Author Topic: Копирање и програмирање на PIC16F684  (Read 1438 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Како што гласи насловот. Потребно ми е да се ископира содржината од PIC16F684 на нов таков што не е приграмиран. Дали постои шанса и дали некој ова го правел со Pony Prog? бидејќи во моментот располагам само со таков, а до сега не сум го користел за програмирање на пикови?
Или евентуално дали има некаков си интерфејс со кој може да се врши копирање преку понито доколку е тоа возможно...
На форумов има доста програматори за пикови, но искрено немам време тоа да го правам, во најмала рака би му платил некому да ми заврши работа за кратко време.
Благодарам.

едит: Заборавив да напоменам дека станува збор за СМД изведба. :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Ако може малце повеке инфо дали се работи за некој веќе направен уред па сакаш да му го извадиш кодот, ако е направен од некој тој уред сигурно кодот е заштитен и не ке можеш да го исчиташ.

Pony prog  си мислам дека нема подршка за овој микроконтролер.

Ако сакаш може да ми го дадеш па да пробам да го исчитам ако не е заштитен.

Поздрав 

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Да, од веќе направен уред е. Е сега имам ист таков уште еден уред, потполно ист со тоа што треба да се пресними содржината од едниот на другиот. Незнам дали е заштитен или не, тоа може да се види одкако ке се стави на програматор.
Мислам и јас дека понито нема подршка, па затоа и прашав. Ме сум си играл со нив..
Во принцип ми кажаа дека наводно бил оштетен пикот, а дали е стварно оштетен ке видиме кога ке се стави на програматор.
Ако не ти е проблем остави ми бројче на ПП па ке се слушнеме.
Поздрав.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...