Author Topic: Превртена хорна за RCF звучници  (Read 1010 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Превртена хорна за RCF звучници
« Opened on 14.01.2011, Friday, 16:47:04 (Edited 14.01.2011, Friday, 16:56:42) »
Еве уште една шема на хорна со 15-ка РЦФ .Предната плоча се вади и звучникот се поставува одоздола спрема горната плоча.За оние што имаат намера да ја пробаат ова конструкција ке спомнам дека двапати ја правев истата.Првиот пат се зезнав и не ставив подолги штрафови со мутер ,па на нив да ги поставувам звучниците ,туку ставав штрафови за дрво одоздола! Тоа првиот пат ме измачи и не видов *аир*,па вториот пат ставив 4х50 мм штрафови и со мутер ги стегнав на иверицата ,а одоздола го поставив басот и со други мутери и шајбни го стегнав лесно звучникот! Памет за сите! ;D ;D Овој систем тработи прекрасно ,а за свртница ставете само еден калем од 6,5 мН во серија со + -от на звучникот,кој е пожелно да биде 8 омски.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е сега ова не ми е јасно, предната страна се вади или се буши дупка на неа за да го поставам звучникот на неа? Бидејќи јас на друго место не видов отвор за звучник, затоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Слабо читаш шеми: предната страна на комората(означено е!) се вади ,а звучникот се става со мембраната према горната страна( има дупка на шемата)! ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аааааа, да да, сега видов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Комората за да биде постабилен звукот може да се исполни со стива,сунгер или ткаенина во помали парчиња.Ако имате од баба ви волна ,слободно ставете или ако видите овца ишишајте ја! :D :D ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа ако ја шишаат овцата, само нешто друго да не и прават  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овцата е многу кротко животно.Немојте да се изненадите ако налетате и отворите некои поквалитетни звучни кутии и внатре налетате на волна (од овца!! ;D).Најдобар звучен апсорбер  е влакното од овцата! :D :D