Author Topic: Кутии за жива свирка  (Read 7180 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Кутии за жива свирка
« Opened on 02.03.2010, Tuesday, 22:13:30 »
Значи вака некое време се занимавам со свирење ама немам никако озучење е сега ми треба некој совет за правење звучни кутии сателити две би биле доволни кажете ми какви звучници ке ми требаат за излезна ватажа од миксетата од 150тина вати 8 оми дали ке ми требаат високотонци и такви слични работи и некој пример како да ги направам кутиите димензии итн.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #1 on 11.03.2010, Thursday, 07:35:29 »
Извинете ама никој нема да ми помогне ???....

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #2 on 11.03.2010, Thursday, 11:19:08 »
види има неколку теми за рачна изработка на звучни кутии
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #3 on 11.03.2010, Thursday, 11:31:17 »
 Еве општо околу звучни кутии од книга.






Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #4 on 11.03.2010, Thursday, 11:50:41 »
Гледав има неколку теми за звучни кутии ама не се овие за жива свирка на отворено (надвор)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #5 on 11.03.2010, Thursday, 11:52:34 »
Незнам каков ефект сакаш да постигниш но за просечни перфоманси сигурно ке треба да изведиш двосистемска кутија што подразбира бас звучник(најмалку 12 инчи) и високотонец со хорна.За димензиите на кутијата потребни се параматрите на звучниците кои доагаат од производителот на истите.Доколку немаат дадени параметри,ке мораат кутиите да се направат "од око".За правење на кутии од око се користи едно златно правило на размер 1:1,2:1,5 

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #6 on 11.03.2010, Thursday, 11:57:25 »
Ако можиш нацртај во пеинт како од око тоа треба да изгледа со димензии на кутијата

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #7 on 11.03.2010, Thursday, 11:58:15 »
   еве за димензиите.
Да знаеш дека со 12-ка звучник нема да добиеш многу мокен бас туку ке имаш изразени средни и високи фрекфренции што е добро за чист вокал и слично.Доколоку сакаш и бас 12-ката ке мора да се замени со 15-ка или уште подобро да си направиш и бас бинови.Заборавив откако ке ги направиш кутиите,ке ти треба и добра скретница за нив.Но првин направи го ова па после ке ти кажам и за скретниците(за заштита на високотонец,калеми,кондензатори...)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #8 on 11.03.2010, Thursday, 12:03:54 »
Ехеее брате би ти бил благодарен ако ми помогниш само дали можам да ставам 15 бас и појак висок и среден? Пошто ако понатаму планирам да купам појако појачало незнам дали 12 ке биди доволно јако

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #9 on 11.03.2010, Thursday, 12:39:19 »
Да можи да се изведи и така.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #10 on 11.03.2010, Thursday, 16:11:47 »
Дај најдете некои точни димензии да видам дали може тоа да го изведам и со што материјал да ги правам? Јас мислам дека би било добро со обична иверица и после да ја тапацирам со сентилон

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #11 on 11.03.2010, Thursday, 16:19:27 »
да, можеш со иверица да ја направиш кутијата, па да ја тапацираш...а за изведување 200% сум сигурен дека можеш кутија да направиш, дали помала дали поголема...треба да кажеш што звучници имаш или планираш да купиш па според тоа кутијата да се димензионира, и скретница да се направи.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #12 on 11.03.2010, Thursday, 16:43:45 »
Ај вака во дилема сум меѓу 12" и 15" звучник е сега бев во алфа електроник и ми рекоја дека немора високотонец и среднотонец една хорна би завршила работа е сега незнам шо да ви речам прајте двe врсти и за 12 и за 15 :D

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #13 on 11.03.2010, Thursday, 16:51:50 (Edited 11.03.2010, Thursday, 16:53:49) »
Значи високотонец мора и најмалку уште една 12-ка.И уште една препорака,ако ти се за живи свирки,бегај од алфа електроникс туку оди во флеш мјузик наспоти нив одма.Најмалку од нивните звучници треба да земиш.Цената на подобрите бас звучници се 50 евра еден

Споено мислење: 11.03.2010, Thursday, 16:53:49
Ова ти го велам оти во алфа електроникс тие бас звучници се за изработка на играчки за низ дома а не за живи свирки...ке цркнат за кратко време а и ке ти треба некое огромно појачало да ги побудиш.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #14 on 11.03.2010, Thursday, 16:55:55 »
може сум грешка...ама високотонец не е исто со хорна??? а за среднотонец тој се става ако сакаш, немораш да го ставиш, ама со среднотонец ке има подобра репродукција на звукот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)