Author Topic: Ми треба некоја шема за електричен пиштол(како шо имат џандарите)  (Read 2170 times)

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Јас направив нешто слично ова со 555 го имав направено и наместо трансформаторце му ставив бобина од фиќо и супер работит давасе негде 500 волти ама никој ке се осмели да се фатит на толку до кај 200 волти се трпесе

A на 500 волти почнува да те треси цел или и на 200 то се случва?

Споено мислење: 16.03.2011, Wednesday, 14:22:10
А не ми е јасно како можи џандарите со нив да ги дрмат лугето по 2 минути и плус тоа нивните stungunи се по 50000 волти (најновите дури и до 100 000 волти),а јас со 2000 волти да отепам чоек ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А не ми е јасно како можи џандарите со нив да ги дрмат лугето по 2 минути и плус тоа нивните stungunи се по 50000 волти (најновите дури и до 100 000 волти),а јас со 2000 волти да отепам чоек ?

Да, но и да се случи они случајно да убијат некој, ќе речат дека пружал отпор и не договараат, за разлика од обичен човек (цивилно лице) кое ќе одговара :S, без разлика дали се зезал или само сакал да се заштити самиот себеси. Не важат исти закони за нас и за нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тие ти се ептен high tech пиштоли...тие се 50 000V ама кога не дрма некој, кога дрма некој напонот се намалува (незнам на колку волти) и струјата им е ограничена...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Направи си таков stun gun,со хартлиев осцилатор и едно трафо 2х9V 4VA.Знам шемата ја имаше негде на форум,DX-er мислам дека ја имаше ставено ;D.А истото го имаш и во емитер,јас го правев и интересно е,убаво дрма :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а тоа од Емитер е со неколку диоди и имаше две склопки дополнителни.Едната за повеќе да дрма,а другата за помалку да дрма?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а тоа од Емитер е со неколку диоди и имаше две склопки дополнителни.Едната за повеќе да дрма,а другата за помалку да дрма?
Да да,едново е директно од трафото да те дрма т.е AC,а другото е со додавање на таква каскада па да те дрма DC.Искрено многу е болно ова DC-то,+ ја не ги ставав тие отпорниците од 470KΩ за ограничување на струјата 8) :D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
што пари те кошташе да го изработиш тоа?Дај и јас да го направам,да ги дрмам другарите! :-* :-X ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
што пари те кошташе да го изработиш тоа?Дај и јас да го направам,да ги дрмам другарите! :-* :-X ;D ;D ;D
Негде 200-300ден ;D Иначе еве ти ја шемата,отворив нова тема http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4938.0
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве нешто поедноставно,само транзисторите сменете ги со 13007 од АТХ напојувања.Пазите што правите,не е безопасно и најдобро само за експеримент да служи.