Author Topic: барам некој што се разбира од хостирање на гаме сервери.  (Read 2082 times)

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
барам некој што се разбира од хостирање на гаме сервери.
« Opened on 13.09.2011, Tuesday, 10:53:29 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 17:40:48) »
знае ли некој од вас како да се стане хостер да хостира ГАМЕ Сервери? знае ли некој некоја добра хостинг компанија што продава VPS и да објасни малце што како треба да се има за да се стане ГАМЕ хостер?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: хостинг
« Reply #1 on 13.09.2011, Tuesday, 15:40:09 »
antonio005 бидејки си нов член нема да ја бришам темата, среди си го насловот според правилата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас барем, не сум многу по овие работи, можеби некој од помладите членови на форумот ќе може да ти објасни повеќе околу ова ;). Јас уште сум на FPS home playing ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
Одг: барам некој што се разбира од хостирање на гаме сервери.
« Reply #3 on 13.09.2011, Tuesday, 22:39:06 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 22:42:21) »
Code: [Select]
http://kgb-hosting.com/
во србија се серверите што значи мал лаг

готови гејминг сервери продаваат
Counter Strike 1.6, Counter Strike source, Call of duty 2 и 4
може имаат и за други игри

имаат и 20% попуст месецов

Во иднина кодирај линкови!

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
не ми требаат готови сервери излгеда не ме разбра сакам да знам ккао ги хостираат серверите како иде тоа...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не ми требаат готови сервери излгеда не ме разбра сакам да знам ккао ги хостираат серверите како иде тоа...

Прво, за да направиш било каков тип на сервер, ти треба статична IP и огромен bandwidth, а во конкретниот случај и многу мал ping. Статична IP не може да ти гарантира никој ISP во државава, барем не за сумата на пари за обичен претплатник, огромен bandwidth со поголем upload одколку download исто така, а за малиот ping, само Телеком може тоа да ти го даде, и тоа само ако користиш fiber optic конекција.

Ако мислеше на градење на ваков сервер на некој странски сервер (не дома), тогаш идејата ти е на место, само не знам колку би чинел просторот и bandwidth-от за ваква работа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
гига има профи линии од телеком што даваат, ама 2-3000 со секакви попусти може да стигне (ако имаш некој вработен таму) и со него можеш да си правиш сервер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
има готови сервер инсталации за игрите за на линукс. може на на впс да се инсталира без проблем.
за инсталација на интернет има доста туторијали зависи која игра ти треба.
инаку ако најдиш добра интернет конекција тука, со добар аплоад, барем 10мегабита може и дома да си направиш сервери. некои постари компјутери ќе најдиш, не мора графички јаки нормално.

инаку добри линукс впс на странски сервери може да најдиш и за 30$ месечно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
гига има профи линии од телеком што даваат, ама 2-3000 со секакви попусти може да стигне (ако имаш некој вработен таму) и со него можеш да си правиш сервер...

Прво,не можеш секаде да добиеш пример 50Мб/сек. Многу зависи од линијата.Иако имам профи-линија,ама без оптички приклучок сеуште , нема теорија во секое време да биде брзината иста. Има полно проблеми,поготово ако си некаде на локална периферија.Ако си пак на некој од кабловциве.... теорија нема линијата * профи* да биде,барем во остатокот на МКД ( надвор од Скопје!) ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: барам некој што се разбира од хостирањ&#
« Reply #9 on 14.09.2011, Wednesday, 16:48:59 (Edited 14.09.2011, Wednesday, 16:53:30) »
за кабловски тоа фала богу нема шанси да имаш профи линија, ама и како што кажа зависи од линијата, порано брзината ми беше 9kbps, и спојот од бандера што е накај нас го преправив онака асално ги поврзав тоа жиците и рипна на 15kbps и така си тера сега. а и фала богу дека нема шанси брзината да ти е 50мб/сек кога е преку бакар, да е оптика колку сакаш толку може да шиба :)

едит...

со татко ми сега правев муабет за тоа и он вика ако линијата е симетрична по една линија може најмногу по 5мб да оди (5мб аплоад и толку даунлоад), и може до максимум 8 линии да се пуштат до корисник и да си имаш интернет со 40Мб/сек... тоа било со опремата сега што ја имаат :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,ама тоа важи за Скопје каде до свичот/рутерот иде фибер -оптик кабел! Јас во Велес и 5000 ден. да платам немам шанса да добијам ни приближно таков квалитет!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Да,ама тоа важи за Скопје каде до свичот/рутерот иде фибер -оптик кабел! Јас во Велес и 5000 ден. да платам немам шанса да добијам ни приближно таков квалитет!!
еден оф-топик,Батка тебе колку ти изнесува брзината на нетот?
И колку ќе биде брзина на оптички кабел во однос на овие бакарниве водови?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Морам да одам и да се исклучам - пред 2 часа беше 19/ 6,7 пинг 5 ,ама тоа е далеку од *профи*.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И колку ќе биде брзина на оптички кабел во однос на овие бакарниве водови?

Оптика може да тера и до стотици мегабити во секунда (за мултимодни влакна со градиентен инденкс на рефкелсија, може и гигабити), само што таа технологија е сеуште „непопуларна“ и неисплатлива. Има некои понови технологии (VDSL, ADSL+, ADSL2...), ама сите се сеупте скапи за обичните домашни корисници и се користат само за бизнис пратнери на компаниите кои ги нудат овие услуги (ова во странство, не знам дали ги има овие технологии кај нас).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сепак на брзината ќе влијае и одалеченоста од операторот, пр. ти живееш до главна централа на телеком од каде што се дели цел нет за цела македонија, од неа земаш ти кабел до дома до кај тебе (500м кабел) ти ќе имаш брзина како што ја нудат тие по флаери и реклами (максимална брзина) јас во битола после ххх километри ќе имам само неколку мегабита брзина (2-3)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!