Author Topic: Мелодиско куќно ѕвонче  (Read 1218 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мелодиско куќно ѕвонче
« Opened on 03.02.2012, Friday, 19:02:29 (Edited 20.08.2013, Tuesday, 02:32:36) »
Интересен проект,одамна објавен во списанието САМ.Направено е многу пати,едноставно е за изработка и ефектно.Што е потребно : едно НЕ555 ( не бидува ништо без него ;D) како тајмер,мелодиски чип од музичка честитка и НФ појачувач.Овде е изработена една проста шема на НФ појачувач со транзистори и излезен трафо ( мал,со црвена боја од стари транзисторски приемници).Тајмерот го местите за одредено време да даде на излез 3 напон кој преку 1К и двете диоди -2х0,75 = 1,5V,ке служи за напојување на мелодискиот чип.Значи,на чипот му даваме напон за време кое ке го одредиме да свири ѕвончето.НФ појачувачот не е критичен,може да биде било кој до 1W јачина ( LM 386 на пример!).Најдете згодна кутија,додадете напон  и инсталирајте тастер прекинувач - и соседите ке ви бидат љубоморни.Сепак,најтешко ни беше да најдеме мелодиски чип со некоја згодна музика,бидејки сите беа со *Џингл бел* ;D ;D,ама за среќа најдов еден со мелодијата * На Елиза..* од Бетовен.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #1 on 03.02.2012, Friday, 19:11:58 »
Интересна шема! Како што рече, засилувачот може да се направи со едно интегрално коло за да биде поедностано. Иначе ваква шема за иста намена имам видено со 1 PIC16F84, кристал 1MHz (ама ај иди најди го :D ) и некое отпорниче и кондензаторче.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #2 on 03.02.2012, Friday, 19:35:18 »
Абе ти се со PIC решаваш ;D Ова е поедноставно ,не е скапо и успева.Наидов на еден проблем.Порано,кај еден пријател се самоактивираше,бидејки на фазата каде беше врзано имаше поголеми индукциони потрочувачи ( фрижидери, електромотори).За таа цел морав да ја изменам малку шемата,ама за тоа - потоа. 8)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #3 on 03.02.2012, Friday, 19:37:41 »
Порано,кај еден пријател се самоактивираше,бидејки на фазата каде беше врзано имаше поголеми индукциони потрочувачи ( фрижидери, електромотори).За таа цел морав да ја изменам малку шемата,ама за тоа - потоа. 8)
Да не користел некое TLC555 случајно бидејки тие се осетливи и можно е со нив да се случи тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #4 on 03.02.2012, Friday, 19:39:02 »
Лесно е колото,ама со трафото што правиме?Не е лесно него да го најдеш...Го има ли негде на продажба?Батка ти да не имаш некој за продажба?2-3 ми требаат ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #5 on 03.02.2012, Friday, 19:40:18 (Edited 03.02.2012, Friday, 19:42:49) »
Во времето кога е настаната шемава тие не постоеле  :D :D Не,тајмерот може да се самоактивира навистина со нагло подигање на напонот со помош на индуктивен потрошач.

Споено мислење: 03.02.2012, Friday, 19:42:49
Малецко,имаш на пазар полњачи 12V 1A и тоа безтрансформаторски.Само 100-150 ден. Јас користев трафо 12V од турскиве 50 W ,за  халогенки.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #6 on 03.02.2012, Friday, 19:42:50 »
па нема потреба од трафо ако правите засилувач со друга шема.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Мелодиско куќно ѕвонче
« Reply #7 on 03.02.2012, Friday, 19:44:00 »
па нема потреба од трафо ако правите засилувач со друга шема.
Дап,тоа сега ми текна,ама сум ретардиран :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker