Author Topic: Како да проверам каков слот за рам имам на лап топот?  (Read 1187 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Здраво колеги, значи ме интересира каков слот имам на лап топот за рам, дали ддр/1/2 .. ?
И дали е можно поради слабата рам меморија да ми е толку спор лап топот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кажи што карактеристики има лаптопот, па ќе тргнеме од таму и ќе видиме дали е проблемот недостаток на RAM или нешто друго ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пак ке реагирам : ако сакате сразмерен одговор пишувајте конкретни работи- јас имам таков и таков лап топ и како да проверам каков рам имам? И барем кажи колку рам имаш? Да нагодуваме ли сега ние? Лап топот треба да се провери и да се види зошто е спор.Каков оперативен систем имаш? Ако е ХР  отиди на ran  и пиши : msconfig ,па ентер и провери кои програми и кои процеси се вртат во компјутерот.Од start ap избриши ги небитните програми,абдејти,процеси кои се одвиваат..Сето тоа го успорува компјутерот.Има доста програми за тестирање на рам меморијата(mem test) потоа на целиот компјутер,само графичката..Ако е лап топот постар ,а имаш премалку рам не можеш да тераш пример win7.Има компјутери со win 2000 кои подобро работат отколку седмицата на некој понови компјутери.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Се работи за постар модел на лап топ кој има оперативен систем Windows XP, точно за кој модел на лап топ се работи не знам, на него пишува само AMC Visio. Процесорот е Intel Celeron  1.50GHz и 192 MВ рам.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
1000% е ддр1 или евентуално сдрам јас имам 2х256мб ддр1 на мојот лаптоп нарачав денеска нов 1г па ако сакаш ќе ти ги продадам овие
d.t

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Епа мене ме интересира како со сигурност да проверам каков е слотот  :)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Баш е постар модел.
За проверување на кој рам користи.
Симни Aida 64 (или по старо Everest). Вклучи го и оди во менито Motherboard. Имаш подмени SPD кликни на него и ќе ги видиш плочките рам кои се инсталирано на твојот лаптоп. Во информациите имаш кој рам е, какви латенци поддржува, на која волтажа работи и сл.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За ова ли се работи??

NETBOOK
model AMC Visio Z901
Intel ATOM N270 1.60 GHz
LCD 10.1
Memory 1GB
HDD 160 GB
WiFi 802.11 b/g
Battery 3cell 2200mAh
Camera VGA mode

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
со сигурност батка не е, пошто рече дека има само 192 а не 1г а на крај краева извади една плочка од лаптопот и види што пишува на неа ако не пишува што тип е кажи ни ја фрекфенцијата работна и ќе ти кажеме за што се работи :)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха.многу лесно можел некој да си го извади оригиналниот РАМ.Ми носеле и такви случаи! Дуал кор процесор со 512 РАМ! :D :D Настаро ли е земен?

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не не, на ново е земен, ама носен е на форматирање уште многу одамна кога не ги разбирав јас тие работи  ;D Иначе овој нема WiFi, камера, дард дискот е 37GB итн..
Е сеа го симнав тој програмот наведен во претходниот пост и таму ми пишува:
Капацитет на модулот     256MB (1 rank, 4 banks)
Tип на меморијата            DDR SDRAM
Е сега мене ме буни, програмот вика 256MB, а кога ке отидам My Computer -> Properties, таму пишува 192MB

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
графичката зима дете за тоа така ти кажува
d.t

stefanjanevski

  • Guest
имаш графичка, којашто доколку и е потребно користи од рам меморијата, тоа ти е најлоша комбинација, зашто ти кај имаш малку рам, па уште и графичката да ти го краде.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Можно е заради малата Рам меморија да е толку спор?  >:(

stefanjanevski

  • Guest
Да, значи според мое мислење, кај тебе процесорот не е лош, единствено нешто што може да те кочи ти е само меморијата, барем уште 512 да му ставиш.