Author Topic: Терморегулатор за лемило од емитер  (Read 2980 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Пред некое време го изработив овој проект и малце заглавив имаше некаде во темите. Во тоа време неможев да најдам Соломон рачка и купив HQ но се испостави дека во неа има друг термопар и не функционира како што треба лемилото. ЗАТОА СТРОГО ЗЕМАЈТЕ СОЛОМОН РАЧКА ако планирате да го изработувате проектов. Еве слика како го спакував во кутија од напојување, од едната страна има 12цм вентилатор кој доколку се стави блиску до плочката на која лемите го извлекува димот да не ви оди во очи(мене тоа често ми се случување и затоа се решив на ваков чекор).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
супер си го средил...и викаш само до рачката било???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Да таа рачка има друг термопар во неа, други вредности во мВ дава

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај прати ми ги шемите за овој проект

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Терморегулатор за лемило од емитер
« Reply #4 on 07.06.2011, Tuesday, 21:25:33 (Edited 07.06.2011, Tuesday, 22:17:42) »
еве го и моето лемило  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ихааа...колку профи си го направил :D како купено од продавница изгледа :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ај едно прашање:
Дали може некако да се изведе со истиов термопар на дисплеј да се покаже постигнатата температура?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ај едно прашање:
Дали може некако да се изведе со истиов термопар на дисплеј да се покаже постигнатата температура?
Таа лемната станица од емитер,дигиталната што е,таа ти е со дисплеи ама пак е со тој соломон леткумот...И јас сакав да ја правам,ама не ја најдов рачката и се откажав...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Мене не ми е јасно ова за што служи ?
за регулирање на температурата на ајвата или што ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Мене не ми е јасно ова за што служи ?
за регулирање на температурата на ајвата или што ?
Да,за да ја регулираш температурата на лемилото,пример сакаш 300,350,400степени...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Значи не прашувам за комплетно нова станица туку дали на оваа може да се додаде дисплеј со температура

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Мене не ми е јасно ова за што служи ?
за регулирање на температурата на ајвата или што ?
Да,за да ја регулираш температурата на лемилото,пример сакаш 300,350,400степени...
aaa епа јас да ви кажам имав еден проблем со ова и ми прегореа 2 ајви и сега имам ставено прекинуваче (мрзливче) и во него ставив знам диода само не знам што ознака беше и сега за да биде кец-двојка (послабо-појако) за да не ми прегорува ;D

Извинете ме за офф топик

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахаха ептен добро си се снашол, алал да ти е како ти текнало за таква работа :D тоа со диодата го имаше негде на форумов, ама па неверувам дека на некој би му текнало тоа како тебе да го направи :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај едно прашање:
Дали може некако да се изведе со истиов термопар на дисплеј да се покаже постигнатата температура?

Значи не прашувам за комплетно нова станица туку дали на оваа може да се додаде дисплеј со температура

Мислам не, но ја немам видено шемата, така да, не можам да оценам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Mixajlo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Да ги обновите сликите? Не може да се гледаат. И ако не е проблем да ми кажете за која шема од емитер станува збор. Се мислам и јас да склопам едно уредче