Author Topic: Кутии за жива свирка  (Read 7282 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #90 on 13.05.2010, Thursday, 17:00:50 »
ако знаеш некој столар, може од дрво да ти ги направи....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #91 on 13.05.2010, Thursday, 17:21:08 (Edited 13.05.2010, Thursday, 18:35:24) »
Можеш да искористиш и стари котури од лемна жица (калај), јас барем така еднаш направив ;).



EDIT: За воздушниот процеп во средината ка котурот (јадрото) можеш да сметаш дека има скоро иста магнетна пермеабилност како и дрвен котур без воздушен процеп во средината (јадрото), истото можеш да го претпоставиш и за пластичен котур без воздушен процеп во јадрото. Тоа значи дека за сите три случаи можеш да направиш исти пресметки за калемите. Но, ова не смееш да го направиш ако калемот има феритно јадро (железо) или било каков друг вид на метал. Металите имаат многу поголема магнетна пермеабилност од изолаторите, па пресметките нема да ти бидат точни.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #92 on 13.05.2010, Thursday, 18:08:59 »
Добри идеи ај уште нешто да слушнам

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #93 on 14.05.2010, Friday, 16:34:32 »
Да,најдобро ке биде да направиш калеми врз пластично тело од калај....

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #94 on 14.05.2010, Friday, 21:13:18 »
Оф па немам имав ама нез нешто сестрами си правеше количиња од нив којзнај кај се сега а сегашниот калај ми е во тубе туууу беља кај да најдам сега

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #95 on 15.05.2010, Saturday, 01:15:13 »
ке си ги направиш од дрво...за како да ги направиш не ме прашувај, биди малце креативен.....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #96 on 27.05.2010, Thursday, 09:36:13 »
Едно најдов (јадро од калај) е сега не сум дома да ви пишам димензии , кога ке можам ке ми ги дадам димензиите а вие (тој што знае) направете ги сите потребни пресметки за јас само да ги однесам кај винклерот и да му кажам да мота .....колку пари би ми зел ??  ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #97 on 27.05.2010, Thursday, 11:25:09 »
Не би требало да ти земат многу пари оти всушност ќе ти продадат само жица а нема да се мачат да растураат трансформатор и такви тешки работи. Пиши ги димензиите на пластичето.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #98 on 29.05.2010, Saturday, 13:25:03 »
Пластичето изгледа вака :


и неговите димензии се (Неможам да го најдам шублерот за жал :( ке го барам ако го најдам ке ви пишам

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #99 on 30.05.2010, Sunday, 00:57:36 »
Сега барај од некој винклер жица со дебелина 1.5mm и купи му 20тина метри. Ако нема 1.5mm сигурно има 1mm може и со таа но ќе има малку помала снага калемот. Цела жица намотај ја тоа телото убаво намотка до намотка и ќе имаш калем за басот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #100 on 30.05.2010, Sunday, 08:29:52 »
А не требаше жицата да е 1.25 дебелина а калемот 0,6 (незнам што значи ова) а во алфа електроник нема да има жица да купам?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #101 on 30.05.2010, Sunday, 14:49:41 »
Подобро е да е 1.5mm, ем помалку да грее калемот, ем помали загуби на моќност да има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #102 on 30.05.2010, Sunday, 16:15:33 »
Ова ми го кажувате по на Baze упатствата? (погоре) или од око  :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #103 on 31.05.2010, Monday, 01:48:36 »
Од око ама неможе да се згреши многу околу калемот ако направиш како што ти велиме, сепак подебела жица е подобро но неможе да се става многу дебела оти ем нема ем нема да ја собере цела во калемот. Убаво би било да најдеш 1.5мм но ако нема (најчесто кај винклерите тешко ке најдеш дебела жица) може да ставиш и 1мм мислам дека таква ке најдат и ке ти продадат.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #104 on 31.05.2010, Monday, 09:01:40 »
Таква 20тина метри така ??