Author Topic: Ми треба Помош околу РАМ меморија.  (Read 1015 times)

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Ми треба Помош околу РАМ меморија.
« Opened on 12.09.2011, Monday, 16:58:25 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 17:54:06) »
Здраво,на мојот компјутер имам 1ГБ рам меморија па сакам да ставам уште 1ГБ рам ми ја даде еден другар но уште не сум ја ставил сакав да се консултирам дали може нешто да се случи на компјутерот ако го ставај тој РАМ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: околу РАМ меморија.
« Reply #1 on 12.09.2011, Monday, 17:04:37 »
ако е ист тип меморија (DDR, DDR2, DDR3) не би требало да имаш никаков проблем, ако се различен тип пр. матичната ти е DDR а сакаш да ставиш DDR2, физички е невозможно тоа да го изведеш, ако е постар компјутер (од пред 10-15 години) може да ти вади плав екран дека не се компатабилни
ама не верувам дека ќе имаш некој сериозен проблем, само не пробувај да го ставаш рамот додека е вклучен компјутерот (како еден мој другар) оти ќе ти изгори матичната во нај лош случај
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: околу РАМ меморија.
« Reply #2 on 12.09.2011, Monday, 17:09:02 »
ако е ист тип меморија (DDR, DDR2, DDR3) не би требало да имаш никаков проблем, ако се различен тип пр. матичната ти е DDR а сакаш да ставиш DDR2, физички е невозможно тоа да го изведеш, ако е постар компјутер (од пред 10-15 години) може да ти вади плав екран дека не се компатабилни
ама не верувам дека ќе имаш некој сериозен проблем, само не пробувај да го ставаш рамот додека е вклучен компјутерот (како еден мој другар) оти ќе ти изгори матичната во нај лош случај
значи да го исклучам компјутерот и да го ставам РАМ-от и потоа да го уклучам компјутерот ако биде биде ако не да го зивадам...на ПЦ ми е 1ГБ ДДР2 и тој што го имам е ДДР2...ај ќе пробам ќе ставам па ке видиме што ќе биде инаку фала...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Здраво,на мојот компјутер имам 1ГБ рам меморија па сакам да ставам уште 1ГБ рам ми ја даде еден другар но уште не сум ја ставил сакав да се консултирам дали може нешто да се случи на компјутерот ако го ставај тој РАМ?

Не си пишал за која плоча се работи и кои мемории ( тип и производител ) се во прашање? ДДР 2 не се толку осетливи,ама знаат да направат збрка.Воглавном стави ги двете плочки и вклучи го компјутерот.Ако ништо не свири и се подигне биосот ке прочираш колку е прочитаната меорија.Кога ке се покрене виндовсот во систем пропертис ,оди на девајз менанџер и види колку РАМ е прочитан. Потоа најди МЕМ ТЕСТ и обавезно барем еднаш помини го за да се осигураш дали  е во ред комбинацијата.

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #4 on 13.09.2011, Tuesday, 10:30:19 »
Здраво,на мојот компјутер имам 1ГБ рам меморија па сакам да ставам уште 1ГБ рам ми ја даде еден другар но уште не сум ја ставил сакав да се консултирам дали може нешто да се случи на компјутерот ако го ставај тој РАМ?

Не си пишал за која плоча се работи и кои мемории ( тип и производител ) се во прашање? ДДР 2 не се толку осетливи,ама знаат да направат збрка.Воглавном стави ги двете плочки и вклучи го компјутерот.Ако ништо не свири и се подигне биосот ке прочираш колку е прочитаната меорија.Кога ке се покрене виндовсот во систем пропертис ,оди на девајз менанџер и види колку РАМ е прочитан. Потоа најди МЕМ ТЕСТ и обавезно барем еднаш помини го за да се осигураш дали  е во ред комбинацијата.
извини вака али не разбирам многу? каде да најдам тоа МЕМ ТЕСТ?

