Author Topic: Ми треба шема за активирање на некој уред со промена на температурата  (Read 1570 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Епа вака ми треба некое склопче кое ќе работи на следниот начин: пример кога температурата ќе надмине 20C  се уклучи вентилатор/климатизер, а пак кога темп. ке падне под 10C да се уклучи греалка. Да напоменам дека ова нема да го користам за вистинска греалка и вистински вентилатор, туку за некое мало ДЦ моторче или сл. Ако некој има шема нека постави, може и со ПИК само да ја има програмата :) Ви благодарам :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас во моментов правам таков сличен склоп, па ке ја ставам тука шемата штом ке биде готово...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ако не е проблем, да ја ставиш шемата што поскоро бидејќи ми се брза..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а мојон термостат што е со микроконтролер.Тоа ти е баш погодно

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ќе може да поставиш линк, не можам да го најдам..  ::)

Споено мислење: 17.03.2011, Thursday, 23:00:14
Го најдов проектот, ама не ми одговара баш..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
 Фала друже, не е тоа тоа ама пак ке пробам да искомбинирам нешто..  :) Мене ми треба и кога ке падне темп пр. под 15оC да се уклучива друго реле, а помеѓу 15о и 25о
да не се уклучува ниедно реле  :) А може да се стави и некое тајмерче, кога греалката ќе достигне темп. > 5оC, релето да остане уклучено уште 1 минута на пр. Тоа ке биде со цел да не биде постојано да се уклучува и исклучува греалката (или вентилаторот доколку е потребно да се лади). Се надевам сеа е малце појасно

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ке си направиш 2 такви плочки и ке си шибаш :D можам да ти нацртам шема, а и зашто не се потрудиш малце да ја разбереш шемата па да си ја преправиш по твои потреби?? и која година си во коце??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
точно тие температури ти требаат што ги напиша во погорниот пост??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај ке ти направам една шема набринка....само ке треба некој ден да ти дојдам во школо да ти дадам интегралци :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)