Author Topic: ТЛ звучници со 5 инчен бас  (Read 717 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ТЛ звучници со 5 инчен бас
« Opened on 06.02.2011, Sunday, 18:19:25 »
Кога денес ги видов кутииве,ми личеа на фјоки извадени од некој регал и не бев баш сигурен дека ке испадне нешто од нив.Отворите за басот буквално одат до ивицата на предната плоча,а двата штрафа за прицврстување на басот се притегаат на бошните страни.Несекојдневна кутија која нуди можности за експеримент.Која ја вклучив само бас единицата за проба ме изненади многу продорен и цврст бас ,несвојствено за 5 инчен Симсоник.Овој тип звучници сум ги користел доста,ама во ова кутија многу убаво звучат,погодена им е!Цената е отприлика 1400 ден пар + 500 ден за високотонците + 800  ден  свртниците+ 120 ден половина пакување стива за перници (за дампирање)
+ 4300 ден за медијапанот и раката.Медијапанот е ишприцан со темелна полиуретанска жолта боја.Интересно е што ова кутија подобар звук вади ако е подигната отприлика 30 см од подот,а не на подот!

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Добро изгледа.Дефинитивно лавиринтот ја брка цела работа и sekako добрата изработка   :)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: ТЛ звучници со 5 инчен бас
« Reply #2 on 09.04.2011, Saturday, 07:27:26 (Edited 09.04.2011, Saturday, 18:26:30) »
Batka има едно формулче за пресметка на должината на TL - кутијата според Fs, па според неа оваа кутија е за звучници со резонантна фреквенција Fs од 90Hz до 100Hz!
Ова покажува дека ќе имате цврст дефиниран басс, но High BASS!


П.С.
Има едно Марфиево правило: Универзална звучна кутија и универзална свртница (скретница) не постои!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ТЛ звучници со 5 инчен бас
« Reply #3 on 09.04.2011, Saturday, 16:43:00 (Edited 09.04.2011, Saturday, 18:27:23) »
Прочитај го постот-два три пати.Како само го пресмета она Fs ,кога ни моделот на звучникот не сум го напишал?

Цитат :Ова покажува дека ќе имате цврст дефиниран басс, но High BASS! Шмекерко Љутко

А јас напишав :.Која ја вклучив само бас единицата за проба ме изненади многу продорен и цврст бас

Што е нејасно тука ? Веројатно исто мислиме!???

Цитат :Има едно Марфиево правило: Универзална звучна кутија и универзална свртница (скретница) не постои

Нити спомнав свртница,нити Марфи..Ти препорачувам држи се за ламбите.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: ТЛ звучници со 5 инчен бас
« Reply #4 on 09.04.2011, Saturday, 18:36:56 »
Супер ТЛ кутија.
Пошто повеќето се неквалитетни басови од 5 инчи што можат да се набават кај нас (значи слични на симпсоникот што го употребил Батка ), ќе си дозволам да претпоставам дека кутијава ќе биде одлична за повеќето басчиња од 5 инчи купени кај нас.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: ТЛ звучници со 5 инчен бас
« Reply #5 on 10.04.2011, Sunday, 10:19:43 (Edited 10.04.2011, Sunday, 17:32:33) »
Висок басс (HIGH-bass), а сето тоа значи висок бас над 90Hz, бас под 30Hz (што тоа значи сето тоа,...оставам на вас),... инаку вистинскиот божји беден човек го чуствува како вибрација, а заљубените го чувствуваат како пеперуга во стомакот!!!! ;) ;) :D ;D
Вибрација што значи,...со квалитетно појачалце од 200W и квалитетни PC звучници со басс со долна фреквенција од 20Hz...35Hz :D :D ;D ,...цела зграда или куќа е во земјотрес,... :-\
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!