Author Topic: Колку сила од звучниците ви треба  (Read 2056 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова е една проста формула која врши пресметка колку вистинска сила им треба на звучниците во вашата просторија во која слушате музика.Во обзир се земаат големината на просторијата,осетливоста на звучниците ,пополнетоста со намештај,јачина со која слушате итн.
На крај во црвеното поле ви е прикажана реалната сила со која звучниците би го задоволиле вашиот слушен праг ( макар и тоа е дискутабилно! ;D).Сепак вреди да се знае.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Интересно програмче :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не е баш програмче, Excel фајл е ;D. Во секој случај, корисно да се има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Немаат ставено за слушалки :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Немаат ставено за слушалки :D

Стави два звучника свртени лице в лице, главата меѓу нив и ете ти слушалки ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
АХАХАХАХХАХ, може и да се стави спојница, па слободно да си стојат на глава :) Од ова чудо излезе дека во мојата соба не ми треба повеке од 30 вати. Ма дај молим ти се :D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Од ова чудо излезе дека во мојата соба не ми треба повеке од 30 вати. Ма дај молим ти се :D
што повеќе, тоа подобро....реално можда се 30вати...али ретко кој се задоволува со толку. :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
што повеќе, тоа подобро....реално можда се 30вати...али ретко кој се задоволува со толку. :D

Јас имам 2 X 30W RMS засилувач и повеќе од доволен ми е ;). Треба да се дереш во собата за да се чуеш кога максимално му е искористена моќноста ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
јас имам 450W rms во соба од 16 квадрати, али звучниците не продуцираат толку и со слаб влезен степен да речиме 80ина W rms добивам...ако не и помалце, со викање тешко да се слушнеш :D

Додека максимално искористена моќност со големи звучници 2х500W (позајмив)...тешки басој пуштав, ми се затнаа ушите  ::) , отворив прозори, врати...цело маало слушаше музика :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас имам 450W rms во соба од 16 квадрати, али звучниците не продуцираат толку и со слаб влезен степен да речиме 80ина W rms добивам...ако не и помалце, со викање тешко да се слушнеш :D

Неееее... премногу ми е ова за дома ;D. Доволно ми е тоа што го имам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Техниксот 2х80W ми го зедоа...макар што не ни беше мој, а машинеријава на 1/5 од моќноста супер е за по дома, додека ѕверот од него го ваѓам на забави. Треба да се среди 1 озвучење за дома (т.е. за в детска) бидејќи тато има во дневна ама не смеам да чепкам таму. Али знаеш како е...на мајсторот покривот му капи, па така никако да средам :P

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Абе ако сакаш гласно, се знае, купи си PA звучници. Ама убав звук од нив не очекувај....

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Немаат ставено за слушалки :D

Стави два звучника свртени лице в лице, главата меѓу нив и ете ти слушалки ;D.

Само малку поснажни тие мегу главата случајно да не се слуша хехехех  ;D  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)