Author Topic: Нешто како Вероника ФМ1-2W  (Read 1758 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Opened on 02.06.2012, Saturday, 16:34:16 »
Ако веке сте изработиле некоја бубица,мало предавателче и слична направа ,еве една добро проверена шема.Проверена,затоа што печатената плоча е работена по сите стандарди,секој степен е преграден ( оклопен) и секој транзистор има феритна перла  - Fb (монистра или не знам како на МКД да ја преведам!?)..Воглавном,секој транзистор ја има на емитерот. Ова е мислам крајниот домет на ФМ уредите без PLL синтисајзер,па верувам дека ако некој ја направи ке биде задоволен. Ова шема постои одамна ,во многу варијанти.Овој пат има 2SC 1971 во излез.Транзисторот се поставува под штампаната плоча и најдобро е да е со ладилник.Овој предавател веке бара посолидна антена како GP,YAGI или некоја вертикала .Дометот е поголем и внимателно со подесувањата бидејки може да смета на радиодифузните станици.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #1 on 02.06.2012, Saturday, 16:40:19 »
Го имам изработено овој предавател и можам да кажам дека има доста солиден домет. Дури може да се стави и нешто појако од 2SC1971 бидејки има супер побуда.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #2 on 02.06.2012, Saturday, 17:05:32 »
Ке биде добро да го најдат и...1971 ,за помалку пари ке имаат солиден уред.Ке следи и изработка на антената за него,наскоро.Ако некој е заинтересиран ,ке добие објаснувања и помош.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #3 on 02.06.2012, Saturday, 17:10:53 »
точно така, 2SC1971 е релативно евтин RF транзистор а може да се најде во скоро секоја продавница за електроника. Јас овој предавател го тестирав на 6km и звукот беше исто како да пуштам музика од CD плеер, квалитетен звук значи. Према еден другар овој предавател има фазна модулација која нудидоста пожив и пореален звук. Дали е фазна или фрекфентна не знам, но звукот е одличен!

НАПОМЕНА: Секој блок да биде оклопен посебно оти сепак ова не е буба, и има релативно голема моќност.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #4 on 03.06.2012, Sunday, 00:57:24 »
кај да ги набавам оклопите? и колку пари би коштал отприлика? батка дали ќе има помош околку плочката ? ако има ќе почнувам да го правам
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #5 on 03.06.2012, Sunday, 01:44:43 »
Не знам каква помош бараш околу плочката - прецртај и направи ја.Преградите се (јас барем така правам) од конзервен лим ( поголема конзерва од риба,може грашак или ѓувеч!  ;D ;D).Измери,сечи ленти и нив ги ставам на плоча скроени,па ги лемам за веке залемени столбчиња од подебела бакарна нелакирана жица. Одете по распоред и облик како на шемата.Висина на преградите 2,5 см.Цената без излезниот транзистор и напојување 400-500 денари комплет со плочка.Ако имаш некои делови уште помалку.Нема критични делови освен варикап,.излезниот транзистор,потенциометрите..

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #6 on 03.06.2012, Sunday, 01:48:53 »
сигурно ги имам сите делови, освен излезите, но околку плочката имам маки принтер немам а рачно да а цртам ......... не ми е убава
d.t

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #7 on 03.06.2012, Sunday, 03:23:30 »
aaah, nemozes RF plocka da crtas so flomaster, za nikade ke ti ispadne...taka da da najdes nekoj sto ke ti ja napravi plockata za tebe, ili pa negde da go isprintas pa da pravis doma plocka...



P.S. amerikanec sum sega, a kompjuterov e so ograniceni permisii i nema mkd poddrska...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #8 on 03.06.2012, Sunday, 12:20:25 »
Доне,плочата може фино да се изработи со широка леплива лента.Залепи ја добро на плочката прецртај ја плочката и со скалпел и лењир отстрани ги деловите меѓу водовите.Водовите се равни,правоаголни и нема да има проблем !

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #9 on 03.06.2012, Sunday, 12:44:31 »
Најдобро и најлесно е да замолиш некој што има принтер да ти испечати еден лист, или појди до фотокопир. Само треба да не е блед тонберот оти ништо не правиш.

Бојан американецот, не те закачаме за латиницата оти опасно е да се чепкаме со америка (од искуство)  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ајде кој ќе се нафати за плочка? и колку пари
d.t

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Едноставна е оваа плочка, можеш и сам, еве можеш и како што ти кажа Батка, само обратно, остави лента на деловите меѓу водовите а отстрани ја кај што треба да е бакар и тие делови премачкај ги со лак за нокти, додека е уште мокар лакот одлепи ја останатата лента и ќе ти остане заштитено само тоа што треба.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline knm

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #12 on 09.02.2013, Saturday, 20:54:32 »
izvinete nemam mk font vo vrska so predavatelot moze da ne raboti poradi varikap diodata imam staveno bb 205

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Нешто како Вероника ФМ1-2W
« Reply #13 on 09.02.2013, Saturday, 21:16:22 »
Таа диода е варикап,ако е исправна зошто да не работи.Провери дали е вред омски,дали иде напон на неа и дали се менува напонот.Варикап  се прави и од обичен НПН транзистор - некој ВС... - спој   ги Е и С и тоа е катода,а В - анода .