Author Topic: Помош околу боја за шприцање пластика  (Read 2628 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали некој знае каде и под кое име во Скопје може да се купи спреј боја за пластика(поточно -тастатура!),потоа бели летрасет слова и знакови бела боја 5-6 мм и пластик спреј за нивно фиксирање!! ????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не може боењето на тастаурата да се изведе со обичен авто лак?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не.може,паѓа обичната боја.Треба прво подлога( боја) па обичен спреј -боја.Имало посебни бои со основа за пластика,малку поскапи,ама со нив можело директно да се фарба.Колегава бара за да префарба стара клик-механичка тастатура.Тоа било сега нај-кул работа.Па ајде да помогнеме.... ;D ;D ;D

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
значи така.. Батка гледам дека бараш спреј за пластика.. до сега не сум видел би требало да има ама знам ако сакаш да фарбаш со пиштол.. има еден како лак кој се става на пластики пред бојата незнам како точно се викаше.. се прска прво лакот после тоа се става боја без разлика на тоа дали е обична боја или е маталик.. ова го имам правено многу одамна со металик боја и не се секавак како се викасе лако ке прашам и ке ти кажам ако си заинтересиран да фарбаш со пиштол  :) :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Борис,абе Батка ти фарбал и коли,ама ова е специфична работа.Точно, прво подлога се шприца,па нитро или двокомпонентна боја.Исто е и за медијапан( за да не упива!) - прво темелна ,па финиш!.Ама ми рекоа дека имало сега некоја боја во спреј која директно се нанесувала на пластика и била добра ( и на ABS одела!!).Па тоа ме интересираше дали некој знае каде во Ск може да се најде таква боја,колку чини итд.Добро е ако има некој искуство со таков спреј !

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Батка многу “ретро“ терате  :), ако е за така постарите машини за чукање имаа стакленца врз буквите и нема лижење на словата, па може и вие да излепите стакленца врз копчињата, и да користите боја за секојдневна употреба или онаа од ситопечат што ја користат  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Диди и ти си ретро! Она боја за *сито* паѓа,батка,штом се исуши,како прашина! Коки запнал собира и преправа *клик* тастатури  и сака да ги репарира докрај.Не му спомнувај за стакленца ,ке почнеме и писачки машини да собираме! ;D ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
batka ima dvokomponentni boi za sito, cicko mi koristi takvi za stampanje na plastika i bojata tesko se vadi, ama pa ke treba so pistol nekoj da farbas tastaturata...


P.S. pc-vo nema mkd poddrska...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
OK! Го решив проблемот со ABS црн мат спреј.Го користат за репарација на пластични браници и делови за скутери.Основата е црна мат,а врз неа оди било каква боја ( може и емаил,па и флуоресцентна боја).Проблемот е решен ,Ке ставам слики да видите ретро тастатура.Проблем е сега уште дали да се пресече нумеричкиот дел или да се остави да биде цела.Можно е да поработиме на позадинско светло.