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #5 on 13.09.2011, Tuesday, 11:17:31 »
Ќе симнеш Hiren's Boot CD и ќе подигнеш од него. Потоа ќе го бараш во менито Dos Programs/Testing Tools/Ram Memory Testing и внатре го има Memtest 86+.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #6 on 13.09.2011, Tuesday, 11:28:44 »
зошто толку а комплицирате работата??? ако е ист сдрам ддр дрр2 ддр3 ако убаво се ужлебува во матичната уште кога ќе го укл да каже колку што треба повеќе и наредена раб ова е мн што му објаснувате на детето  8) 8)
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #7 on 13.09.2011, Tuesday, 13:31:42 »
ако е ист сдрам ддр дрр2 ддр3 ако убаво се ужлебува во матичната уште кога ќе го укл да каже колку што треба повеќе и наредена раб ова е мн што му објаснувате на детето  8) 8)

Аааааааааа, и мене така ми се има случено... ужлебува убаво се ова она, пуштам и гледам не се подига, ни beep ни ништо, black screen. Среќа ништо не му беше ни на RAM-от ни на плочата. Инаку RAM-от бил SD, а ми го дадоа како DDR RAM, а јас не ни прочитав и го „лупнав“ на DDR плоча, а плочата природно сама од себе си се виткала малку повеќе од другите плочи и кога ќе го ставиш RAM-от и стиснеш, страничните жлебчиња се затвораат, ама оној во средина се витка :S. И ете ти беља.

Затоа сега три пати проверувам каков RAM ставам на плочите ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #8 on 13.09.2011, Tuesday, 14:11:34 »
а еден оф-топик,како да препознаам каков е видот на РАМ?Значи како да препознаам дали е ДДР2 или ДДР3,по жлебот на средина знам,но се разликуваат по неколку милиметри овие жлебови.Како да дознаам од *око* кој е кој?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #9 on 13.09.2011, Tuesday, 15:40:58 »
antonio005 бидејки си нов член нема да ја бришам темата, среди си го насловот според правилата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline antonio005

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #10 on 13.09.2011, Tuesday, 17:41:33 »
antonio005 бидејки си нов член нема да ја бришам темата, среди си го насловот според правилата
добро онаа тема само хостинг што ја бев отворил сменив но мислам дека на оваа тема името е во ред? ако не е можеш да ми кажеш како треба да биде?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Помош околу РАМ меморија.
« Reply #11 on 13.09.2011, Tuesday, 17:53:12 »
ајде јас ке го корегирам (забележи го делот Ми треба) ама во иднина сам, еве го правилото преџвакано:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3447.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а еден оф-топик,како да препознаам каков е видот на РАМ?Значи како да препознаам дали е ДДР2 или ДДР3,по жлебот на средина знам,но се разликуваат по неколку милиметри овие жлебови.Како да дознаам од *око* кој е кој?

Искрено, јас се водам по изгледот на чиповите на плочката и ознаките на чиповите. На пример, SD и DDR имаат SMD чипови, а DDR2 и DDR3 имаат BGA чипови. Вака, од прилика ќе ги распределиш на две подгрупи, па ако нема ознаки на самата меморија (оние налепниците) ќе побараш на Google datasheet од чиповите и ќе видиш дали се DDR2 или DDR3. Или, уште поедноставно, спореди ги жлебчињата на меморијата и матичната плоча на која треба да ја монтираш меоријата, види дали се поклопуваат жлебчињата, ако се поклопуваат а на матичната плоча може да се стави DDR2, значи дека меморијата е DDR2, ако не се поклопуваат, значи деке меморијата е DDR3 ;). Во принцип, ова е најпрост начин ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
видео рамот малце тешко се гледа, зависи графичката како е конструирана... Инаку во основа не може да се деси некој сериозен проблем, озвен ако лежиштата не се сооветни, па да му запниш да го сттаваш. Иначе ако се обоени лежиштата, т.е. ако с ево разлишна боја треба другиот рам да го стајш во лежиште со иста боја.