Author Topic: Шема на адаптер *паралел то УСБ порт*  (Read 746 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има ли некој шема на поврзување на адаптер * паралел ЛПТ на УСБ * порт? Треба да врзам  игличен принтер  кој има само ЛПТ 1 на комп.чија плоча(за жал) нема паралелен порт туку само УСБ.Има готови адаптери,ама во моментов не ми се иде на 40 степени во СК само за тоа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има готови шеми на интернет, ама се доста комплицирани, освен ако не користиш Prolific чипови. Oни имаат готови UBS-to-LPT, UBS-to-Serial, Serial-to-USB, LPT-to-USB чипови, само што ги нема кај нас и можеш да нарачаш само екстремно голема количина од нив. Инаку се си имаат, на самиот сајт на Prolific дури имаат направено и драјвери за сите попопуларни оперативни системи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може да ги пробаш чиповите од FTDI, тие имаат комплетен USB-LPT чип заедно со драјвери. Мислам дека ги има во Loging а сигурно има кај бугарите во comet.bg.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Фала за напорите,ама добив од Ск адаптер и го решив проблемот.При инсталација на принтерот (Епсон ЛХ 300+) не правите виртуелен или не знам каков порт ,туку му давате команда да го препознава принтерот како да е закачен ма ЛПТ 1,а го врзувате на УСБ.Нема никаква електроника ,освен две диоди.Имам уште еден адаптер и ако имам време ке го шемирам .