Author Topic: CNC Машина  (Read 32650 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #15 on 12.06.2012, Tuesday, 22:56:29 »
Ок дечки.... Гледам дека имате одличен производ, одлична машина, секоја чест. Ме радува кога гледам вакви проекти од амбициозни луѓе. Сега нешто да ви кажам од мојата машинска струка. Читам правите муабет за вретена. Немојте да користите обични нарежани шипки со обичен навој и мутер. Морате да користите вретено со ТРАПЕЗЕН ИЛИ КВАДРАТЕН НАВОЈ. Мутерот да е исто трапезен или квадратен. Со тоа ја добивате прецизноста која ја барате и нема да има никакво заглавување на мутерот. единствено таквото навојно вретено трпи терет и нема да се расипе.
да и предложеше кај да најдиме такви вретена :D
имам јас едно со трапезен навој ама ептем е кратко ни 10cm нема
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #16 on 13.06.2012, Wednesday, 17:08:51 (Edited 13.06.2012, Wednesday, 17:12:28) »
колкаво отприлика треба да биде? Ако не е многу многу долго можам да се обидам јас да го изработам.
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #17 on 13.06.2012, Wednesday, 18:13:58 »
па што знам 40-50цм би било доволно и уште едно од 30-40цм, x- оска и y-оска, за z оска имам не ми е потребно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: CNC Машина
« Reply #18 on 13.06.2012, Wednesday, 20:01:11 »
а дали може да се изработи цнц што ке гравира алуминиум?

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #19 on 13.06.2012, Wednesday, 20:40:52 »
Таа должина е малку потешко да се изработи поради вибрациите при изработката, ама јас би се обидел, кажи ми само кој дијаметер треба да биде вретеното и кој корак на навој треба да биде, и јас ќе се обидам да го изработам
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #20 on 13.06.2012, Wednesday, 20:46:34 »
не се брзај ти, јас немам ништо материјал за да започнам имам само некој од прилика планови :D
прво ќе пробам со обично вретено и со тоа мутерите со федер, после ќе видиме ако треба ќе барам квалитетно вретено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CNC Машина
« Reply #21 on 13.06.2012, Wednesday, 22:36:58 »
а дали може да се изработи цнц што ке гравира алуминиум?

Може, но потешко е, ќе треба да имаш потврда конструкција, не дрвена, метална. И ќе треба да има уште еден електромотор на кој ќе има футер и бургија за гравирање.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #22 on 16.06.2012, Saturday, 00:46:12 (Edited 16.06.2012, Saturday, 00:50:45) »
Вака нешто?


Оваа машина глода буквално се... Но на нејзе се ставаат глодала од 1000-2000 денари и до сега се има покажано многу добро. За жал немам многу слики како е изработена бидејки не е моја, мојата е во тек со изработката и моментално чека финансии за изработка на електрониката...
Мотори може да се користат од принтер како за почеток но за некоја потешка работа потребни се моторчиња од 10, 20, 30 евра парче.. Од каде ги набавуваат незнам но кога ке земам за мене ке напишам тука од каде се...

@Devil
Оди во отпад и барај дигалка за кола... земи 3 комада и расклопи ги.. извади го тоа од внатре и ете ти :D машината на сликава е со такви, може да избега само 0.10 милиметри од предвиденото.. Што во поголемиот број случаи не прави разлика.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CNC Машина
« Reply #23 on 16.06.2012, Saturday, 03:49:58 »
znaes li od kaj moze da se najdat tie sto se vodilkite
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #24 on 16.06.2012, Saturday, 15:10:43 »
Ако мислиш на ова:


Тоа го пишав во горниот пост, извадено е од дигалка за кола и е доста прецизно... Доколку не станува збор за тоа тогаш едитирај ја сликата во пеинт и обележи што точно мислиш.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #25 on 17.06.2012, Sunday, 02:22:25 »
Пеце, а рече дека контролерот и степ моторите ги зема од e-bay. И јас сакам да нарачам, па ме интересира, имаше едни околу 180 долари а имаше и поскапи, накај 300 долари, што ги гледав.
Ти кои ги нарача и дали ти земаа царина пошто над 50 евра е пакетот???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CNC Машина
« Reply #26 on 21.06.2012, Thursday, 07:31:51 »
Ако мислиш на ова:


Тоа го пишав во горниот пост, извадено е од дигалка за кола и е доста прецизно... Доколку не станува збор за тоа тогаш едитирај ја сликата во пеинт и обележи што точно мислиш.

ne toa, tie metalnite mazni cefki sto se, nad navojot sto se...inace od tel sum nemam paint ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #27 on 21.06.2012, Thursday, 13:17:34 »
Знам дека се алуминиумски и дека ги најдоа во отпад... Ако не се лажам извадени се од принтер ама незнам точно... Мазни се и немаат никаков навој на нив.

Offline peceps

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: CNC Машина
« Reply #28 on 21.06.2012, Thursday, 22:22:08 (Edited 21.06.2012, Thursday, 23:04:27) »
Степ моторите, контролерот и напојувањето ги купив од wantaimotor.

Code: [Select]
http://stores.ebay.com/Wantai-Electrical-Appliance-Co-Ltd
Цената беше 100e за пакетот, 100e за DHL и 100e царина.

П.С. Нешто што нацртав денеска:



[датотека избришана од администраторот]

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: CNC Машина
« Reply #29 on 21.06.2012, Thursday, 22:31:04 »
peceps, прочитај ги правилата како се кодираат надворешни линкови и како се ставаат слики на форум.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio