Author Topic: Сабвуфер во вид на масичка  (Read 1192 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сабвуфер во вид на масичка
« Opened on 28.01.2011, Friday, 18:00:18 (Edited 28.01.2011, Friday, 18:30:38) »
Денес набрзина мајсторот ми направи една масичка во вид на сабвуфер или подобро сабвуфер кутија во вид на масичка! ;) Иако немам звучник за него ( ке биде ефтин кинески 10 инчен звучник -YDS 1010 T -100W/8 oma) ,сепак се надевам ке просвири добро ,а  и да не просвири ке имам барем убаво масиче за служење кафе или како табуретка за нозете. ;D ;D ;D.Ногарките се пластични,од оние за подесување на висината,за кујните.

Споено мислење: 28.01.2011, Friday, 18:30:38
Кога сме веке кај вуферите,денес видов интересна работа : како мајсторот ги полни со пластични цевчиња за сок отворите на бас рефлекс цевките - велат звукот бил подобар!
Ке го испробаме и тоа! ;D ;D ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Хммм интересно..

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Секоја чест batka, при секоја моја посета на форумов ти имаш нешто иновативно да ни прикажеш. Само така продолжи.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Батка а дали можи и без ногарки ова да "функционира"??  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не мора да биде дигнато од подот! 8)

Споено мислење: 17.06.2011, Friday, 16:47:55
Не,мора да биде дигнато од подот! 8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Батка а дали можи и без ногарки ова да "функционира"??  ;D
Може без ногарки али само ако ја завртиш кутијата на бок.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дадена е точната висина на ногарките,и басот мора да биде поставен кон подот.фектот е друг ,ако биде бочно поставена!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Сабвуфер во вид на масичка
« Reply #7 on 17.06.2011, Friday, 17:02:56 (Edited 17.06.2011, Friday, 17:08:20) »
Дадена е точната висина на ногарките,и басот мора да биде поставен кон подот.фектот е друг ,ако биде бочно поставена!!
Мислев се подразбира дека кутијата така ставена на бок да се принесе до зидот на растојание колку се долги ногарките, ефектот ќе биде исти.
Али онда немаш табуретка!  ;D

Споено мислење: 17.06.2011, Friday, 17:08:20
Иако немам звучник за него ( ке биде ефтин кинески 10 инчен звучник -YDS 1010 T -100W/8 oma) ,сепак се надевам ке просвири добро ,а  и да не просвири ке имам барем убаво масиче за служење кафе или како табуретка за нозете. ;
Сега ги загледав димензиите на кутијата, премал волумен е тоа за ефтин бас звучник, треба да се зголемат димензиите на кутијата.

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Денес набрзина мајсторот ми направи една масичка во вид на сабвуфер или подобро сабвуфер кутија во вид на масичка! ;) Иако немам звучник за него ( ке биде ефтин кинески 10 инчен звучник -YDS 1010 T -100W/8 oma) ,сепак се надевам ке просвири добро ,а  и да не просвири ке имам барем убаво масиче за служење кафе или како табуретка за нозете. ;D ;D ;D.Ногарките се пластични,од оние за подесување на висината,за кујните.

Споено мислење: 28.01.2011, Friday, 18:30:38
Кога сме веке кај вуферите,денес видов интересна работа : како мајсторот ги полни со пластични цевчиња за сок отворите на бас рефлекс цевките - велат звукот бил подобар!
Ке го испробаме и тоа! ;D ;D ;)

има некаде лајк да стиснам  :)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Сабвуфер во вид на масичка
« Reply #9 on 18.06.2011, Saturday, 15:22:09 (Edited 20.06.2011, Monday, 10:57:31) »
Дај стави бас звучник од 10 инчи со Qts<0,5 од страна на масичката направи отвор и во него постави пластична цевка со дијаметар од 73мм од водовод со должина од okolu 200мм!! Во масичката издампирајги само внатрешните страни со вештачка волна-ќебе "ЛИО" со дебелина од 10...20мм, па да видиш кој бас ќе добиеш!!?
Се надевам ќе ми бидеш многу благодрен!! ;) :) :)
Ајде поздрав

За крај - за овиe чудеса што ќе кажеш??! ;) :-[
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аааааа... мислам дека ќе има само еден проблем со оваа масичка, ќе ви се тресе кафето на неа, а можно е да се случи при тресењето и да падне на едната страна ;D (од вибрациите „малку по малку“ да се придвижува на лево или на десно). Само затоа не би ја правел, секој пат кога ќе удри басот гостите ќе мислат дека има земјотрес, хахахахаах ;D ;D ;D.

Малку зезање (се надевам никој не ме свати премногу сериозно) ;), инаку вака како проект е добар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Сабвуфер во вид на масичка
« Reply #11 on 20.06.2011, Monday, 10:59:03 (Edited 20.06.2011, Monday, 11:02:43) »
Аааааа... мислам дека ќе има само еден проблем со оваа масичка, ќе ви се тресе кафето на неа, а можно е да се случи при тресењето и да падне на едната страна ;D (од вибрациите „малку по малку“ да се придвижува на лево или на десно). Само затоа не би ја правел, секој пат кога ќе удри басот гостите ќе мислат дека има земјотрес, хахахахаах ;D ;D ;D.

Малку зезање (се надевам никој не ме свати премногу сериозно) ;), инаку вака како проект е добар ;).

ГигаВАТ голем поздрав!!!! ;) :) :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Батка а дали можи и без ногарки ова да "функционира"??  ;D

може ако сакаш да ти рипа масата по собата напрај го без ногарки
d.t