Author Topic: Засилувач 2 x 120W стерео на 8 оми со STK4241  (Read 8921 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Засилувач 2 x 120W стерео на 8 оми со STK4241
« Opened on 27.12.2009, Sunday, 00:02:24 (Edited 30.08.2015, Sunday, 21:33:51) »
Ова е шема на засилувач 2 х 120W на 8 оми со интегрираното коло (хибридот) STK4241. Изработено е и супер функционира како засилувач во активни звучници. Ова е релативно евтино коло за неговата снага (4 до 8 евра) иако многу знаат да кажат дека изградбата на чист транзисторски засилувач (не со хибрид) е поквалитетна. Исто така на истата шема може да се употреби и STK4231 со што ќе добиете малку помала снага од 2 х 100W на 8 оми.



Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline IGI

  • Нов член
  • *
  • Posts: 35
Место STK4241 може да стаам STK4221 ???со што би добил 2x80w.
И ај ако ја имаш во PCB дај ми ја :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мислам дека во оригиналниот datasheet од Sanyo има и ППК, види побарај на нет.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline IGI

  • Нов член
  • *
  • Posts: 35
да да имало...фала

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Засилувач 2 x 120W стерео на 8 оми со STK4241
« Reply #4 on 08.08.2015, Saturday, 15:28:06 (Edited 08.08.2015, Saturday, 17:00:53) »
Еве како изгледа овој засилувач направен во компактна изведба со мал ладилник и кулер, исто така може да се забележи дека хибридот е прецизно иссечен, избушен од горната страна со ситни дупки и ставен дополнителен мал кулер за да може колото да се "вози" и на 4 оми со што се добива 2х150W снага.







Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Прекрасно скоцкано со голем кулер со решетка.Многу добро коло е STK само пофалби имам направено засилувач со STK4018II две римски кој е шест вати малечко засилуваче и многу сум задоволен.И направив моно исто засилувач 25 вати сакав и стерео но скапо ќе ми дојдеше со STK 4038II две римски ако не се лажам во гац ако се сеќавам пошто го нема на лагер тогаш ми го порача одамна четрсто и нешто денари колото ме кошташе.А вади до 25 30 вати снага таман за низ дома солидно 8).Има и поскапи кола како на пример STK4044II две римски кое вади и до 80 90 вати барем сум слушнал а 100 пишува во каталог несакам да зборам за ништо што не сум правел.Ова коло е многу скапо исто може да ти го порачаат пошо не им ги купувале многу 800 денара е тоа чудо ако не и поскапо зависи кои производител.И ова STK4241 сигурно е многу скапо но многу квалитетни кола се со заштити струјни од прегревање при вклучување ударната струја од напојувањето она дур се пунат големите електролити од напојувачката секција и со премал THD фактор се.Но во последно време овие кола биле вешто копирани сум слушнал знам еден рекламираше едно STK незнам точно кое не биле така квалитетно изработени и се појавиле и некои копии на пазарот кои подоцна одма ги повлекле и имало тужење за тоа.За среќа јас изработив послаб засилувач многу послаб сакав да пробам само со ова коло и мене ми се погоди STK од гац го купив.Денес STK не се произведува толку многу и некои интегралци дури и не може да се најдат више но има кола кои се евергрини да речам легенди кои се покажале добро и денес уште се користат.Сепак скапо коло но многу добар засилувач е.Доста гледам по аудиофилскине списанија љуѓето кој се бават со оваа проблематика многу го ценат овој хибрид хибридно интегрирано коло.  ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
...хибридот е прецизно исечен, избушен од горната страна со ситни дупки...

Кога го отвори претпоставувам виде дали е оригинално колото...?
Иначе убава компактна изведба, реп +, добро звучат овие STK..., но се малце осетливи, плус скоро е невозможно да најдеш оригинално коло кај нас... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Веќе неколку години не работам со хибриди,бидеќи кај нас тешко ќе погодиш оргинал,памтам последниот пат  кога го зедов од Алфа во Бт. 4 парчина 3 беа фалш, оттогаш се откажав од нив,иначе одлично сработен излез поз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Засилувач 2 x 120W стерео на 8 оми со STK4241
« Reply #8 on 10.08.2015, Monday, 09:31:07 (Edited 10.08.2015, Monday, 09:44:48) »
Бидејќи Sanyo одамна не постои, ќе се надевате да налетате на "чесна" копија, или воглавно: Ако кога ќе го отворите колото 4те излезни транзистори се барем 7х7mm би требало да биде ОК. Кај оригиналот беа секако поголеми, како на пример:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Вакво нешто кај нас само на слика може да видиш... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline vtrdj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
случајно шема за STK4241 !!    pmc7713  (римско 2 мислам киеска  серија ) или на  кој интегралец би одговарала 

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Гледаше тука
Code: [Select]
https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-samsung&source=android-browser&q=STK4241
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@vtrdj: Не ти одговара шемата во темава?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vtrdj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Фала  ја имам видено чисто  ми  беше дека  е  кинеска верзија па  понизок напон да  не  чурне интегралецов  само тој ми е или некој  искуство сеа PCB ке барам или  ке правам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, понизок напон ќе му донесеш и не би требало да чурне ;)... барем не веднаш ::). За жал, со тие Кинеските копии, никогаш не се знае :-\. Повеќето членови на форумов имаат многу лоши искуства со копиите на STK :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."