Author Topic: Звучници за дома со 6,5 инчни ТЕЛЕ басови  (Read 712 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во план е изградба на звучни кутии со ТЕЛЕ басови од 6,5 инчи и пиезо високотонци и според сите согледувања (немам никакви податоци за звучниците!) ,а и желбите на идниот сопственик ,тоа ке биде високостоечка бас рефлекс кутија со отвор (тунел на долната страна) и кутија од шпер плоча за пиезото и свртницата.Калемот на свртницата ке биде фиксиран внатре во бас кутијата .На задниот дел на кутијата,во горниот дел ке биде приклучокот за појачувачот решен со две буксни.Финишот ке биде шприц кит + темно црвена металик боја со златни ѕвездички низ неа. :o Се ла ви... :D ;D ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво, браво, ова ме потсеќа на еден модел што го видов во Аудио Центар, само не ми текнува која беше марката на звучниците, мислам дека беа Infinity, ама не ме земајте за збор (и кај тие звучници високотонецот беше надвор од кутијата ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам добар мајстор до себе во овој проект ;D  ,мислам мајстор-дрводелец ;D ;D кој видел некаде и сакаше такво нешто.Право да ви кажам пиезово ме излудува,ама човекот така сака.Ке биде ептен интересно! ;)Очекувам добар бас со почетна фреквенција од некои 30 Хз.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што ти е мајстор! За еден ден ги направил кутиите и ми донесе една во дукан да ја видам.Ставив еден бас на неа и неколку ролнички црн сунгер ( од матичните!) и да видиш на 20 вати како рине. Слободно може со една ваква кутија и 20 вати појачувач ( ТДА 2005 мост) да си направиш вуфер за во гепек! :D :D :D Закон за басови од 6,5 инчи! :D :D :D