Author Topic: Заштита на високотонски звучници  (Read 1660 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Заштита на високотонски звучници
« Opened on 15.01.2011, Saturday, 18:06:59 (Edited 16.01.2011, Sunday, 13:00:46) »
Еве ова шема ја ветив и сега најдов време да ја нацртам.На времето(пред 20 години) ,ја направи прв еден инжинер од Македонско Радио, мајстор Живко Ангелковски i,кој ја одржуваше целата аудио техника и го монтираше легендарниот MSI миксер.Ова шема тој ми ја даде и ме спаси од многуте дефекти кои ги имав на високотонскиот дел од НФ техниката.Едноставно,практично,со сијалица од 12 волти - работеше до бескрај.
Отпорниците не е лошо да бидат и со јачина од 1 ват,ради сигурност.

Споено мислење: 16.01.2011, Sunday, 13:00:46
Да спомнам и ова: последен пат кога го направив го правев со транзистори од АТХ напојување со ознака 13007 и реагираше супер,дури мислам дека овој транзистор е побрз од 2Н3055!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за да не фрламе пари,или ако нема пари некој.Може само сериски да стави кондензатор со твитерот.Да не прегорува

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
тој се става за да ги пригуси ниските тонови,нема да го спаси од прегорување.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тој се става за да ги пригуси ниските тонови,нема да го спаси од прегорување.

Да, само филтер е, ништо повеќе од тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само кондензатор не го штити  високотонецот! Многумина се з...е одејки со таа идеа,ама проблемот е прво што високотонецот гори од повеке работи,а не само од едносмерен напон!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Батка да не мислиш на наизменичен?Дека на излез од појачалото има наизменичен,не едносмерен.
Фала за информацијата,јас бев да разгледам некои звучници и ги прашав зашто има кондензатор,тие ми рекоа за да не гори-лажна информација сум слушнал :( :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не, на еднонасочен напон мисли...дека поради некоја грешка во засилувачот може да се јави еднонасочен напон и да изгори високотонецот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звучник гори од едносмерен,а не од наизменичен напон!!! Тој нормално работи на наизменичен напон од појачувачот.Ако ставиме едносмерен напон пример- од батерија - ке добиеме едно *туп* и мембраната ке се придвижи и застане!!! Потоа се јавува греење во калемот и тој влече максимална струја,па лесно прегорува ( делува како греач!! Ако прегори излезен транзистор(и) се јавува целиот едносмерен напон на излез.Ако појачувачот се напојува со 2х30В,при пробој се јавува и 6оВ на излез!!Тогаш нема спас од кондензатор,калем или отпорник!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок,фала.Јас незнам дека така се прегорува звучник :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Заштита на високотонски звучници
« Reply #9 on 26.01.2011, Wednesday, 18:56:44 (Edited 28.01.2011, Friday, 01:03:24) »
Кондензатор се става за да се *пресечат* ниските и средните тонови!Значи на високотонец треба да доаѓаат само високите,а без кондензатор би дошле и басови,а најмногу ке страда од средните тонови ,кои се најчесто со најголема  амплитуда и го тераат високотонецот * да лета* по нив! ;D ;D Тоа е веке смрт за него! :D

Споено мислење: 28.01.2011, Friday, 01:03:23
Ја добив шемава за заштита од еден френд со прашање дали ке биде добра.Еве да видите како би изгледала една едноставна,но сигурна заштита од едносмерен напон,кој би дошол теоретски на звучниците,најчесто поради квар на појачувачот.Транзисторите на влезот се добро означени - еден е НПН,а друг ПНП,да не ве збуни,како и биполарниот елко кој е составен од два обратно споени кондензатора.Сево ова е влезот да може исто да реагира на + или - напон кој би дошол на влезот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
така кондензаторите што се два обратно споени се како еден биполарен кондензатор или јас лошо имам сватено???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Заштита на високотонски звучници
« Reply #11 on 29.01.2011, Saturday, 12:19:17 (Edited 02.08.2014, Saturday, 12:16:53) »
Еве една заштита и од мене  ;)


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ,така се добива биполарен кондензатор со двојно помала вредност од сериски врзаните.Значи,треба тој кондензатор да биде неполаризиран за склопот да работи ОК ( и со + и со - поларизација!).

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Батка на кој начин работи ова колово за заштита на високотонец, го направив али со ламба од 10 вати 12в. бидејќи од 18 вати неможев да најдам,а со 21 ват не ни светнува дури и при клиповање на засилувачот.со оваа ламба од 10 вати се случува да при 50,60% од снагата да зажари, а пред клиповање да светне силно,е сега кога ќе го поврзам склопов со транзисторов, ламбава засветува посилно,дали така треба или што,користени се елементи спрема шемата (освен ламбата како што наведов),а отпорниците се по 5 вати.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Заштита на високотонски звучници
« Reply #14 on 01.08.2014, Friday, 23:12:43 (Edited 02.08.2014, Saturday, 01:57:57) »
Немој со 12 волти,ами со 24 волти(од камион).Или стави сериски две од 12 волти по 10 вати.

Споено мислење: 02.08.2014, Saturday, 01:57:54
Оригиналната шема е со 12V сијалива 18 ватна.Тоа се оние долгнавести ,што на двата краја на цевката имаат метален дел.Знам дека тешко се наоѓаат,па во последно време се користат 24 волтни 21 ват за камионите.Еве и оригинална шема со изглед на плочка.При одредено ниво зададено со разделникот на отпорниците на база на транзисторот  ,тој проведува накратко и ја разгранува вишокот струја.На ламбата се јавува 12 В напон,а јачината на струјата е променлива ( помалку или повеќе свети сијалицата).Се зависи колкава е снагата на појачувачот.Затоа велам дека ако максимално свети сијалицата стави 24 волтна со поголема ватажа,