Author Topic: Светлосен прекинувач за сијалицата во фрижидерот  (Read 1796 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам еден комшија,Миро се вика,не следи повремено и прави некои чуда во електрониката кои честопати не проработуваат.Ни,сепак ме покани и видов дека како ентузијаст направил уредче,могу едноставно со кое ,кога ке се отвори вратата на фрижидерот ,се пали ламбата внатре .Ламбата е 5W220V па употребил мал триак  од некоја столна ламба  која се палела на допир ( некогаш порано) ,без ознака, потоа фото-отпорник (позајмен од мене ) и еден 3М3 отпорник ( изваден однекаде).Значи,не дал ни денар,а направил нешто.Добро е да имате инвентивни комшии.Еве ја и шемата по која работел.Сега вели фрижидерпт подобро лади(?!?!?!?!) ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас колку што знам, повеќето фрижидери вака функционираат. Ламбата се пали кога ќе се отвори вратата, не постојано ;). Ова е најчесто изведено со механички прекинувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,така нормално фунционира,ама кај некој кој многу пребарува во фрижидерот,како комшијава знае и да заглави,па или не вклучува или не се исклучува воопшто ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Да,така нормално фунционира,ама кај некој кој многу пребарува во фрижидерот,како комшијава знае и да заглави,па или не вклучува или не се исклучува воопшто ;D
многу опасна работа е тоа ако комшијата ти е влав :)

(мајтап ова, не сфаќајте сериозно)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е Влав ,Хрват  е! ;D ;D