, тоа некако и ќе се направи, ама за програмирање... :S. Тоа е малку проблематично, од поставување до наоѓање на правилен socket за чипот :S.

Треба да се разгледа datasheet од колово и да се види дали некој постоечки програматор може да се искористи за оваа намена (сигурно дека може, но можно е да треба да се прават определени софтверски преправки или да се додаваат определени plugin-и за да се направи да функционира :S).

Чисто ме интересира, за што се користи меморијава?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."