Author Topic: Мојата/Вашата работилница  (Read 85689 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Мојата/Вашата работилница
« Reply #60 on 05.10.2010, Tuesday, 17:03:24 (Edited 05.10.2010, Tuesday, 17:53:49) »
Хаха, тоа ми е другата опсесија освен електрониката, правам лакови и самострели, тој едниот е реплика средновековен, другиот е кинески репетирачки самострел ;D 8)
Иначе таа регулацијата 0-220V ми е правена сигурно пред 10-на год., шемата кој знае од кај сум ја видел, ама е во стилот на денешните димери за светилки. Вариакот си е автотрансформатор, купен под Кале за 100ден. ;D и ставен во кутија.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Хаха, тоа ми е другата опсесија освен електрониката, правам лакови и самострели, тој едниот е реплика средновековен, другиот е кинески репетирачки самострел ;D 8)
Според мене штом се занимаваш и изработуваш лакови,стрели,самострели и др.сигурно си добар во врска со гравирањето и полирањето и по тоа изработуваш доста добри и елегантни кутии за проектите ;) :)Ти завидувам ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ги нарачав кутиите како на Лорд Зи па ќе видиме кога ќе стигнат!Ги нарачав на 8 октомври!Би требало да стигнат на 18.Ќе ги користам за едно напојување со волтметар и аналоген и дигитален! :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колега LordZi,од каде ти се тие пластични кутии,во кои ти се сместени напојувањата и инструментите?И по која цена ги зимаш? ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дел се купени во електронинвест, дел си ги имав од порано... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дел се купени во електронинвест, дел си ги имав од порано... ;)
Штета што се затвори електронинвест :'(.Сега освен во логинг,кутии нигде на друго место нема. >:( А нема некоја продавница овластена само за продажба на пластични кутии? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
лорд зи каква ти е таа регулацијата за 220 волти ?
кај мене имам голема пад на напон а сакам да направам некој регулатор кој на излез ке дава 220 волти и ке го ставам на влез од трансформатор кој ке го користам како напојување за појачало.
Сакам да ставам таков регулатор кој ке дава 220 волти биејки кај мене напонот некогаш паѓа и до 170 волти а така нема да можам да извадам максимум од појаачалото  :(
Па доколку имаш шема за некој регулатор кој на излез дава 220 волти те молам постирај ја ке ми завршиш голема работа   :-[

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
лорд зи каква ти е таа регулацијата за 220 волти ?
кај мене имам голема пад на напон а сакам да направам некој регулатор кој на излез ке дава 220 волти и ке го ставам на влез од трансформатор кој ке го користам како напојување за појачало.
Сакам да ставам таков регулатор кој ке дава 220 волти биејки кај мене напонот некогаш паѓа и до 170 волти а така нема да можам да извадам максимум од појаачалото  :(
Па доколку имаш шема за некој регулатор кој на излез дава 220 волти те молам постирај ја ке ми завршиш голема работа   :-[
А да пробаш да го искористиш чика google сигурен сум дека ќе ти даде еден тон шеми,форумов не е секогаш решение за побарување помош и шеми! ;) :)

извинете за офф топик. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дел се купени во електронинвест, дел си ги имав од порано... ;)
Штета што се затвори електронинвест :'(.Сега освен во логинг,кутии нигде на друго место нема. >:( А нема некоја продавница овластена само за продажба на пластични кутии? :)
Да,голема штета но кај нас во Скопје незнам дали има продавници за кутии!Има кутии во БТ ама само 2 вида.
Се знам со газдата на електронинвест и сега ќе му нарачам кутии!! :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
лорд зи каква ти е таа регулацијата за 220 волти ?
кај мене имам голема пад на напон а сакам да направам некој регулатор кој на излез ке дава 220 волти и ке го ставам на влез од трансформатор кој ке го користам како напојување за појачало.
Сакам да ставам таков регулатор кој ке дава 220 волти биејки кај мене напонот некогаш паѓа и до 170 волти а така нема да можам да извадам максимум од појаачалото  :(
Па доколку имаш шема за некој регулатор кој на излез дава 220 волти те молам постирај ја ке ми завршиш голема работа   :-[
мислам дека регулаторот му дава еднонасочен напон, ако ти приклучиш еднонасочен напон на трафо ќе добиеш магнет кој за брзо време ќе почне да чади :)

има стабилизатори за таа намена баш за корегирање на 220V мрежен напон :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа се вика коректор на напон...во ИСКРА (кај бт електроник што е) има такви коректори на напон 2500 денари мислам дека беше 250W
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
колку пари се тие тие кутиите плавите лордзи и ако сакаш стави шеми негде на форум со еср метарот  и мерачот на капацитет сакам да ги правам ама ако се со микро контролер поарно не ставај

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
колку пари се тие тие кутиите плавите лордзи и ако сакаш стави шеми негде на форум со еср метарот  и мерачот на капацитет сакам да ги правам ама ако се со микро контролер поарно не ставај
ESR метарот е од емитер има бааајаги лемење и не е со микроконтролер туку е со тоа колото за волт метар ICL7107,а мерачот на капацитивност и тој не е со микроконтролер него е со 10 интегрални и тоа има бајааааги за лемење,со NE555 и уште неколку од тие CD... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
колку пари се тие тие кутиите плавите лордзи и ако сакаш стави шеми негде на форум со еср метарот  и мерачот на капацитет сакам да ги правам ама ако се со микро контролер поарно не ставај
ESR метарот е од емитер има бааајаги лемење и не е со микроконтролер туку е со тоа колото за волт метар ICL7107,а мерачот на капацитивност и тој не е со микроконтролер него е со 10 интегрални и тоа има бајааааги за лемење,со NE555 и уште неколку од тие CD... :D
нема тоа врска лемењето само да има ппк со тие  а ппк ке си порачам од емитер

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
колку пари се тие тие кутиите плавите лордзи и ако сакаш стави шеми негде на форум со еср метарот  и мерачот на капацитет сакам да ги правам ама ако се со микро контролер поарно не ставај
ESR метарот е од емитер има бааајаги лемење и не е со микроконтролер туку е со тоа колото за волт метар ICL7107,а мерачот на капацитивност и тој не е со микроконтролер него е со 10 интегрални и тоа има бајааааги за лемење,со NE555 и уште неколку од тие CD... :D
нема тоа врска лемењето само да има ппк со тие  а ппк ке си порачам од емитер
Eпа види на страницата на емитер која ппк е и после отиди до гац и купи го цел кит па прави... ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker