Author Topic: барам некој што се разбира од хостирање на гаме сервери.  (Read 2083 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сепак на брзината ќе влијае и одалеченоста од операторот, пр. ти живееш до главна централа на телеком од каде што се дели цел нет за цела македонија, од неа земаш ти кабел до дома до кај тебе (500м кабел) ти ќе имаш брзина како што ја нудат тие по флаери и реклами (максимална брзина) јас во битола после ххх километри ќе имам само неколку мегабита брзина (2-3)

Затоа се ставаат таканаречени NTU-а, repeater-и и други уреди (искрено, за дел од нив и не ми текнува како им беше стручното име ;D), тие го „обновуваат“ и препраќаат сигналот кон централата, тоа е цела наука, пресметки има еден тон, од оддалеченост до колку корисници има на дестинацијата каде што тоа треба да се спроведе, до колку корисници би се приклучиле, колку би се проширила мрежата во наредните (на пример) 10 години... голем процент од телекомуникационата наука е во принцип статистика и предвидувачки алгоритми (алгорими за распределба на веројатност), не е баш просто ;). Како и да е, има начин се да се постигне ;).

Кабелските оператори (барем кај нас) немаат ни опрема ни кадар за да може да направат ваков зафат, да стават оптика или ја направат целата мрежа стабилна низ целата држава, поради тоа и не им се некоја голема конкуренција на Телеком. Во Македонија, само Телеком има такви способности, нитуедна друга компанија (можеби Телесмарт, ама они не се „бафтаат“ со вакви работи). Телеком имаа и доволно стручен кадар, и кадар со огромно искуство, како и многу опрема на располагање, која кабелските оператори ја немаат (а колку што имам чуено, не ни сакаат да ја набават, пред се поради тоа што немаат кадар кој ќе знае да ја подеси и да ја работи таа опрема, а и да најдат таков кадар, за парата која ја нудат никој нема да сака да се нафати на тоа :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
Одг: барам некој што се разбира од хостирање на гаме сервери.
« Reply #16 on 15.09.2011, Thursday, 01:58:57 (Edited 15.09.2011, Thursday, 02:42:51) »
отидовме оф топик

можат кабловските да направат стабилна мрежа. кабелтел еве сега прават нешто што телеком нема да го направат за 10 години. такви интернет понуди телеком нема никогаш да има затоа што се премногу алчни.
нормално некои на кебелтел повремено се жалат, но кога се работи на мрежата нормално е некаде да има прекини.
верувам дека до крајот на годинава кејбелтел во скопје ќе имаат екстра мрежа со брзини на интернет кои се споредливи со нормалниот свет.
штета што тука кај мене нема кејбелтел, па морам од овие пед*риве т-хоум да користам интернет.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: барам некој што се разбира од хостирање на гаме сервери.
« Reply #17 on 15.09.2011, Thursday, 02:42:19 (Edited 15.09.2011, Thursday, 02:44:18) »
штета што тука кај мене нема кејбелтел, па морам од овие пед*риве т-хоум да користам интернет.

Не е лошо малку да се припази на јазик, ако не повеќе, барем ставајте ѕвездички ;).



Инаку, навситина е отидена темата off-topic, добро е што не мора секогаш ние (администрацијата) да потсетуваме дека нешто е отидено off-topic ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."