Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 205754 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #405 on 24.03.2011, Thursday, 17:50:17 (Edited 08.06.2013, Saturday, 16:58:08) »
Кликни на тоа Vdd Target Check, види дали ќе јави некаков проблем. Би требало да биде околу 4.8, 4.9V ;).

Споено мислење: [time]24 Март 2011, 17:55:22[/time]
Пробав и да ставам пик 16Ф877А, го поврзав, и кога ке импортирам ХЕКС, пак го дава истиот проблем како на втората слика. :(

Најди го PIC16F877A во Device Family менито ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #406 on 24.03.2011, Thursday, 18:10:10 »
Добро до мене е, или јас стварно не можам да го најдам 16Ф877А. Сите ги проверив и ништо.
Во Baseline побарав во тие ама го нема 16Ф877А.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #407 on 24.03.2011, Thursday, 18:25:04 »
Оди во Device Family --> Midrange --> Standard, врзи го PIC-от за потребните пинови (Vdd, Vpp, GND, CLK, DATA) и пробај испрограмирај го, да видиш дали ќе го најде PIC16F877A ;). Би требало да го пише кај Device: полето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #408 on 24.03.2011, Thursday, 19:06:31 (Edited 24.03.2011, Thursday, 19:35:46) »
Ги пробав сите можни комбинации. И на сите го појавува она како на втората слика. No device found.
Дали и вие го имате тој проблем?

Споено мислење: 24.03.2011, Thursday, 19:35:46
После неколку пати стискање на midrange/standard го појави дека е 16Г877А, ама кога ке се импортира хексот, пак јавува дека неможе да се стави хексот.
Инаку од 5 селектрирања на midrange/standard , само едно може да упали(да го препознае).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #409 on 24.03.2011, Thursday, 19:51:04 (Edited 24.03.2011, Thursday, 19:59:10) »
После неколку пати стискање на midrange/standard го појави дека е 16Г877А, ама кога ке се импортира хексот, пак јавува дека неможе да се стави хексот.
Инаку од 5 селектрирања на midrange/standard , само едно може да упали(да го препознае).

Не, со мојот PICkit 2 Clone ми се нема случено тоа :S. Мада немам ни програмирано премногу PIC-ови со неа, ама барем 18F2550 сум го пробал и 16F887, без проблем ги програмирал ;). Не знам, можеби дека некои компоненти се различни кај таа другата шема :S. Можеби тоа е проблемот :S. Не знам, не сум ја анализирал таа другата шема :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #410 on 24.03.2011, Thursday, 19:54:33 »
GigaWatt според која шема го правеше PICkit 2 Clone според шемата на macobt ???
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #411 on 24.03.2011, Thursday, 19:55:00 »
GigaWatt според која шема го правеше PICkit 2 Clone според шемата на macobt ???

Да ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #412 on 24.03.2011, Thursday, 19:56:14 »
Мене ми се деси тоа за апдејт или што и да е на софтверот за пик кит,али со програмот PicKit 2.Затоа пазете што правите,немој да се го кликнале тоа во tools-„Download Pic Kit 2 Operating System“,дека после ќе мора јово наново да го програмирате пик-от т.е PIC18F2550.Иначе мојот PicKit 2 програматор работи со MPLAB,нема проблеми ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #413 on 24.03.2011, Thursday, 19:59:51 »
Мене ми се деси тоа за апдејт или што и да е на софтверот за пик кит,али со програмот PicKit 2.Затоа пазете што правите,немој да се го кликнале тоа во tools-„Download Pic Kit 2 Operating System“,дека после ќе мора јово наново да го програмирате пик-от т.е PIC18F2550.Иначе мојот PicKit 2 програматор работи со MPLAB,нема проблеми ;D

Malecko  нелки рече дека користиш Pic Kit 2 v 2.61 програмата ;D :D

GigaWatt  ти што програм користиш за Pic Kit 2 или MPLAB IDE, ако користиш MPLAB IDE која верзија е? ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #414 on 24.03.2011, Thursday, 20:00:58 »
Мене ми се деси тоа за апдејт или што и да е на софтверот за пик кит,али со програмот PicKit 2.Затоа пазете што правите,немој да се го кликнале тоа во tools-„Download Pic Kit 2 Operating System“,дека после ќе мора јово наново да го програмирате пик-от т.е PIC18F2550.Иначе мојот PicKit 2 програматор работи со MPLAB,нема проблеми ;D

Malecko  нелки рече дека користиш Pic Kit 2 v 2.61 програмата ;D :D

GigaWatt  ти што програм користиш за Pic Kit 2 или MPLAB IDE, ако користиш MPLAB IDE која верзија е? ;)
Хах,па да де таа ја користам за програмирање,али не прави проблеми и ако користиш MPLAB ;D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #415 on 24.03.2011, Thursday, 20:04:58 »
GigaWatt  ти што програм користиш за Pic Kit 2 или MPLAB IDE, ако користиш MPLAB IDE која верзија е? ;)

Јас користам mikroC и Pic Kit 2 v 2.61 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #416 on 25.03.2011, Friday, 09:45:02 »
Како се вика онај џекот штое за 3.3v или 5v од PicKit -от? ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #417 on 25.03.2011, Friday, 09:47:27 »
не е тоа џек тоа ти е џампер(преносник).Со него одбираш дали да работи на 5волти или на 3 волти

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #418 on 26.03.2011, Saturday, 13:55:06 (Edited 08.06.2013, Saturday, 16:58:37) »
Колку микрофаради е тој C2 одма до пикот каде што пишува GND и од него не се гледа убаво, јас мислам дека е 1uF.


Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #419 on 26.03.2011, Saturday, 14:03:20 »
1uF e :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker