Author Topic: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник  (Read 3391 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Opened on 18.05.2012, Friday, 03:12:58 (Edited 18.05.2012, Friday, 03:26:56) »
Имам 8 инчен звичник, со непознати перформанси, околу 10 реални вати. Исто така имам и вишак иверица, па да не ја фрлам, бидејќи имам доста иверица, би сакал да склопам некоја кутија по можност тл (така би ја искористил скоро цела иверица). Не мора да биде ТЛ ако иам некој прект може да биде и друг тип. Звучникот е од ЕИ НИШ, доста е осетлив го зедов 100 денари, но би дал уште 1000 за обработка(сечење и мепак за дрвото) и ме интересира што ќе извади со добра кутија. Ви благодарам!  

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Reply #1 on 18.05.2012, Friday, 15:01:56 (Edited 19.05.2012, Saturday, 12:27:57) »
Ако звучникот е овој на сликата ,тогаш следат димензиите на пдф документот,а не е лошо пак да го прочиташ овој текст.Ако го комбинираш со високотонец ке побараме и предлог за свртница.Побарај ЕИ високотонец најдобро,ако го има по отпадиве.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Reply #2 on 19.05.2012, Saturday, 13:52:04 (Edited 19.05.2012, Saturday, 13:58:12) »
Имам 8 инчен звичник, со непознати перформанси, околу 10 реални вати. Исто така имам и вишак иверица, па да не ја фрлам, бидејќи имам доста иверица, би сакал да склопам некоја кутија по можност тл (така би ја искористил скоро цела иверица). Не мора да биде ТЛ ако иам некој прект може да биде и друг тип. Звучникот е од ЕИ НИШ, доста е осетлив го зедов 100 денари, но би дал уште 1000 за обработка(сечење и мепак за дрвото) и ме интересира што ќе извади со добра кутија. Ви благодарам!  

Прочитај го мојот туторијал „Како правилно се прават звучни кутии“,особено делот за ТЛ кутии:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5168.0

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не е таков, инаку каква било кутија, секако не очекувам многу од звучник за 100 денари, има хартиена мембрана. Се надевам дека се гледаат сликите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не е таков, инаку каква било кутија, секако не очекувам многу од звучник за 100 денари, има хартиена мембрана.

Хартиијата е сеуште еден од најдобрите материјали за звучни мембрани ;). Да дозволеа да се расте коноп (марихуана, канабис сатива), ќе имавме и многу поквалитетни и поиздржливи мембрани од коноп (она што се продава по пазарите за стегнување на водоводџиски цевки, тоа е коноп ;) и според мене е сеуште ненадминлив материјал за стегнување на цевки ;)), но тоа е тоа :S. Не знам дали знаете, пред да се забрани марихуанта, хартијата исклучиво се произвдеувала од стебла на коноп ;). Најстарата библија на планетава е пишувана на хартии од коноп и листовите се многу очувани. Но ова не е поради реставрацијата, бидејќи прв пат се реставрирала по Втората Светска Војна. Едноставно конопот, сам по себе, е далеку поиздржлив материјал од останатите материјали од кои се прави хартија ;). Најјаките бродски јажиња и едра биле плетени токму од коноп ;).

Ова чисто го кажувам како информација ;). Само сакам да дадам споредба за некои денешни „напредоци“ во некои технологии кои воопшто нема да бидат напредок ако едноставно сеуште се користат некои забранети материјали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
малку офф топик,
конопот што се продава на пазар за водоводни цевки нема врска со марихуана ;)

различни се двете
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Reply #6 on 20.05.2012, Sunday, 21:21:26 (Edited 20.05.2012, Sunday, 21:23:07) »
конопот што се продава на пазар за водоводни цевки нема врска со марихуана ;)

Не, мислам дека е иста работа, само што станува збор за машките растенија, не за женските ;). Ако само нив ги растеш, иако можно е да имаш многу пролеми со властите, сепак, се вадат посебни дозволи и е легално бидејќи машките растенија не содржат THC, или барем не во големи колочини, а има и посебни модфицирани семиња на кои нивото на THC им е скоро нула, дури и на машките ;).

Ај, да не забегувам со дискусијава, може кој сака да ја продолжи во „Случајни муабети“. Поентата ми беше дека хратијата е сеуште еден до најдобрите материјали за изработка на звучни мембрани ;), а ќе имавме можеби уште подобар и уште поиздржлив материјал, да не беа определени забрани ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Reply #7 on 20.05.2012, Sunday, 21:37:19 (Edited 20.05.2012, Sunday, 21:39:03) »
Jапонците прават мембрани од дрво,од оризова хартија-бидејки е многу лесна.А читај тајната била во тоа што ја топеле во нивното саке! Колку тоа има со ТS параметрите не знам и не знам по која формула се пресметува ако мембраната на Бицикле ја потопиме во *жта*,ама сепак да се држиме до темата - Бицикле за 100 ден,јас освен картон не би употребил ништо друго.Навистина имам намера да направам картонски кутии!
Eве и една линковска

Code: [Select]
http://www.ebay.ie/itm/Pair-12-Lafayette-SK-58-High-End-coaxial-speakers-NOS-8Ohm-20-Watt-/180866552687?pt=DE_Lautsprecher_Martin&hash=item2a1c7c936f
Кој луд би дал 390 ЕУ за ова???

Предлог за звучни кутии:

Споено мислење: 20.05.2012, Sunday, 21:39:03
Кутииве свират,да знаеш!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Jапонците прават мембрани од дрво,од оризова хартија-бидејки е многу лесна.А читај тајната била во тоа што ја топеле во нивното саке!

Знам, имам читано за ова во Емитер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Reply #9 on 21.05.2012, Monday, 04:22:07 (Edited 21.05.2012, Monday, 05:34:00) »
Code: [Select]
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.409061395792114.97043.100000647703193&type=3

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
bicikle, немат сите FB профили. Префрли ги сликите на екстерен host.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Префрли ги сликите на екстерен host.

аа на кој...?

Code: [Select]
http://imageshack.us/
Code: [Select]
http://tinypic.com/
Code: [Select]
http://www.postimage.org/
Code: [Select]
http://www.imgplace.com/
Code: [Select]
http://imgbox.com/

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за дизајн на кутија за непознат 8" звучник
« Reply #13 on 22.05.2012, Tuesday, 14:37:00 (Edited 22.05.2012, Tuesday, 14:42:19) »





вака мисла се гледаат

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Овој звчник добро ќе работи само у ТЛ кутија,не е за бас рефлекс.