Author Topic: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!  (Read 1400 times)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Opened on 08.05.2011, Sunday, 07:45:26 (Edited 08.05.2011, Sunday, 16:27:17) »
Здраво Дечки!
Како да дојдете до ефтин и многу квалитетен 100W-ен аудио засилувач??! ;)
Одговорот ќе го најдете овдека вака! :o
Значи се работи за одличен засилувач изработен со познатото ИК-TDA7250 и со Дарлингтон излезните транзистри TIP142/TIP147.
Има многу мали изоблчувања, многу мал однос сигнaл/шум, не му е потребна никаква температурна спрега со излезните Дарлингтон транзистори, не се штелува струјата на мирување итн,..итн,...
Значи сево ова укажува дека е одличен за аматери-почетници во електрониката со плиток џеб,...а богами и за многу понапредни електроничари љубители на добар звук!!! ;) :)
Напојување: Трафо со секундар 2x25Vac/250VA итн,...
Затоа повелете на комплетен засилувач: Шема, ППК-задна страна, ППК-со распоред на компонентите, измерени технички карактеристки на засилувачот,...и за крај слика на соодветен звучник за него!!! :o :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Reply #1 on 12.05.2011, Thursday, 01:14:12 (Edited 12.05.2011, Thursday, 01:20:07) »
Се извинуван Делија,сум се префрлил на друг пост.Извини,не е тоа.

Извинувањето прифатено,...
Инаку овој засилувач во многу подобрена форма како комплетен проект со ППК и сите потребни мерења ќе биде објавен во некој од наредните броеви на ЕМИТЕР!!! ;) :) :)

П.С.
И овој понудениов овдека вака како "Low cost" варијанта, верувајте, ако го изработите многу добро ќе ја извршува својата функција,....
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Делија,нема ли да ти префрлат од Емитер што им ги *минираш* однапред проектите? Како сега ке се троши весникот,кога може секој да го види месец-два унапред тој проект??

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Reply #3 on 12.05.2011, Thursday, 11:09:33 (Edited 14.05.2011, Saturday, 19:55:32) »
Делија,нема ли да ти префрлат од Емитер што им ги *минираш* однапред проектите? Како сега ке се троши весникот,кога може секој да го види месец-два унапред тој проект??

Батка, прави разлика,... ова е форум, а Емитер е часопис за популаризација на науката и техниката!  Тоа значи таму работите научно, теоретски и практично се изнесуваат, додека овдека вака на форумов е поинаква работата,...Мислам доволно си паметен да ја видиш разликата!?
Овдека вака ја дадов најосновната шема на засилувачот,... а во Емитер ќе имате можност како научно и стручно (не на жими мајка) се надградува еден засилувач за да одлично ја извршува својата функција. А сето тоа придонесува за да е надежен во работата како оние купечките!. Како професионално со теоретски и практички објаснувања да се дојде до вистинско решение, а со тоа многу да се доближи до оние купечките кои милувате многу да ги фалите,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Reply #4 on 12.05.2011, Thursday, 15:43:48 (Edited 12.05.2011, Thursday, 15:45:31) »
Овдека вака ја дадов најосновната шема на засилувачот,... а во Емитер ќе имате можност како научно и стручно (не на жими мајка) се надградува еден засилувач за да одлично ја извршува својата функција. А сето тоа придонесува за да е надежен во работата како оние купечките!. Како професионално со теоретски и практички објаснувања да се дојде до вистинско решение, а со тоа многу да се доближи до оние купечките кои милувате многу да ги фалите,...

Со ова сакаш да кажеш дека сите работи на форумов се прават на „жими мајка“? Си рагледал некоја друга секција од форумов да видиш дали е навистина така, освен секцијата за Аудио? Ај посети ги другите секции, па потоа обвинувај. Ако нешто не разбираш од другите секции, прашај, ќе ти се објасни на научен, стручен, технички и практичен начин.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Секцијата *Појачувачи* е најчитана и таму најповеке се дискутира.Почетниците без многу искуство ,во поново време, се одлучуваат својот прв уред да го направат по овој терк,бидејки наједноставно и најбрзо ке дојдат до видлив резултат.Плус и што направеното може да се користи за слушање музика,журки,истакнување пред пријатели,девојки... Затоа и е најпосетен овој дел од Форумот! Но реално само 1/10 од сите постирани појачувачи се прават од посетителите !! Особено за почетниците е тежок делот со ламби,фет-ови и малку посложени конструкции.Затоа сите што почнуваат ги советувам да не се * лакомат* со некој проекти,а немаат основни знаења или не се сигурни во себе.Прв проект ,па 400 вати!!! Тоа е веке * на жими мајка !*. И уште нешто од мене - не подценувам никого на Форумов и сите имате исто значение за мене лично!! Кој и да се обрати ке гледам да го ислушам и му помогнам. Е,па во овие рамки јас лично ке го БРАНАМ Форумов од секое омаловажување и исмејување! Секој е добредојден,но без секого се може!! Однесувајте се според правилата на Форумот!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Reply #6 on 15.05.2011, Sunday, 06:52:09 (Edited 15.05.2011, Sunday, 14:09:28) »
Здраво дечки!
Ако овој засилувач сакате да развие на својот излез 130W(rms)/4ома зголемете го напон за напојување на +/-42Vdc и за излезни транзистори поставете го моќниот Дарлингтон пар MJ11013/Mj11014 и немајте ИЧ гајле!!! ;) :) :)
Ајде поздрав,...
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Дечки во план сум да го прам овај засилувач, дане знај некој шо пари одат дарлинтон паројте MJ11013/Mj11014 и интегралното  тда7250

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Reply #8 on 17.05.2011, Tuesday, 01:44:54 (Edited 17.05.2011, Tuesday, 03:19:58) »
Дечки во план сум да го прам овај засилувач, дане знај некој шо пари одат дарлинтон паројте MJ11013/Mj11014 и интегралното  тда7250

TDA7250.......60 денари
MJ11013......170 денари
MJ11014......190 денари

Можe успешно да се употреби и парот BDX67B/BDX66B за снага на засилувачот до 100W.
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Одличен 100W-eн засилувач со TDA7250!
« Reply #9 on 25.05.2011, Wednesday, 11:18:37 (Edited 25.05.2011, Wednesday, 11:20:23) »
Дечки во план сум да го прам овај засилувач, дане знај некој шо пари одат дарлинтон паројте MJ11013/MJ11014 и интегралното  тда7250

Ajде оствариго планот,....не знам што чекаш се ти е дадено! :o
 
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Се нема време да се зафатам со работа не умреа од испитвање и тестој на сколиа... допрва прам уште 3 теста !