Author Topic: reballing BGA процесори  (Read 3480 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #15 on 08.08.2011, Monday, 18:11:56 »
едит мал...сега видов во ценовникот што го имам...~5000 вил :S voltcraft е инструментот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #16 on 08.08.2011, Monday, 18:14:26 »
едит мал...сега видов во ценовникот што го имам...~5000 вил :S voltcraft е инструментот...

И тие се сега Кинески, не ги прават веќе Metex за Conrad инструментите под брендот Voltcraft :S. Плус, и не е баш евтин :S. Подобро да си го купам FLUKE-от...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #17 on 08.08.2011, Monday, 18:15:34 »
едит мал...сега видов во ценовникот што го имам...~5000 вил :S voltcraft е инструментот...

И тие се сега Кинески, не ги прават веќе Metex за Conrad инструментите под брендот Voltcraft :S. Плус, и не е баш евтин :S. Подобро да си го купам FLUKE-от...

да да, за уште 2000 повеќе ќе имаш ептен закон инструмент...тој од конрад стварно не се исплати...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #18 on 13.08.2011, Saturday, 00:35:03 »
друже имам мал проблем со ова
имам лаптоп pavilion dv9843cl

кај овие малку е лошо наместен графичкиот чип, кој се наоѓа помеѓу процесорот и кулерот и се прегрејува

ми се прегреја, го однесов на сервисер, ми рече го прелемиле но потоа разбрав дека го само загрејале,

после 6 месеци пак истиот дефект, графичката немаше висока температура сум ја надгледувал нонстоп со гаџет на вин7 максиум што е било е 50степени


го однесов на друг мајстор и му стрикно реков да го прелеми, дечкото наместо да го поправи го расипал уште повеќе, едниот слот на графичка несака


да не знаеш што би можело да е (вака од око) и дали може да го попрвиш ке си платам т.е. он ке си плати он го расипал, во спротивно ке го тужам и ке му барам нова матична плоча или лаптоп со исти перформанси


извини вака што ти пишав во темата, се работи за едни ептен професионалци, ака Тим експерт од куманово

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #19 on 13.08.2011, Saturday, 03:00:26 »
Треба да се види што е конкретно ако го вадел или не го залемил како што треба или има оштетено некој извод на плочата или па некој пин на процесорот или пак го прегреал процесорот и го зезнал во секој случај треба да се види што е проблемот.