Author Topic: Споредба 8W PLL и Veronica PLL  (Read 10983 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Opened on 12.11.2009, Thursday, 12:38:36 (Edited 07.12.2009, Monday, 10:04:28) »
8W PLL

Изглед на предавателот


Плочката



потребни компоненти



Шема за монтирање



документација:
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/schematics/548/8watt-display.doc
HEX фајлот за PIC:
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/schematics/548/rdvv.hex
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба, 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #1 on 07.12.2009, Monday, 00:33:12 »
1W Veronica







Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #2 on 07.12.2009, Monday, 00:38:03 »
Немојте да ми замерите но двата различни предаватели ги одделив во посебни постови за да не дојде до било каква забуна. Ме интересира вашето искуство и мислење, кој од овие два предаватели вие би го направиле?
Да ја исклучиме снагата, дека едниот е по силен но мене ме интересира кај кој од овие предаватели има подобри перформанси, односно:
Кој има помалце хармоници?
Кој има фрекфентен опсег поблизок или идентичен со професионалните ФМ предаватели?
Кој од овие предаватели има по жив звук, вадејки ги сите тонови исто како кај проф. предаватели?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #3 on 07.12.2009, Monday, 01:42:10 »
Ги имам работено и двата. 8W PLL има повеќе снага но споредбено со снагата има значително повеќе хармоници од верониката. Вероника 1W PLL има почист ФМ спектар и скоро да не му треба филтер но има проблем со квалитетот на звукот. Освен што фрекфентната карактеристика не е баш линеарна има и еден препознатлив звук на PLL-от кој звучи како тивко свирење во позадина. 8W PLL има подобро аудио. Кој и да го правиш нема да звучи баш како професионален предавател но бидејќи кај нас техничарите што работат по радијата и се приучени веројатно не го подесиле нивниот фабрички предавател баш како што треба (или звукот што иде во нив) и со тоа сигурно би добиле пожив звук од многу комерцијални (професионални) радија и со овие два предаватели.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #4 on 07.12.2009, Monday, 12:51:45 »
Сега ме стави во мисла, кој да го правам од овие два. Тој од 8W има повеке хармоници и значи треба филтер, голем проблем е со наоѓањето на кристал 3,2MHz па и 4MHz, тука во скопје ги немам видено по продавниците. Треба да се програмира PIC (ама не е проблем тоа). Верониката со квалитетот на звукот и тој тон од PLL-от. Овој од 8W има помалце делови  и вероватно полесен е за изработка одколку верониката 1W.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #5 on 07.12.2009, Monday, 13:51:41 »
За кристали не се секирај, 3,2MHz би требало да има, а 4MHz има сигурно (јас имам купувано повеќе пати).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #6 on 07.12.2009, Monday, 15:42:50 »
Одлично, а каде можам да најдам такви кристали?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #7 on 07.12.2009, Monday, 16:35:34 »
Такви кристали можеш да најдеш во логин Скопје.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #8 on 07.12.2009, Monday, 17:18:17 »
Ок, фала ти за информацијата.

Друго ме интересира, која е предноста што верониката има два осцилатори од по 50MHz и заедно се 100МХз?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #9 on 07.12.2009, Monday, 18:27:20 »
Предноста е помалку хармоници и постабилна фрекфенција, лоша работа е аудиото :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #10 on 09.12.2009, Wednesday, 15:08:25 (Edited 10.05.2010, Monday, 11:31:58) »
Сепак се одлучив за вероника 1W, не знам зошто ама се мислам дека полесно ке ја направам одколку тој PLL 8W па да ве замолам тие што ја имате направено да ја видите оваа слика и да ми кажете дали оваа е исправната шема бидејки има и многу неточни шеми со грешки. Знам Диме направи према погрешна шема па неколку месеци му требаа да ја исправи. Еве ја сликата


ЕДИТ: откажана е поради многуте делови и уште поголема плочка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #11 on 09.12.2009, Wednesday, 15:41:31 »
Ова што го гледам не е тоа, иначе Диме имаше проблеми со PLL-от а не со ВФ делот, значи би требало тоа да работи и со најгорната шема.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #12 on 20.01.2010, Wednesday, 22:41:16 »
За кристали не се секирај, 3,2MHz би требало да има
нема ни во логинг
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #13 on 20.01.2010, Wednesday, 22:44:49 (Edited 20.01.2010, Wednesday, 23:11:30) »
Ова што го гледам не е тоа, иначе Диме имаше проблеми со PLL-от а не со ВФ делот, значи би требало тоа да работи и со најгорната шема.
верониката имаше еден куп грешки мислам 18 најпрво уместо 15ома ставено150ома и баферот кој дава 50мега херци не работи како второ чипот сн74HCT74 треба да биде а не ALS уместо 4к7 5к6 и еден голем куп работи гледај баш од таа шема со појачалото што е таа е точна ориентирај се по неа:

Code: [Select]
http://pic.mk/?v=pll20w1gr1.jpg

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #14 on 20.01.2010, Wednesday, 22:47:25 »
која е таа со по појачало?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.