Author Topic: ТV-B-GONE со PIC  (Read 40384 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #75 on 23.03.2011, Wednesday, 21:34:36 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 21:37:49) »
Него што сум правел до сега во центар ихаааа,со другари од клас,во една продавница за телевизори-ЛЦД,имаше едно 30 комада,и пуштам колото и оп едно 15-20 ојдоа ахахаахахаха :D :D :D 8) 8) 8)
прави ти улдруми,прави!! ::)Само немој некој да те фател,како на семафорине што те фаќаат :P ;D ;D
Па тоа е,гледам да не ме фатат ;D,тоа со „тактика“ се прави хаха ;D :P.Море да го имаш и ти ќе правиш,нема да ти здосади никогаш ! ;) :D
па ќе видиш во лето,надвор ќе ги начекам комшиите(дека со ТВ-та одат надвор) има на сите да им ги исклучам. :-* ;D ;D Или да се падне Европско првенство во фудбал,има р'шум да направам тоа телевизорите. :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #76 on 23.03.2011, Wednesday, 21:36:08 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 21:38:09) »
Него што сум правел до сега во центар ихаааа,со другари од клас,во една продавница за телевизори-ЛЦД,имаше едно 30 комада,и пуштам колото и оп едно 15-20 ојдоа ахахаахахаха :D :D :D 8) 8) 8)
прави ти улдруми,прави!! ::)Само немој некој да те фател,како на семафорине што те фаќаат :P ;D ;D
Па тоа е,гледам да не ме фатат ;D,тоа со „тактика“ се прави хаха ;D :P.Море да го имаш и ти ќе правиш,нема да ти здосади никогаш ! ;) :D
па ќе видиш во лето,надвор ќе ги начекам комшиите(дека со ТВ-та одат надвор) има на сите да им ги исклучам. :-* ;D ;D Или да се падне Европско првенство во фудбал,има р'шум да направам тоа телевизорите. :D
Ха ха,гледаат во кладилница фудбал,и оставиле некој куфер пари и ти на сред гледање им гасиш,е ако те фатат си е*ал ежот хахаа ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #77 on 23.03.2011, Wednesday, 21:36:41 »
не се исплати да печатиш плочка за ваков проект со 5 елементи :)

За 10ден печатење што ќе те фати и плус а ако го правиме со смд ке дојде како далечинско од автомобил уште помало од 3,4cm ;D :D ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #78 on 23.03.2011, Wednesday, 21:38:02 »
Е ова е добро,да се стави во маска од некој телефон пример нокиа 3310,и застани пред телевизорот,божем нешто шкрабаш на телефонот и оп се изгаси телевизорот ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #79 on 23.03.2011, Wednesday, 21:38:19 »
епа колега ако можеш направи ама да биде најминујатурно, иначе и јас внимавам на естетика и таа може да се постигне на високо ниво и со перформирана плочка :)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #80 on 23.03.2011, Wednesday, 21:41:10 »
Е ова е добро,да се стави во маска од некој телефон пример нокиа 3310,и застани пред телевизорот,божем нешто шкрабаш на телефонот и оп се изгаси телевизорот ;D
На мене уште одма ми падна таква идеа на памет, ама се разочарав кога ми кажавте дека пикот го нема кај нас  ::)
епа колега ако можеш направи ама да биде најминујатурно, иначе и јас внимавам на естетика и таа може да се постигне на високо ниво и со перформирана плочка :)
Секако дека може, само ако се има искуство со тие плочки и ако се знае добро да се леми  :) Имаше еден проект на ваква плочка и многу ми се допадна естетски, не ми текнува од кој член беше ама знам дека некој од администраторите го постави  :)
@Малечко, што било тоа со семафорите бе?  ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #81 on 23.03.2011, Wednesday, 21:42:24 »
@Малечко, што било тоа со семафорите бе?  ;D
Го фатила полиција дека претрчувал улица на црвено.Не е за ова улдрмава. ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #82 on 23.03.2011, Wednesday, 21:44:19 »
Аааа, јас мислев нешто се заебавал со семафорите, ги палел ги гасел или она тајмерите ги чакнал  ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #83 on 23.03.2011, Wednesday, 21:52:18 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 22:15:27) »
семафорите немаат никакви приемници во нив па да ги пали и гаси, тие се посебен склоп кој ги контролира од тие лимените кутии
извинете за офф

Споено мислење: 23.03.2011, Wednesday, 22:15:27
малечко кажи ми емитер, база и колектор на транзисторов се со ист распоред како на шемата ?

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #84 on 24.03.2011, Thursday, 08:39:04 (Edited 24.03.2011, Thursday, 08:41:08) »
малечко кажи ми емитер, база и колектор на транзисторов се со ист распоред како на шемата ?

Оди подолу во темава има слика за транзисторите и останатото ;)

Малечко ти од каде го зеде пикот?
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #85 on 24.03.2011, Thursday, 11:56:31 »
Аааа извини колега,не сум видел,дека со тоа споено мислење,не дава во непрочитани мислење.Ок кога транзисторот го гледаш од напред,по редослед 1,2,3 оди Емитер Колектор База или скратено ECB
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #86 on 24.03.2011, Thursday, 18:12:47 »
значи само базата и колекторот се обратни, а емитерот си е ист како на монтаната шема :)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #87 on 24.03.2011, Thursday, 19:51:35 »
Аааа извини колега,не сум видел,дека со тоа споено мислење,не дава во непрочитани мислење.Ок кога транзисторот го гледаш од напред,по редослед 1,2,3 оди Емитер Колектор База или скратено ECB

Malecko  обратно е EBC ај види во тој зипованиот фајл и во сликата со следново име (example PCB layout)  ;)


Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #88 on 24.03.2011, Thursday, 20:00:07 »
Да али тоа е изгледа со тој другиот тип на транзистори,плус ова е само пример како да ти изгледа тивибиганот :D.Друга работа,јас го имам изработено со транзистори 2SD1292 како што му кажав и на Мартин,и работи со тој редослед на транзисторите,ЕСВ ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #89 on 24.03.2011, Thursday, 20:03:33 »
Да али тоа е изгледа со тој другиот тип на транзистори,плус ова е само пример како да ти изгледа тивибиганот :D.Друга работа,јас го имам изработено со транзистори 2SD1292 како што му кажав и на Мартин,и работи со тој редослед на транзисторите,ЕСВ ;) :D

axa, а тие транзистори метални се или обични и исто треба да се поврзат како и другите емитер со емитер? ;)

И дали го има пикот кај нас? ;)

Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)