Author Topic: Испитување на електролитски кондензатори со помош на осцилоскоп  (Read 1961 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Понекогаш е потребно да ја провериме исправноста на некои електролитски кондензатори, но не секогаш имаме при рака ESR метар, некогаш имаме на располагање само осцилоскоп (+ генератор на фреквенција)

Најчесто старите осцилоскопи, но и некои понови имаат излез на кој се приклучува сондата за калибрирање, таму се добива некој правоаголен сигнал со фреквенција од 1kHz па до неколку kHz зависност од тип до тип на осцилоскоп. Доколку немаме ваков осцилоскоп кој генерира сигнал, потребно ни е дополнителен склоп/ генератор кој ќе дава некој сигнал од 1kHz.

Шемата према кој се поврзува се е следна:



Формата на сигналот зависи во зависност од капацитивноста на кондензаторот Cx. За поврзување на кондензаторот се користи нај нормална стандардна 75омска проба за осцилоскоп. На сликата подолу се дадени формите на сигналите кој се добиваат на дисплејот во зависност од кондензаторот



Во зависност од тоа која слика ќе ја добиете, ги имате овие резултати:
  • На првата слика даден ни е осцилограм директно од излезот на осцилоскопот.
  • На втората слика даден ни е осцилограм на кондензатор кој ја изгубил капацитивноста, односно пресушен е.
  • На третата слика даден ни е осцилограм на кондензатор кој е од прилика до 1µF .
  • На четвртата слика даден ни е осцилограм на кондензатор кој е од прилика до 10µF.
  • На петтата слика даден ни е осцилограм на кондензатор кој е од прилика до 100µF.
  • На шестата слика даден ни е осцилограм на кондензатор кој ја изгубил капацитивноста но е во функција на ниско-омски отпорник.

Додека мерите, немојте да допирате со прст на нозете од испитуваниот елемент, може да придонесите до погрешни резултати :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Јас имам проверувано електролити, и на екранот на осцилоскопот се прикажуваа елипси, во зависност од капацитивноста на кондензаторот, пошироки или потесни, повисоки или пониски елипси, дали може и тој начин да се користи?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам кој е тој начин, најверојатно си мерел ти нешто поинаку, дај напиши како што па ќе знаеме за поточно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас имам проверувано електролити, и на екранот на осцилоскопот се прикажуваа елипси, во зависност од капацитивноста на кондензаторот, пошироки или потесни, повисоки или пониски елипси, дали може и тој начин да се користи?

Тоа е за мерење на Z (импеданса) на елементи, мислам дека имаше посебен начин за поврзување на овој тип на мерење, и потребно е да имаш двоканален осцилоскоп и потребно е да може да прикаже X-Y зависност ;). Како точно одеше мерењето, не ми текнува, овој тип на мерење на импеднаса на елементи или уреди ми беше дел од еден испит, ама одамна беше ;D. Како и да е, малку е покомплицирано читањето од овој тип на приказ.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Овој метод е лош за мерење на ЕСР на кондензатори со низок капацитет.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
напоменав дека кога се нема подобро и ова е нешто, и ова за од 1µF до 100µF, незнам за други вредности како би било
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!